Catalpa 'Nana' - pochodzenie i charakterystyka

Catalpa 'Nana' - skąd pochodzi to drzewo

Catalpa 'Nana', a właściwie surmia bignoniowa - Catalpa bignonioides w odmianie 'Nana', która nazywana jest również katalpą bignoniową lub surmią zwyczajną, zalicza się do rodziny bignoniowatych - Bignoniaceae. Do tej rodziny zaliczanych jest około 800 gatunków roślin, które rozmieszczone są w 110 rodzajach.

Warto wiedzieć, że wśród roślin z rodziny bignoniowatych możemy znaleźć przede wszystkim zimozielone pnącza, krzewy oraz drzewa, które naturalnie występują głównie w klimacie tropikalnym. Największą część tych roślin możemy spotkać w tropikalnym klimacie Ameryki Południowej, choć niektóre gatunki spotykane są także w klimatach umiarkowanych Azji Wschodniej i Ameryki Północnej.

Przejdźmy jednak do samej surmii bignoniowej w odmianie 'Nana'. Warto wiedzieć, że to niewielkie drzewo pochodzi z ciepłych obszarów w południowo-wschodnich częściach USA. Jednak w innych częściach świata jest to drzewo, które cieszy się popularnością w uprawie w ogrodach przydomowych.

Kwitnąca surmia zwyczajna 'Nana' - opis rośliny szczepionej na pniu

Jeśli interesuje nas uprawa katalpy bignoniowej 'Nana', powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzuje się ta roślina. Zacznijmy więc od tego, że jest to kwitnąca odmiana drzewa szczepiona na pniu, która dorasta do około 4-7 m wysokości. Ta jednopienna roślina charakteryzuje się początkowo kulistą koroną, która z wiekiem staje się półkolista.

Ta odmiana szczepiona na pniu cechuje się wolnym wzrostem oraz podłużnie bruzdowaną szarą korą. Warto wiedzieć, że młode pędy drzewka nie drewnieją zupełnie i częściowo przemarzają. Owocem rośliny są długie, cienkościenne i łuszczynowate torebki, które mogą osiągnąć nawet 20-35 cm długości. Co ciekawe, torebki te pozostają na roślinie przez całą zimę. Wewnątrz tych torebek znajdują się niewielkie i owłosione nasiona.

Surmia zwyczajna, tak jak i inne drzewa liściaste, wypuszcza liście, które mają szerokojajowaty kształt i mogą osiągnąć do około 25 cm średnicy. Charakterystyczne dla nich jest to, że po roztarciu wydzielają dość nieprzyjemny zapach. Katalpa wypuszcza liście dość późną wiosną, a w okresie jesieni stają się one żółte i opadają. Kolejnym elementem są kwiaty, które pojawiają się w okresie VII-VIII. Pojedyncze kwiaty są duże oraz białe, wewnątrz z żółtymi i fioletowymi plamkami. Tworzą one wiechowate kwiatostany.  Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o surmii wielkokwiatowej i żółtokwiatowej.

Katalpa bignoniowa 'Nana' - wymagania, uprawa i pielęgnacja

Surmia bignoniowa - co powinniśmy wiedzieć na temat wymagań surmii zwyczajnej

Kiedy interesujemy się uprawą surmii bignoniowej - Catalpa bignonioides w odmianie 'Nana', konieczne jest zapoznanie się z tym, jakie wymagania ma ta roślina. Najlepiej zapoznać się z tymi informacjami jeszcze przed zakupem tego niewielkiego drzewa, ponieważ ułatwi nam to całą uprawę.

Nie zapominajmy o tym, że jeśli posadzimy nasze rośliny w nieprawidłowym podłożu lub też nasłonecznieniu, możemy spotkać się z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami złej uprawy. Głównym problemem mogą być choroby, które zostają spowodowane niedoborem lub też nadmiarem wody w glebie, czy też nadmiarem lub niedoborem światła.

Białe kwiaty catalpa 'Nana' rosnącej w ogrodzie, a także opis odmiany, wymagania, cięcie oraz cena sadzonek
Catalpa 'Nana' w ogrodzie, czyli opis, cena, cięcie, wymagania, sadzenie oraz pielęgnacja i uprawa

Dlatego też powinniśmy wiedzieć o tym, że Catalpa 'Nana' to roślina, która najlepiej czuje się na bardziej suchych glebach, ponieważ w takich miejscach nie jest aż tak narażona na uszkodzenia spowodowane mrozem, a dodatkowo jej pędy lepiej drewnieją. Poza tym warto dobrać również nasłonecznione i ciepłe stanowiska, które będą osłonięte od wiatrów. Jednak ta odmiana katalpy zwyczajnej nie jest bardzo wymagająca.

Katalpa bignoniowa - jak wygląda jej uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Kolejnym elementem, z jakim musimy się zmierzyć zaraz po zapoznaniu się z wymaganiami rośliny, jest to, jak powinna przebiegać uprawa i pielęgnacja tego drzewa. Zacznijmy od tego, że Catalpa 'Nana' to roślina, która dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, a dodatkowo też jest średnio odporna na mrozy.

Pierwszym, bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie, które przeprowadzamy zaraz po posadzeniu rośliny. Podlewanie jest istotne w pierwszych latach uprawy, kiedy to roślina nie ma w pełni rozwiniętego systemu korzeniowego. W ten sposób ochronimy jej młode korzenie przed przesychaniem. Starsze już rośliny nie wymagają podlewania, choć wyjątkiem są suche i upalne dni.

Podpory do róż pnących z pewnością przydadzą nam się również do uprawy tego drzewka. Podpory do róż pnących stosuje się już przy sadzeniu surmii, by pień rośliny się wzmocnił. Po kilku latach, kiedy pień będzie stabilny i będzie już utrzymywał roślinę, możemy pozbyć się tych podpór do róż pnących. Warto też wspomnieć o tym, że młode rośliny zaleca się ściółkować oraz owijać na zimę agrowłókniną.

Surmia zwyczajna - cena, opinie i zastosowanie

Katalpy bignoniowe to rośliny, które rozmnażane są przez nasiona, lecz odmiany tego gatunku, takie jak właśnie 'Nana', rozmnażane są poprzez szczepienie na siewkach surmii bignoniowej w okresie wczesnej wiosny, poprzez wykorzystanie metody w klin lub stosowanie.

Roślina, jaką jest surmia bignoniowa 'Nana' to niewielkie drzewko, które ze względu na swój powolny wzrost, jest doskonałe do uprawy nawet w niewielkich ogrodach przydomowych. Co więcej, może być ona stosowana do nasadzeń w zieleni miejskiej i skwerach. Możemy ją sadzić pojedynczo lub w grupach.

Ceny katalpy bignoniowej w odmianie 'Nana' są różne i zależą od wielu czynników, między innymi od tego, jaka jest wielkość sadzonki, jaki jest jej producent, a także, czy zdecydujemy się na zakup w sklepie stacjonarnym, czy internetowym. Z reguły jednak cena za sadzonkę tej odmiany drzewa wynosi około 50-70 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej