Zwalczanie nornic

Różnice w wyglądzie

Krety są obłe, a ich głowa zakończona jest ryjkiem i znacznie zredukowanymi oczami. Ich ogromne przednie łapy mają łopatowaty kształt, dzięki czemu z łatwości drążą one korytarze nawet w ciężkiej, mało przepuszczalnej ziemi. Ich futro jest krótkie, aksamitnie miękkie i czarne.

Nornice są mniejsze, mają standardową jak na szkodniki wielkość oczu, a ich sierść przypomina mysią, czasem wiewiórczą. Delikatne łapki pozwalają im drążyć tunele jedynie tuż pod ziemią, a gleba musi być miękka i przepuszczalna, inaczej nie dadzą sobie rady.

Różnice w szkodliwości

Pożywieniem kretów są szkodniki, dlatego, gdyby nie te nieszczęsne kretowiska to byłyby one całkiem pożytecznymi stworzeniami. Niestety drążąc obficie korytarze, podążając za swoimi ofiarami, niszczą rośliny uszkadzając ich korzenie, bulwy, czy też kłącza lub cebule.

Nornice są mniejsze, jak już zostało wspomniane, ale znacznie bardziej szkodliwe, ponieważ też zdecydowanie bardziej żarłoczne. Nornice żywią się roślinami, ich korzeniami, cebulami, kłączami, rozłogami, czy też liśćmi i bardzo trudno jest je potrzymać przed działalnością mającą na cel zniszczenie możliwie jak największych połaci naszego ogrodu.

Zwalczanie

Przez fakt, że obaj niszczyciele drążą korytarze i wydostają się na zewnątrz poprzez szczególnie szpecące ogród kopce ziemi, można je zwalczyć jednym i tym samym sposobem. Jeżeli grupa na naszym ogrodzie jest duża i nie pomogła ani prewencja ani, chociażby zadymianie korytarzy podziemnych dymem rycynowym, to ostatnim i najbardziej skutecznym wyjściem jest zamówienie usług firmy zajmującej się usuwaniem szkodników. Zwalczanie kretów i zwalczanie nornic (zobacz na stander.pl) to ich specjalizacja i nie będą mieli kłopotu z usunięciem tych stworzeń z żadnego ogrodu.

Po wstępnej inspekcji fachowcy wrzucają do aktywnych norek trujące tabletki emitujące gaz, który stopniowo rozchodzi się po podziemnych tunelach i usypia szkodniki - jest to proces bezbolesny i niezwykle skuteczny. Czasem taki zabieg należy powtórzyć po tygodniu, ale nie wyklucza się pełnej skuteczności już po jednym zabiegu.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej