Co wziąć pod uwagę, wybierając meble ogrodowe?

Planując aranżację ogrodu i zakup mebli ogrodowych, warto wziąć pod uwagę takie kryteria, jak liczba domowników (tak, by wszyscy mogli korzystać z wypoczynku na świeżym powietrzu) oraz dostępną przestrzeń. Zestaw ogrodowy powinno się też dobrać proporcjonalnie do wielkości ogrodu. Zbyt duże meble w małym ogródku przytłoczą przestrzeń i mogą dać wrażenie ciasnoty. Jednocześnie będą mało praktyczne. Zbyt małe meble z kolei mogą wizualnie niknąć w dużej otwartej przestrzeni.

Jeśli ogród jest nieduży lub wąski, warto:

  • zastosować meble z zaokrąglonymi brzegami – ścięte kanty zmniejszają ilość zajmowanego przez meble miejsca przy zachowaniu tej samej funkcjonalności. Poruszanie się na małej przestrzeni przy zaokrąglonych krzesłach i stolikach jest też łatwiejsze;
  • wybrać meble ażurowe – dodają lekkości i wrażenia bardziej otwartej przestrzeni;
  • zdecydować się na meble w jasnych kolorach – jasne barwy są wizualnie mniej przytłaczające;
  • zastosować meble z przeszkleniem – stół ze szklanym blatem będzie się wydawał lżejszy i delikatniejszy. Optycznie będzie zabierał mniej miejsca;
  • szukać mebli składanych – np. stołu z rozkładanym blatem, składanych krzeseł. W ten sposób łatwo można regulować wielkość i liczbę mebli w danym momencie. Na co dzień kompozycja mebli ogrodowych może być przystosowana dla mniejszej liczby domowników, by zachować przestrzeń np. dla dzieci do zabawy, a gdy pojawią się goście, można rozłożyć stół i przynieść składane krzesła;
  • wybrać meble z lekkich, organicznych materiałów – plecionki i naturalne włókna dodadzą meblom lekkości. Z kolei wykończenia żeliwne i metalowe mogą wpływać na wrażenie ciężkości i przytłoczenia.

Warto też wziąć pod uwagę własne preferencje i aktywności, jakie najczęściej wykonuje się na dworze. Nie każdemu przyda się wielki stół i grill gazowy (sprawdź grille gazowe na www.lazienkaplus.pl). Nie każdy jest też miłośnikiem leżakowania czy wygrzewania się na słońcu.

Oczywiście powinno się pamiętać również o tym, że część mebli ogrodowych wymaga przechowywania w pomieszczeniu zimą, dlatego dobrze jest najpierw upewnić się, czy mamy odpowiednią ilość miejsca np. w garażu czy piwnicy, by zabezpieczyć wybrany zestaw ogrodowy. Można też zakupić akcesoria odporne na niskie temperatury i trudne warunki atmosferyczne. W tym celu trzeba przyjrzeć się dokładnie materiałom, z jakich wykonane są meble oraz upewnić się, że zostały one odpowiednio zaimpregnowane.

Stylowy ogród z praktycznymi meblami
Jak urządzić stylowy ogród? Postaw na praktyczne meble ogrodowe

Meble ogrodowe – z jakiego materiału?

Meble ogrodowe (sprawdź ofertę na www.lazienkaplus.pl) powinny być trwałe, wytrzymałe na wilgoć i zmienne temperatury, a także odporne na działanie słońca. To zapewni im długą żywotność i sprawi, że będą ładniej się starzały. Jakie materiały najlepiej wybrać?

Meble ogrodowe drewniane

Są uniwersalne i trwałe – mogą posłużyć twojej rodzinie nawet do kilkunastu lat. Ładnie się starzeją i pasują do organicznego charakteru zewnętrznej przestrzeni. Trzeba jednak umieć o nie odpowiednio zadbać. Wymagają przede wszystkim odpowiedniej impregnacji, by zapobiec zawilgnięciu drewna, działaniu szkodników, rozwojowi grzybów i pleśni.

Naturalne, surowe drewno można zabezpieczyć:

  • specjalnym impregnatem do drewna i lakierem – taki zabieg, w zależności od wybranego produktu, trzeba jednak powtarzać co mniej więcej 2-4 lata,
  • olejem – dobrze zabezpiecza przed rozsychaniem i pękaniem. Ukrywa rysy, ale ma mniejszą trwałość niż wyżej wspomniane impregnaty. Z tego względu zabezpieczenie drewna olejem należy ponawiać co roku przed sezonem.

Sam rodzaj drewna też wpływa na trwałość i ładne starzenie się mebli. Zestawy ogrodowe z drewna rodzimego są nieco mniej trwałe niż te z egzotycznego. Najpopularniejsze modele egzotyczne wykorzystują takie drewna, jak teak, tatajuba, merbau, modrzew syberyjski oraz cedr kanadyjski, a także bambus. Takie meble są niestety droższe niż dębowe, świerkowe, sosnowe, modrzewiowe czy z robinii. Z gatunków rodzimych najtrwalszy jest dąb i modrzew.

Praktyczne meble ogrodowe w ogrodzie
Jak urządzić stylowy ogród? Postaw na praktyczne meble ogrodowe

Meble rattanowe, wiklinowe, z plecionki

Takie materiały, podobnie jak drewno, mają naturalny i organiczny charakter, dlatego dobrze wpasowują się w ogrodową estetykę. Wizualnie dodają też przestrzeni lekkości i delikatności. Nie przytłoczą małego i ciasnego ogrodu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że są mniej niż te drewniane odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Szybciej się zużywają, chociaż starzeją się całkiem ładnie.

Ważną zaletą mebli ratanowych, wiklinowych i plecionych jest to, że są lekkie i ustawne. Łatwo się je przenosi i przestawia, a także przechowuje. Trzeba jednak pamiętać, że tak samo jak drewniane wymagają zabezpieczenia (impregnacji preparatem do drewna lub rattanu). Czyszczenie plecionek także może przynosić pewne trudności ze względu na dużą liczbę detali i ażurową fakturę.

Meble ogrodowe z tworzywa sztucznego – technorattanu

Technorattan to imitacja rattanu wykonana z tworzywa sztucznego. Ten rodzaj materiału ma dużą wytrzymałość, łatwiej się czyści niż naturalna plecionka i jest odporniejszy na warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne. Jest też lekki i nie wymaga żadnego impregnowania. Wyróżnia się jednak na tle zwykłych mebli z tworzyw sztucznych, takich jak plastik, tym, że wygląda naturalnie i bardziej stylowo.

Meble z technorattanu łatwo się przestawia i przenosi. Jednocześnie nie wymagają one przechowywania w pomieszczeniu w chłodne miesiące. Wystarczy zabezpieczyć zestaw ogrodowy folią i można pozostawić go na zewnątrz nawet na całą zimę.

Stylowy ogród z praktycznymi meblami
Jak urządzić stylowy ogród? Postaw na praktyczne meble ogrodowe

Meble ogrodowe stalowe i żeliwne

Tego typu meble najczęściej wykorzystuje się w dużych ogrodach, gdyż ich masywność dobrze równoważy proporcje przestrzeni. Są ciężkie, ale stabilne i wytrzymałe. Mogą posłużyć nawet przez kilkanaście lat. Trzeba jednak pamiętać o ich prawidłowej pielęgnacji, szczególnie o impregnowaniu środkami przeciwkorozyjnymi.

Stylizowane meble stalowe i żeliwne świetnie sprawdzają się w ogrodach przy domach zarówno o nowoczesnej, jak i klasycznej elewacji. Współczesnym budowlom i ogrodom dodają industrialnego sznytu.

Meble ogrodowe z aluminium

Aluminium to lekki metal, który w prosty sposób można formować. Meble ogrodowe z tego surowca mają więc często oryginalne, nowoczesne kształty. Mogą dodać ogrodowi charakteru. Wizualnie są też bardziej subtelne niż zestawy żeliwne czy stalowe, mimo to wciąż dodają industrialnego klimatu aranżacjom ogrodu.

Zdecydowanym plusem jest też ustawność i lekkość mebli ogrodowych z aluminium. Łatwo się je przenosi i przestawia. Warto jednak pamiętać, że mogą ulegać korozji i wymagają impregnacji, np. malowania.

Meble ogrodowe plastikowe

Wiele osób zarzuca się im brak klasy i uważa za synonim kiczu, jednak w dzisiejszych czasach takie myślenie bardzo często jest błędne. Producenci stawiają na design takich mebli – można spotkać industrialne kształty, nowoczesne geometryczne formy, ażurowe plecionki, ciekawe struktury i wzory.

Niewątpliwym plusem mebli z plastiku jest również ich lekkość, ustawność i niska cena. Często występuje np. możliwość składania krzeseł jedno na drugie lub łatwego rozmontowania stołu, by przechować go w szafie, garażu czy piwnicy.

Minusem plastikowych zestawów ogrodowych jest to, że szybko się niszczą i nie są zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne. Częsta wymiana takich mebli nie jest jednak bardzo kosztowana i pozwala na wprowadzenie szybkich zmian w wystroju ogrodu.

Stylowy ogród – jak dopasować meble ogrodowe do otoczenia?

Dobrze zaplanowany ogród powinien wyglądać spójnie, dlatego meble muszą dobrze komponować się z otoczeniem – nie tylko samą zielenią w ogrodzie, ale także jego ogrodzeniem, elewacją i stylem domu, ścieżkami ogrodowymi. Wybór powinien być więc starannie przemyślany, a nie impulsywny.

  • W ogrodzie nowoczesnym – dobrze będą prezentowały się meble z aluminium lub technorattanu, gdyż są proste, minimalistyczne i praktyczne;
  • W ogrodzie romantycznym lub rustykalnym – sprawdzą się stylizowane meble żeliwne lub ażurowe meble z plecionki, rattanu lub bambusa;
  • W ogrodzie inspirowanym stylem śródziemnomorskim – najlepiej będą wyglądały meble ogrodowe z wikliny, rattanu, bambusa
  • W każdym stylu – dobrze będą prezentowały się meble drewniane, które są eleganckie, ponadczasowe i uniwersalne.

Przed zakupem dobrze jest też dokładnie wymierzyć przestrzeń – zarówno miejsca, w którym planujemy ustawić meble, jak i tę, w której będą magazynowane zimą.

Klimatyczne oświetlenie ogrodu

By przestrzeń ogrodu była praktyczna i dobrze się prezentowała, konieczne jest odpowiednie oświetlenie przestrzeni wypoczynkowej lub jadalnej. Światło wpłynie też na nastrojowość i przytulność ogrodu. Na rynku jest dużo propozycji oświetlenia ogrodowego. W zależności od potrzeb i stylu można wybrać oświetlenie ledowe, reflektory, lampiony. Wiele lamp ładuje się za pomocą baterii słonecznych, co pozwala oszczędzić energię.

Sprawdź >>> Jak wybrać oświetlenie na taras i balkon na www.lazienkaplus.pl

Advertisement

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej