Posiadanie ogrodu i jego prawidłowe prowadzenie wymaga jednak bardzo szerokiej wiedzy i umiejętności. Do pomocy świetnie nadają się specjalistyczne książki i liczne programy telewizyjne o prowadzeniu ogrodu. Przyswojenie całej wiedzy na ten temat jest jednak dosyć trudne i warto zacząć naukę od małych kroczków. Pierwszym z nich może być zastanowienie się, jak zadbać o rabaty kwiatowe w okresie wiosny i jesieni. W jaki szczególny sposób należy z nimi postępować i jakie rośliny warto wybrać do sadzenia.

Wiele kwiatów, które rozkwitają wczesną wiosną to rośliny cebulowe. Warto zapoznać się ze specyfiką ich uprawy i poznać najbardziej popularne odmiany, które znajdziemy w szerokiej ofercie sklepu internetowego https://www.cebule.pl/.

Termin sadzenia roślin cebulowych zależy od okresu kwitnienia danych roślin:

  • rośliny cebulowe kwitnące wiosną sadzi się późnym latem lub jesienią,
  • rośliny cebulowe kwitnące jesienią sadzi się najczęściej w kwietniu lub maju.

Rozpoczynając nasadzenia warto zauważyć, że rośliny cebulowe sadzi się bezpośrednio do gruntu lub wysadza się je w ażurowych koszyczkach. Koszyczki pomagają nam lepiej zlokalizować rośliny po przekwitnięciu, ograniczają znacznie ryzyko uszkodzenia roślin przy wykopywaniu i skutecznie chronią je przed szkodnikami ukrytymi w glebie. Trzeba również zwrócić uwagę na glebę jaką posiadamy w ogrodzie, ponieważ większość roślin cebulowych i bulwiastych lubi podłoża żyzne, bogate w składniki pokarmowe i umiarkowanie wilgotne. Dodatkowo rośliny te nie tolerują gleby suchej i piaszczystej oraz nadmiaru wody.

Jakie kwiaty sadzić wiosną?

Spośród wielu odmian kwiatów, które sadzi się na wiosnę warto poznać odmiany najbardziej popularne i lubiane przez ogrodników.

Do grona tych roślin należy między innymi begonia, która idealnie ozdabia rabaty. Jest to również kwiat, który świetne nadaje się do uprawy w doniczkach balkonowych. Ich kolorystyka jest bardzo zróżnicowana i zależy od odmiany. Najczęściej spotykamy je w następujących kolorach: różowe, żółte, czerwone lub białe.

Jest to świetna roślina dla początkujących ogrodników, ponieważ jest łatwa w pielęgnacji i uprawie. Warto jednak pamiętać, że odpowiednią glebą, która spełnia wymagania jest ziemia torfowa i wilgotna, a stanowisko powinno do sadzenia musi być dosyć jasne. Begonię należy wzmacniać nawozami w okresie od kwietnia do września.

Kolejnymi wartymi uwagi kwiatami wiosennymi są mieczyki. Są to rośliny bulwiaste, które charakteryzują się pięknymi, różnokolorowymi kwiatami zebranymi w kłosowe kwiatostany. Jest to delikatny kwiat, który nie może zimować w gruncie. Jesienią bulwy kwiatów trzeba wykopać i przechować w chłodnym pomieszczeniu, żeby wiosną zasadzić je ponownie w ogrodzie. Najlepszy okres na sadzenie mieczyków do gruntu to koniec kwietnia i początek maja. Warto zwrócić uwagę, że mieczyki lubią miejsca słoneczne lub lekko zacienione i osłonięte od wiatru oraz bogatą w składniki mineralne glebę. Planując wykorzystanie mieczyków w ogrodzie warto rozważyć hurtowy zakup w sprawdzonym sklepie takim jak ten tutaj: https://www.cebule.pl/Oferta-Hurtowa-cabout-pol-50.html.

Jakie kwiaty sadzić jesienią?

Do grona kwiatów, które warto posadzić w ogrodzie jesienią należą między innymi krokusy i tulipany.

Krokusy to kwiaty, które pojawiają się w ogrodzie jako pierwsze i nazywane są często najpiękniejszymi kwiatami wiosny. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że już wczesną wiosną przebijają się przez warstwę śniegu. Większość odmian krokusów ma kwiaty w różnych odcieniach fioletu, ale występują też odmiany białe, żółte oraz wielokolorowe. Krokusy cieszą nasze oczy w ogrodzie od lutego do kwietnia. Lubią podłoża przepuszczalne i próchnicze z lekko kwaśnym pH. Właśnie z tego kwiatka pozyskuje się najdroższą przyprawę świata, jaką jest szafran. Więcej na temat odmian, kolorów, cennika oraz pielęgnacji krokusów dowiemy się klikając w ten link: https://www.cebule.pl/pol_m_Cebule-i-Klacza-Jesienne_Krokusy-Crocus-3239.html.

Tulipany to kolejne rośliny, które są bardzo często wybierane przez ogrodników do ozdabiania rabat. Prawdopodobnie dlatego, że występują w przeróżnych kolorach i kształtach. Ich kwiaty mogą być pełne lub pojedyncze, a kształty kielichowate, kubkowate lub miseczkowate, o płatkach gładkich lub postrzępionych. Tulipany należy sadzić do gruntu na początku października. Nie wymagają specjalnego pielęgnowania, ale lubią słońce oraz żyzną i wilgotną glebę. Dobrze jest wzbogacić podłoże nawozem wieloskładnikowym. W lecie rośliny przechodzą w okres spoczynku. Przekwitłe kwiaty należy nisko ściąć, a cebule wykopać, dokładnie oczyścić i ułożyć w chłodnym miejscu, żeby na wiosnę cebulki pozostały w dobrym stanie.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej