Robot koszący to ogrodowy odpowiednik odkurzacza samodzielnie sprzątającego. Maszyny te zyskują na popularności, dzięki czemu podczas dokonywania zakupu, jakim jest kosiarka samojezdna (ranking na zestawienie.pl) sprzętów może stanowić dużą podpowiedź. Poza klasyfikacjami warto jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając robot koszący?

Aby uznać, że robot koszący został zakupiony w sposób rozsądny, powinniśmy przede wszystkim dopasować go do specyfiki trawnika, a dopiero później zwrócić uwagę na cenę i dodatkowe funkcjonalności. Na które aspekty należy zwrócić uwagę na początku?

  • Powierzchnia strzyżenia - wielkość trawnika to priorytet. Kosiarki samojezdne mają różną wydajność, my zaś powinniśmy zdecydować się na taką, która poradzi sobie z zaplanowanym obszarem. Blisko związaną z tym tematem kwestią jest czas pracy akumulatora. Urządzenia tego typu działają przez kilkadziesiąt minut, po czym muszą powrócić na stację ładującą. Im większy trawnik, tym dłuższy czas pracy będzie potrzebny. Nie bez znaczenia jest także określenie, jak długo kosiarka będzie się ładowała.
  • Sposób programowania i sterowania - może on być mniej lub bardziej intuicyjny i precyzyjny. Niektóre modele wymagają ręcznego wpisania wszystkich danych, inne zaś część informacji zdobywają automatycznie, na przykład skanując powierzchnię ogrodu. Część kosiarek obsługiwana jest manualnie za pomocą przycisków lub panelu, ale nowoczesne modele mają pilot lub są skorelowane z aplikacją w telefonie.
  • Czujnik deszczu - koszenie trawy w czasie deszczu nie jest efektywne. Czujnik deszczu sprawi, że kosiarka - w razie opadów - powróci do stacji i poczeka na poprawę pogody.

Trawniki z trudnościami

Szczególnie, gdy na naszym trawniku znajdują się drzewa, krzewy lub spora ilość dekoracji w postaci doniczek czy figurek, z którymi nie poradzi sobie każda samojeżdżąca kosiarka robot z czujnikiem przeszkód będzie doskonałym wyborem. Ominie problematyczne miejsce, nie przerywając pracy. A co w przypadku ścieżek? Rzeczywiście, niektóre maszyny mogą uznać ją za koniec obszaru i nie wykosić dalszej części. Aby uniknąć takiego niebezpieczeństwa, wybierzmy robot z opcją wyznaczania stref, któremu wskazać można kilka obszarów pracy, pomiędzy którymi przemieści się swobodnie. Najczęściej pomagają w tym specjalne przewody lub nadajniki, którymi zabezpieczyć można też oczka wodne, rabaty czy klomby.

Jeśli mamy nierówny teren, także nie musimy rezygnować ze zautomatyzowania procesu koszenia. Trzeba tylko sprawdzić maksymalny kąt nachylenia, na którym robot może pracować. Wiele nowoczesnych kosiarek nie będzie miało kłopotu nawet z dużymi wzniesieniami, jednak w niektórych przypadkach możemy liczyć na wydajną pracę jedynie na nachyleniu 25 stopni. 

Technologia naprzód! Kosiarka robot

Nazwa "robot" zobowiązuje. Nowoczesne kosiarki współpracują z aplikacjami na smartfony, dzięki którym można opracować tygodniowy harmonogram pracy, a później zdalnie sterować sprzętem, zmieniając trasy czy wskazując obszary, które mają zostać wykoszone jako pierwsze.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej