Koszenie trawy - jak robić to poprawnie?
Piękny, zadbany trawnik stanowi prawdziwą dumę właściciela posesji. Uzyskanie takiej murawy wymaga szeregu prac pielęgnacyjnych: nawożenia, aeracji czy uzupełniania miejscowych ubytków. Istnieje także zabieg, bez którego żaden trawnik nie będzie prezentował się jak należy - jest to regularne koszenie.
Pierwsze koszenie trawy
Termin pierwszego koszenia jest szczególnie ważny dla kondycji trawnika. Jeżeli nasz trawnik został niedawno założony, musimy powstrzymać się od koszenia do czasu, gdy osiągnie on odpowiednią wysokość. W przypadku murawy młodej, niedawno posianej należy poczekać kilka tygodni, aż źdźbła traw będą miały wysokość 8-10 cm. Taką trawę możemy skrócić maksymalnie o około 30 procent długości. Przy trawniku z rolki, normalne koszenie możemy rozpocząć po trzech tygodniach od położenia - gdy trawa ma około 10 cm.
Pierwsze koszenie trawnika starszego, które z reguły przeprowadza się po okresie zimowym, powinno odbywać się najwcześniej w kwietniu. Oprócz terminu, bardzo ważna jest także kondycja murawy po zimie. Jeżeli trawa jeszcze się nie zazieleniła i nie urosła, lepiej wstrzymać się z wykonaniem prac o kilkanaście dni. Trawnik taki skracamy do wysokości trzech lub czterech centymetrów.
Kosiarka spalinowa czy elektryczna?
Po ciężkim tygodniu w pracy, koszenie trawy może stanowić bardzo relaksujące zajęcie. Posiadaczy przydomowego trawnika cieszą nie tylko efekty koszenia, ale również samo przeprowadzanie tych prac. Podczas koszenia możemy używać kosiarek elektrycznych lub spalinowych. Przed laty mogliśmy wykorzystywać jedynie kosiarki zasilane elektrycznie. Wiązało się to z koniecznością zwracania uwagi na kabel, a w przypadku większych działek - również z częstą zmianą miejsca podłączenia urządzenia do gniazdka.
Aktualnie coraz chętniej wykorzystujemy kosiarki spalinowe. Te nowoczesne, bezpieczne urządzenia pozwalają na wykonanie prac bardziej komfortowo i w krótszym czasie. Nie musimy zwracać uwagi na przewód elektryczny i bez problemu dotrzemy nią nawet w najodleglejszy zakątek naszego ogrodu. Wybierając odpowiednią kosiarkę dla siebie warto sprawdzić wcześniej rankingi w Internecie, który pomoże podjąć nam najlepszą decyzję. Jednym z takich rankingów jest https://budujemytutaj.pl/recenzje/najlepsze-kosiarki-spalinowe/.
Kiedy kosić trawę?
Pora koszenia trawy ma niebagatelne znaczenie dla jej finalnego wyglądu. Najlepiej prace te wykonywać rano tuż po odparowaniu rosy, ponieważ źdźbła traw są wówczas najbardziej sprężyste. W okresie późniejszym, na skutek działania wyższej temperatury, trawa traci swoją sprężystość, co utrudnia prawidłowe koszenie. Nie należy kosić trawy w dni upalne, ma to bowiem niekorzystny wpływ na kondycję murawy. Podczas chłodniejszych i mało słonecznych dni możemy kosić trawnik niezależnie od pory dnia.
Trawę należy przycinać maksymalnie do 50 % jej wysokości, zabieg ten najlepiej więc przeprowadzać, kiedy ma ona około 7-8 cm. Pozwoli to na uzyskanie standardowej wysokości trawnika bez szkody dla jego formy. Równie ważna dla wyglądu i stanu trawnika jest systematyczność jego koszenia. Najlepiej będzie prezentował się wówczas, gdy będziemy go kosić co tydzień.
Czy można kosić mokrą trawę?
Stanowczo nie zaleca się koszenia trawy mokrej po opadach deszczu lub pokrytej rosą. Mokre źdźbła trawy przyklejają się do ostrza kosiarki, co znacznie utrudnia pracę. Trawa taka może również zbijać się w większe kępy i zatykać otwór wylotowy urządzenia. Jeżeli używamy kosza na trawę, opróżnianie go z mokrych resztek będzie trudniejsze. W przypadku korzystania z kosiarki elektrycznej wiąże się to także z ryzykiem porażenia prądem, ponieważ kabel znajduje się na mokrej powierzchni. Jeżeli chcemy osiągnąć najlepsze efekty, poczekajmy na dzień bez opadów atmosferycznych lub na całkowite wyschnięcie murawy.
Prawidłowo koszona trawa utworzy gęsty, zielony dywan, a jego gładka powierzchnia będzie działała na nas odprężająco. Warto więc poświęcić czas na troskliwą pielęgnację naszego trawnika - z pewnością nam się odwdzięczy!
artykuł sponsorowany