Paprotka doniczkowa - popularne odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne

Paprocie tworzą najstarszą grupę roślin porastających ziemię. W naturze można spotkać je niemal na każdym kontynencie. Ilość gatunków może przyprawić o zawrót głowy. Szacuje się, że jest ich około 10 000. Nic, więc dziwnego, że część z nich trafiła pod dachy domów. Każda paprotka doniczkowa jest ciekawą ozdobą wnętrza. Już to sprawia, że warto dowiedzieć się jak uprawiać i jak pielęgnować tę roślinę.

Paprotka w domu

Paprocie tworzą ogromną grupę roślin. Porastają w zasadzie wszystkie kontynenty i to już świadczy o ich niezwykłości. Większość gatunków ma krótkie, płożące pędy, na których rozwijają się pierzaste liście. Czasem mogą być też pojedyncze.  

Paproć leśna najczęściej rośnie w strefach o umiarkowanym klimacie. Najbardziej lubi wilgotne i zacienione lasy. W Polsce dziko występują dwie odmiany, paprotka przejściowa oraz zwyczajna. W naszym kraju najliczniej rozwija się ta druga. Porasta też tereny Azji i Ameryki Północnej. Maksymalnie dorasta do 60 cm wysokości. Co ważne nie uprawia się jej w doniczce. Na szczęście w domach i mieszkaniach możliwa jest hodowla innych gatunków.

Najczęściej uprawiana paprotka doniczkowa to nefrolepis wysoki. Pochodzi z Ameryki Południowej i może osiągać naprawdę spore rozmiary. Prawidłowo pielęgnowana wytworzy piękne, pierzaste liście sięgające 50 cm długości. Nefrolepis reprezentuje paprocie w doniczce, które mają zdolność oczyszczania powietrza. Usuwa szkodliwe substancje takie jak formaldehyd i ksylen. Ponadto jest przyjemna w uprawie i łatwo dostępna. Kolejny na liście jest niekropień, który jest rzadziej wybierany od nefrolepisa. Dorasta do 30-40 cm wysokości i wytwarza drobne, jasnozielone listki. Ta paproć leśna odznacza się szybkim wzrostem. Jeśli nie będzie prawidłowo pielęgnowana szybko uschnie.

Następne miejsce na liście zajmuje paprotka doniczkowa o nazwie flebodium złociste. Liście tej rośliny są mocno powcinane, lecz najważniejsza jest ich barwa. Przybierają ciekawy, niebieskozielony kolor. Flebodium szybko się rozrasta, dlatego też pielęgnacja paprotki polega między innymi na corocznym przesadzaniu. Paprotka w domu umieszczona w doniczce może też pochodzić z rejonów Azji i Australii. Właśnie taką rośliną jest płaskla łosioroga znana też, jako łosie rogi. Ta paproć leśna ma liście przybierające kształt poroża. Mogą dorastać nawet do metra wysokości. Równie ciekawe są różne odmiany orliczki, są to paprocie mające biało-zielone liście. Po wymienieniu popularnych odmian odpowiemy na pytanie jak pielęgnować rośliny i jak wygląda podlewanie paprotki.

Paprotka doniczkowa – wymagania uprawowe

Paprotka w domu rosnąca w doniczce ma pewne wymaganie, które trzeba spełnić by hodowla się powiodła. Po pierwsze musi być ustawiona na odpowiednim stanowisku. Powinno być to miejsce półcieniste, do którego docierają rozproszone promienie słoneczne. Liście paproci nie mogą być wystawione na bezpośrednie działanie słońca. Może to, bowiem doprowadzić do poparzeń tkanki. Ważna jest też temperatura panująca w pomieszczeniu. Różne gatunki mają w tym względzie indywidualne wymagania. Można jednak podać uśredniony przedział. Paproć leśna czy jakakolwiek inna w okresie wegetacji najlepiej się czuje w temperaturze 18-25°C. W czasie zimowego spoczynku ta wartość powinna być niższa. Najlepsza temperatura to około 15-18°C.

Hodowla paproci wymaga też zapewnienia roślinie odpowiedniego podłoża. Tylko wtedy będzie miała dobre warunki do wzrostu. Paprotka w domu najbardziej lubi glebę żyzną i przepuszczalną. Ważne też by ziemia miała lekko kwaśny odczyn. Dobrze się tu sprawdza torf przemieszany z korą z drzew iglastych. Jednakże nie zawsze mamy możliwość przygotowania takiej mieszanki. Na szczęście jest jeszcze jedna, znacznie prostsza możliwość. By zapewnić paprotce optymalne warunki do rozwoju wystarczy kupić gotową ziemię ogrodniczą. Przygotowaną specjalnie z myślą o tego typu roślinach.

Pielęgnacja paprotki – nawożenie i podlewanie paprotki

Wiemy już, jakie warunki trzeba spełnić by hodowla paprotki mogła mieć szanse powodzenia. Teraz trzeba odpowiedzieć na pytanie jak pielęgnować te rośliny. Pierwszym ważnym zabiegiem jest podlewanie paprotki. Niezależnie od odmiany, każda tego typu roślina lubi wilgoć i nie toleruje przesuszenia. Z drugiej strony nie można dopuścić by stała w wodzie. Dlatego też w doniczce musi znajdować się warstwa drenażu. Samo podlewanie paprotki należy przeprowadzać, co 2-3 dni z wykorzystaniem miękkiej wody. Tak by ziemia była stale lekko wilgotna. W okresie spoczynku rośliny podlewanie należy ograniczyć. Ważna jest też pielęgnacja paprotki w formie regularnego zraszania.

To nadal nie wszystkie informacje dotyczące tego jak pielęgnować domową paproć. Bardzo istotną czynnością jest jej regularne nawożenie. Zazwyczaj wykonuje się je w okresie od marca do sierpnia. Służą do tego specjalne nawozy, przystosowane do potrzeb interesującej nas rośliny. Nawożenie to bardzo ważna czynność, z której składa się pielęgnacja paprotki. Nie można jednak przesadzać z częstotliwością. Zasilenie rośliny wystarczy przeprowadzać raz w miesiącu. W zimie, czyli okresie spoczynku trzeba jeszcze bardziej ograniczyć ten zabieg. Prawidłowo prowadzona pielęgnacja paprotki ograniczy rozwój chorób atakujących rośliny.