Rozmiary i wygląd pióropusznika strusiego
łukowato wygięty
wzniesiony
w formie rozety
Jak sadzić pióropusznik strusi?
żyzna
wilgotna
torfowa
maj
czerwiec
maj
Paprocie dobrze rosną w cieniu wysokich drzew i krzewów liściastych, dlatego wykorzystywane są do obsadzania zacienionych zakątków w ogrodzie. Jedną z ciekawszych paproci jest Pióropusznik strusi Matteucia struthiopteris, wywodzący się z Azji i Ameryki Północnej. W naszym kraju dziko rosnącą paproć można spotkać w Karpatach i Sudetach Zachodnich. Porasta wilgotne lasy, brzegi potoków oraz łąki. Objęta jest ochroną gatunkową. Przeczytaj, jakie warunki są korzystne dla uprawy paproci w ogrodzie.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o paprotkach.
Paprocie są dekoracyjnymi roślinami, o wspaniałych liściach, urzekających urodą przez cały rok. Intensywnie zielone pierzaste liście, przebarwiają się jesienią na żółto i brązowo. Zimą, gatunki zimozielone ożywiają zaśnieżony ogród. W miejscach o większym dostępie do światła, można sadzić paprotki ogrodowe w sąsiedztwie cebulic Scilla, szafirków Muscari czy ranników Eranthis. Paproć drzewiasta jest efektownym soliterem. Wysokie paprocie pięknie prezentują się z innymi wysokimi paprociami, a także z dużymi ozdobnymi trawami, rosnącymi w półcieniu. Na tle paproci ładnie wyglądają cieniolubne byliny – konwalie Convallaria, zawilce Anemone, przylaszczki Hepatica, pierwiosnki Primula oraz wiele innych leśnych roślin.
W ogrodzie sprawdzi się uprawa ciekawych gatunków paproci:
Jeśli planujesz uprawę paproci, sprawdź koniecznie ten artykuł o polecanych paprociach ogrodowych.
Paprocie chętnie goszczą w naszych domach jako dekoracyjne i pożyteczne rośliny doniczkowe. Okazałe liście pełnią ważne funkcje – nawilżają, oczyszczają i jonizują powietrze. Pielęgnacja domowych paproci nie jest trudna. Wystarczy zadbać o ustawienie doniczki w jasnym miejscu, o rozproszonym świetle i odpowiednio nawilżacz otoczenie. Paprotki domowe preferują umiarkowanie wilgotną glebę. Do popularnych gatunków paproci doniczkowych, wartych polecenia, należą.
Paprocie ogrodowe tego gatunku szybko rozrastają się, co należy wziąć pod uwagę, decydując się na zasadzenie roślin w ogrodzie, bowiem pióropusznik strusi może zagłuszyć inne rośliny. Ozdobą pióropusznika są jasnozielone pierzaste liście, o długości 80 cm. Tworzą szeroki i głęboki lejek, z którego w lipcu i w sierpniu wyrastają smukłe liście zarodnionośne. Początkowo zielone, z czasem brązowieją. Dekoracyjna paproć zdobi ogród także zimą - brązowe liście zarodnionośne pozostają na roślinie do wiosny.
Paproć ma niewielkie wymagania uprawowe. Dobrze rośnie na stanowiskach mniej i bardziej zacienionych, o glebie wilgotnej, próchnicznej i przepuszczalnej, o lekko kwaśnym odczynie pH. Sadzonki pióropusznika możemy nasadzać w sąsiedztwie drzew i krzewów liściastych w naturalistycznych ogrodach oraz nad oczkami wodnymi.
Pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris) rozmnażamy przez podział kłącza – na wiosnę lub jesienią. Sadzimy po 3 sadzonki na 1 m kwadratowy. Bylina wymaga podlewania, gdy przez dłuższy czas nie występują opady. Zasilamy paproć nawozami organicznymi, dzięki czemu dostarczymy paprociom korzystne dla ich wzrostu składniki odżywcze i poprawimy jakość podłoża.
Cena sadzonki, oferowanej w okresie wegetacyjnym, w doniczce o średnicy 11 cm, wynosi 12 zł. Cena za sadzonkę, wykopaną z gruntu, wynosi 3 zł/sztukę.