Rośliny liściaste

Ilustracja rośliny liściaste

Rośliny liściaste – nazwa potoczna, obejmuje wszystkie rośliny wyższe, lądowe lub wtórnie wodne, wytwarzające różne formy liści. Zwykle odnosi się do roślin okrytonasiennych, chociaż niektóre nagonasienne również wytwarzają liście (np. agatis). Przez liść rozumie się tutaj organ roślinny, będący zwieńczeniem pędu. Liście pełnią liczne funkcje związane z oddychaniem, parowaniem i wymianą gazową. Większość liści (liście zielone) odpowiada też za fotosyntezę. Mogą mieć elementy czepne, funkcje spichrzowe, obronne lub pułapkowe (rośliny mięsożerne). Rośliny liściaste mogą być wieloletnie, dwuletnie lub jednoroczne, sezonowe (zrzucają liście jesienią/w porze suchej) albo zimozielone. Występują we wszystkich strefach klimatycznych.

Rośliny liściaste - najpopularniejsze rośliny

Rośliny liściaste - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny liściaste - rodzaje, opis, zdjęcia, uprawa, ciekawostki

Rośliny liściaste pełnią ważną funkcję w ekosystemach, pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen, niektóre potrafią też pochłaniać zanieczyszczenia powietrza i gleby. Wiele drzew i krzewów liściastych to również rośliny ogrodowe o walorach estetycznych. W większych ogrodach i parkach są podstawowymi elementami kompozycji i lokalnego ekosystemu.

Rośliny liściaste w naturze

Rośliny wytwarzające różne formy liści żyją na wszystkich kontynentach. Nie sposób wyobrazić sobie bez nich tropikalnego lasu, ale stanowią też element lasów borealnych (brzoza, jarząb) i krajobrazów pustynnych (agawa, akacja, arekowate). Na Antarktydzie istnieją dwa gatunki roślin zielnych, posiadających liście – kolobant i śmiałek arktyczny.

Rośliny te są niezwykle ważnym elementem ekosystemów. Liście zapewniają wymianę gazową, pochłaniając dwutlenek węgla wydychany przez ludzi i zwierzęta, a oddają tlen. Poza tym wiele liści jest jadalnych nie tylko dla żwaczy. Liście mogą mieć właściwości lecznicze, ale bywają też trujące. Niektóre są skonstruowane jako część pułapki do łapania owadów (np. dzbanecznik, rosiczka). W cieplejszych strefach klimatycznych szerokie blaszki liści dają też nieoceniony cień, tworząc naturalne oazy dla ludzi i zwierząt.

Rośliny liściaste to przeważnie okrytonasienne. Wiele z nich wytwarza kwiaty i owoce, stanowiące kolejne ważne źródło pokarmu dla wszystkich rodzajów zwierząt.

Dla człowieka są też nieodzownym elementem estetycznym naturalnych krajobrazów. Może dlatego tak chętnie przenosimy je do ogrodu i na balkon.

Rośliny liściaste do ogrodu

W parkach i ogrodach rośliny liściaste są zwykle kluczowym elementem kompozycji. Wiele drzew i krzewów z tej grupy zapewnia wrażenia estetyczne przez cały rok. Wiosną przyciągają uwagę przede wszystkim te kwitnące, z dekoracyjnymi, wielokolorowymi kwiatami. Tutaj wyróżniają się drzewa owocowe t.j. jabłonie, śliwy, grusze, a także krzewy – przede wszystkim berberysy, jaśminowce, lilaki, magnolie, róże.

Po przekwitnięciu liście roślin sezonowych przebarwiają się na złoto i czerwono. W tym czasie często walory ozdobne mają owoce i jagody. Liściaste rośliny ogrodowe, które pięknie wybarwiają się na jesień, to przede wszystkim klony, platany i ambrowce. Dobrym dopełnieniem są wielokolorowe berberysy, które mogą być wykorzystane jako roślina okrywowa, towarzysząca drzewom i niższym ozdobom skalniaków.

Niektóre rośliny liściaste zachowują liście na zimę. Dzięki temu możemy mieć lepsze powietrze i atrakcyjniejszy ogródek również po pierwszych przymrozkach.

Uprawa różnych roślin liściastych wygląda bardzo różnie. Wiele krzewów ogrodowych ma nieduże wymagania glebowe i nie muszą być często podlewane. Trzeba jednak pilnować, żeby liście nie zostały zaatakowane przez szkodniki lub grzyba. Mniejsze rośliny mogą być trudniejsze w uprawie, zwłaszcza jeżeli mają niską odporność na przymrozki. Grupa tych roślin jest jednak tak bogata i różnorodna, że każdy bez problemu wybierze najlepszy zestaw dla swoich potrzeb i możliwości.

Jakie rośliny liściaste na balkon?

Na balkonach zwykle uprawia się właśnie rośliny liściaste. Najczęściej są to niewielkie byliny, rośliny dwuletnie i jednoroczne (np. liczne kwiaty z rodziny astrowatych), krzewinki, trawy ozdobne lub karłowate gatunki i odmiany krzewów. Jeżeli chcemy stworzyć bardzo zielony, gęsto obrośnięty balkon, to dobrze sięgnąć po rośliny pnące. Dekoracyjne róże, winobluszcz, bluszcze lub wiciokrzewy.

Sadzonki najlepiej kupić w sklepie lub bezpośrednio od profesjonalnego hodowcy. Dzięki temu mamy pewność, że są zdrowe i mają pożądane cechy. W przypadku roślin na balkon jest to szczególnie ważne, bo nie powinny one zajmować zbyt dużo miejsca. Jeżeli trafimy na odmianę większą niż przewidywana, to może być problem z rozwijaniem takiej uprawy.

Ciekawą propozycją, jeżeli chodzi o rośliny liściaste na balkon lub taras są miniaturowe odmiany drzew. Można je uprawiać w formie bonsai, co nada im dodatkowy walor dekoracyjny lub pozwolić na swobodny rozwój. Imitacją drzewa na balkonie może być też krzew szczepiony na pniu.

Wiele mniejszych roślin liściastych nadaje się też do całorocznej uprawy doniczkowej w domu. Są to przede wszystkim gatunki egzotyczne, z których możemy stworzyć prawdziwą domową dżunglę. Zwykle tego typu rośliny są bardziej wymagające. Zwłaszcza jeżeli chcemy w pomieszczeniu odtworzyć warunki panujące w lasach tropikalnych.

W kuchni, apteczce i na ratunek światu

Jak wspomniano – rośliny liściaste stanowią ważny składnik wielu potraw jako pokarm właściwy lub przyprawy. Nie sposób skrótowo wymienić wszystkich rodzajów pokarmów, których dostarcza nam ta grupa roślin. Warto jednak pamiętać, że bez nich nasza kuchnia nie istnieje.

Rośliny liściaste to również źródło wielu naturalnych leków. W liściach, ale też kwiatach, korze, korzeniach czy bulwach, gromadzą składniki odżywcze lub ochronne.

Roślin liściaste są nieocenioną pomocą w zwalczaniu zanieczyszczeń, wymianie nadmiaru dwutlenku węgla na tlen. Dlatego są to pod każdym względem nasi sprzymierzeńcy.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto