Pszczoły – dlaczego warto je chronić?

Owady, a przede wszystkim pszczoły, odpowiadają za ponad 80% zapyleń. Co to oznacza? Że pszczołom zawdzięczamy zbieranie plonów z upraw, kwitnienie kwiatów i owocowanie drzew czy krzewów. Według niektórych badań, cztery lata po wymarciu tych owadów ludzkość umrze z głodu. Nie jest to pozytywna perspektywa, jednak wiele sytuacji sprawia, że jest to coraz bardziej możliwe. Pszczołom zagrażają między innymi substancje chemiczne wykorzystywane do ochrony roślin, między innymi pestycydy. Z większym tempem rozprzestrzeniają się również choroby pszczół – to za sprawą rozwoju transportu choroby atakują coraz więcej tych pomocnych nam owadów. Jeśli zależy nam na tym, by dalej zbierać warzywa i owoce, a także cieszyć się pięknie kwitnącymi i pachnącymi roślinami, powinniśmy zadbać o pszczoły i inne owady. 

Kwiaty w ogrodzie przyjaznym pszczołom
Stwórz ogród przyjazny dla pszczół

Rośliny miododajne i inne sposoby pomocy pszczołom

Ogromnym wsparciem dla pszczół będzie zasadzenie w naszych ogrodach roślin miododajnych. Skorzystają na tym nie tylko owady. Odpowiedni dobór takich roślin może sprawić, że ogród będzie kolorowy i pachnący niemal przez cały rok. Rośliny miododajne bowiem charakteryzują się między innymi pięknymi kwiatami i zapachami, które przyciągają owady. Do tego dbanie o nie wcale nie jest takie trudne – w większości ich pielęgnacja należy do prostych. Jeśli jednak uważasz, że możesz potrzebować pomocy przy zadbaniu o te rośliny, skorzystaj z pomocy specjalistów ogrodników z Green Solutions: https://greensolutions.com.pl/uslugi/pielegnacja-ogrodow/

Inne sposoby na chronienie pszczół to między innymi rezygnacja ze środków chemicznych do ochrony roślin, które zawierają szkodliwe dla pszczół substancje, wykorzystywanie przede wszystkim naturalnych nawozów, a także zamiana trawnika lub jego części na kwietną łąkę

Kwiaty przyjazne dla pszczół

Jeśli zależy nam na tym, by rabaty w naszym ogrodzie były jak najdłużej kolorowe, zwróćmy uwagę na okres kwitnienia poszczególnych roślin. Postawmy na miododajne gatunki, aby mogły z nich skorzystać również pszczoły i inne owady. Mamy naprawdę szeroki wybór. Możemy postawić między innymi na: krokusy, prymulki, fiołki, orliki, rozchodniki, róże, wrzosy, lilie, astry, dalie. Z pewnością wybierzemy takie kwiaty miododajne, które doskonale będą komponować się z resztą ogrodu!

Ogród z kwiatami dla pszczół
Stwórz ogród przyjazny dla pszczół

Krzewy i drzewa miododajne

Rośliny przyjazne dla pszczół to również krzewy – szukając odpowiedniej rośliny na żywopłot zastanówmy się, czy nie wykorzystać właśnie tych miododajnych gatunków. Postawmy na ligustry, berberysy czy nawet bluszcz pospolity 

Nie zapomnijmy o krzewach i drzewach owocowych – to właśnie dzięki pszczołom możemy zbierać z nich pyszne owoce. Sadząc w ogrodzie maliny, porzeczki, agrest, borówki, jabłonie, grusze czy wiśnie, także wspieramy pszczoły. Wielu z nas nie wyobraża sobie ogrodu bez tych roślin i nie zdaje sobie sprawy z tego, jaki mają dobry wpływ na owady. 

Inne rośliny przyjazne dla pszczół

Czy są jeszcze jakieś rośliny, z których mogą skorzystać owady? Poza owocami także warzywa wspierają zapylające pszczoły. Zasadźmy chociażby cebulę, dynię czy fasolę, a owady na pewno to wykorzystają. Podobnie zioła, które wykorzystujemy w kuchni i nie tylko: mięta, bazylia, szałwia, melisa i znana ze swych świetnych właściwości lawenda – to także rośliny przyjazne dla pszczół. Warto jest mieć je w swoim ogrodzie, a jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy hodować je nawet na balkonie. 

Ogród przyjazny dla pszczół – inne sposoby

Czy jeszcze w jakiś sposób możemy wspierać pszczoły w ich pracy? Świetnym pomysłem jest  stworzenie prostego poidła dla owadów. Nie trzeba do niego wiele – wystarczy płaski pojemnik wypełniony wodą i żwirem bądź kamyczkami, na którzy przysiądą owady podczas picia. To szczególnie potrzebna pomoc w czasie suszy, gdy cierpią nie tylko rośliny, ale i pszczoły. Jeśli mamy taką możliwość, możemy też stworzyć lub kupić domek dla owadów – w wąskich otworach znajdą swoje schronienie. Dzięki tym krokom – zasadzeniu w ogrodzie roślin miododajnych, unikaniu wykorzystywania środków chemicznych o intensywnym działaniu oraz przygotowaniu poideł czy domków dla owadów – naprawdę pomagamy pszczołom. 

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej