Trzmielina - odmiany, pielęgnacja, uprawa - poradnik ogrodnika

Nie tylko Euonymus fortunei, czyli rodzaje trzmieliny

Trzmielina to bardzo powszechna roślina ozdobna, która jednak występuje także w naturze. Gatunkiem typowym dla flory Polski jest trzmielina pospolita (łac. Euonymus europeas), która jednak nie doczekała się gatunków uprawnych. W naturze pojawia się u nas także trzmielina brodawkowata. Trzmielina pospolita to rozłożysty, dość niski krzew, który wytwarza drobne liście o długości mniej więcej 3-9 cm. Wytwarza bladozielone kwiaty i torebkowate, czerwonawe owoce. Trzmielina brodawkowata natomiast to nieco mniej powszechny gatunek niż trzmielina pospolita. Jest to także roślina krzewiasta, osiągająca około 2,5 m wysokości.  Oba rodzaje są pospolite na terenie kraju, jednak nie zwracają szczególnej uwagi jako rośliny ozdobne. Więcej inspiracji na krzewy ozdobne zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Trzmielina pospolita i brodawkowata

Na większe zainteresowanie niż trzmielina pospolita i trzmielina brodawkowata zasługują takie rodzaje jak trzmielina pnąca (trzmielina Fortune’a łac. Euonymus fortunei) czy trzmielina oskrzydlona (łac. Euonymus alatus). W uprawie często spotykana jest nie tylko trzmielina pospolita, ale także trzmielina japońska (łac. Euonymus japonicus). Wszystkie te rodzaje wyróżniają się bardzo wysoką wartością dekoracyjną, a ich odmiany są bardzo liczne i dostępne w wariantach kolorystycznych.

Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus)

Trzmielina oskrzydlona jest uważana za jedną z piękniejszych trzmielin. Euonymus alatus najpiękniej prezentuje się w ogrodzie jesiennym, kiedy to jej piękne liście przebarwiają się na intensywną, ognistą czerwień. Trzmielina oskrzydlona ma formę krzewu, dorasta do mniej więcej 2 metrów wysokości, chociaż w ogrodach może być niższa. Piłkowane liście same w sobie są bardzo dekoracyjne, jednak trzmielina oskrzydlona najwspanialej się prezentuje, kiedy są tłem dla jej brązowych, bardzo ciekawych owoców – torebki, w której znajdują się cztery nasiona. Chociaż przywędrowała z Azji, trzmielina oskrzydlona bardzo dobrze czuje się w polskim klimacie. Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus) jest odporna na mrozy, dobrze czuje się w cieniu, a raczej półcieniu, dlatego jest wykorzystywana w ogrodach i różnego rodzaju parkach.

Trzmielina japońska

Te krzewy ozdobne, podobnie jak pospolita trzmielina czy trzmielina oskrzydlona, mają jeszcze jednego wspaniałego przedstawiciela – Euonymus japonicus, czyli trzmielina japońska. To najbardziej wrażliwa trzmielina, jest mniej odporna na mrozy niż inne rodzaje trzmieliny. Dla wielu osób jednak trzmielina japońska jest także o wiele bardziej interesująca niż jej kuzynki. Chociaż w swojej ojczyźnie to niewysokie drzewo, w naszych warunkach klimatycznych trzmielina japońska rzadko przekracza 1,5 m. Ma dość długie, wzniesione pędy, na których pojawiają się jajowate, skórzaste liście. Co ciekawe, nie opadają na zimę, więc trzmielina japońska jest ozdobna przez cały rok. W uprawie rzadko zakwita, jest dla niej na to za chłodno, jednak kwiaty i tak nie są szczególnie ozdobne. Co ważne, trzmielina japońska może być uprawiana w mieszkaniu jako rośliny doniczkowe. W ogrodach te krzewy ozdobne często przemarzają, są za to ozdobą ogrodów zimowych i oranżerii. Jeśli interesuje cię uprawa nie tylko trzmieliny japońskiej, przeczytaj także nasz artykuł: Najlepsze krzewy ozdobne do twojego ogrodu.

Jej wysokość trzmielina Fortune’a

Chociaż oba uprawiane rodzaje, czyli trzmielina japońska i trzmielina oskrzydlona (jak również trzmielina pospolita) są bardzo ciekawe, to właśnie trzmielina Fortune’a jest najbardziej powszechna i cieszy się największą popularnością. Jej druga nazwa brzmi trzmielina pnąca. Trzmielina Fortune'a to gatunek krzewów ozdobnych, który przywędrował do nas z Chin i Japonii, obecnie ogromną popularnością cieszą się jej odmiany, które mają bardzo ciekawe, kolorowe lub ozdobione rysunkami liście.

Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei) to niski krzew ozdobny, który dorasta do około 1 metra wysokości. Niektóre odmiany są niższe i mogą być traktowane ja roślina okrywowa. Jej pędy są sztywne i mocno rozgałęzione, więc jej druga nazwa – trzmielina pnąca mogłaby być nieuzasadniona. Jednak trzmielina Fortune’a czasami zachowuje się jak pnącze – niektóre z dolnych pędów pokładają się i wtedy szybko ukorzeniają się, dalej płożąc się po ziemi i rozrastają się na boki. Jednak w istocie są to krzewy ozdobne, a odpowiednia pielęgnacja sprawi, że trzmielina pnąca nie będzie się piąć.

Liście tych krzewów ozdobnych nie opadają na zimę, dzięki czemu roślina wspaniale się prezentuje przez cały rok. Jest odporna na zimę, jednak w naszych warunkach klimatycznych czasami nie kwitnie, ponieważ okres wegetacyjny jest dla niej za krótki. Nie ma jednak czego żałować, trzmielina pnąca ma piękne liście, owalne i intensywnie zielone, a jej kwiaty są niepozorne i mało atrakcyjne. Trzmielina Fortune’a przebarwia się na wspaniały, intensywnie czerwony kolor i często jest najpiękniejszą ozdobą w ogrodzie jesienią.

Trzmielina Fortune’a – najciekawsze odmiany

Trzmielina Fortune’a ma bardzo liczne i bardzo ciekawe odmiany. Różnią się między sobą przede wszystkim kolorystyką liści. Dwie najpiękniejsze i najbardziej oryginalne odmiany to ‘Sunspot’ i ‘Emerald Gaiety’. Zasługują na uwagę przede wszystkim ze względu na nieszablonowe liście. ‘Sunspot’ to niski, zwarty krzew, który może być traktowany jako roślina okrywowa. Ta trzmielina pnąca ma około 30 cm wysokości i bardzo ciekawe, zimozielone liście o pstrokatej powierzchni, są ciemnozielone i ozdobione dużymi, złocistymi plamami.

‘Emerald Gaiety’ jest także niska. Bardzo dobrze czuje się w cieniu, a jej płożące pędy są świetnym uzupełnieniem do wymienionej wcześniej odmiany. Liście są bardzo dekoracyjne, ich brzegi są ozdobione białą obwódką, dzięki czemu wspaniale się prezentują. Obie odmiany dobrze sprawdzają się nie tylko w ogrodzie, mogą także być sadzone na balkonach, a ich pielęgnacja nie jest szczególnie skomplikowana.

Trzmielina pnąca ma także odmiany, które mają pokrój jak krzewy ozdobne. W ogrodzie często można spotkać ‘Harlequin’, odmianę o nakrapianych białymi kropkami szarozielonych liściach, a także ‘Interbowli’, bardzo zwarty krzew o zimozielonych liściach. Ta odmiana trzmieliny także ma bardzo ciekawą ozdobę – nieregularną plamkę w środkowej części liścia.

Trzmielina – wymagania i stanowisko

Wszystkie rodzaje trzmieliny, zarówno trzmielina oskrzydlona, jak i japońska czy pnąca, mają takie same wymagania uprawne. Niewiele różnią się ich upodobania w stosunku do słońca, ale to jest najczęściej zależne od odmiany. Duża część z nich dobrze czuje się w cieniu, inne natomiast potrzebują dużo światła. Co ciekawe, w cieniu często dobrze rozwijają się najbardziej barwne rodzaje.

Miejsce do uprawy trzmieliny

Trzmielina to dość odporna na niesprzyjające warunki roślina. Dobrze znosi suszę, chociaż lubi wilgotne podłoże i na takim najlepiej się rozwija. Powinna mieć zapewnione żyzne i przepuszczalne podłoże – wtedy jej pielęgnacja nie będzie zbyt obciążająca ani skomplikowana. Trzmielina lubi dość duży poziom próchnicy, ale jeśli w ogrodzie mamy inne podłoże, można uzupełnić je przed sadzeniem naturalnym kompostem.

Kiedy sadzić trzmielinę?

Sadzenie przeprowadza się w dwóch terminach – od marca do maja, albo jesienią, kiedy jest to możliwe aż do listopada. Nasiona rośliny rzadko pojawiają się w sprzedaży, najczęściej uprawia się ją z sadzonek, które przed posadzeniem moczy się w wodzie przez około 30 minut. Dzięki temu roślina lepiej się przyjmuje. Młoda trzmielina pnąca może być wrażliwa na konkurencję innych roślin, dlatego warto dokładnie odchwaścić i oczyścić teren przygotowany pod jej posadzenie.

Trzmielina Fortune’a – pielęgnacja

Pielęgnacja trzmieliny nie jest trudna, ponieważ jest to bardzo odporna i wytrzymała roślina. Przede wszystkim jednak zarówno trzmielina pnąca, jak i inne rodzaje, potrzebują odpowiedniej ilości wody. Chociaż znoszą przejściową suszę, potrzebują dość wilgotnego podłoża, dlatego lepiej nie dopuszczać do jego nadmiernego przesuszania się. Zwłaszcza ciepłym latem, lub w przypadku niższych odmian, uprawianych w pojemnikach, regularne nawadnianie (nawet codziennie, niewielkimi porcjami) jest koniecznością.

Trzmielina nie potrzebuje nawożenia za pomocą chemicznych nawozów wieloskładnikowych. Wszystkich potrzebnych składników mineralnych dostarcza jej kompost, warto jednak pamiętać, że roślina potrzebuje żyznego podłoża. W ogrodach, gdzie ziemia jest jałowa, będzie rosła powoli i raczej nie będzie się najlepiej rozwijała, a nawożenie może nie pomóc.

Te krzewy ozdobne są bardzo odporne na cięcie. Można swobodnie skracać ich pędy, ale przeprowadzanie zabiegu nie jest konieczne. Warto jednak regularnie usuwać wszystkie pędy, które mają inne cechy niż odmiana (na przykład takie, na liściach których nie pojawiają się ozdobne plamki czy obramowania). Więcej porad na temat krzewów liściastych zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Trzmielina – pielęgnacja na zimę

Chociaż trzmieliny raczej wytrzymują chłód, ich uprawa w chłodniejszych częściach kraju może nieść ze sobą ryzyko przemarzania. Dzieje się tak zwłaszcza w bezśnieżne zimy, ponieważ trzmielina najlepiej zimuje pod kołderką ze śniegu. Jednak wysoki mróz bez żadnych osłon może szybko zniszczyć roślinę. Z tego względu należy pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu rośliny przed zimnem.

Trzmielinę zabezpiecza się na kilka sposobów. W przypadku niewielkich, zwartych krzewów świetnie sprawdzają się kaptury z agrowłókniny lub włókniny jutowej. Płożące odmiany zabezpiecza się liśćmi lub gałęziami, podobnie jak większe rośliny.

Zastosowanie trzmieliny

Trzmielina ma szereg różnych zastosowań. Przede wszystkim jest sadzona jako soliter lub część większej rabaty. To wspaniałe tło dla różnych kwiatów, na dodatek jest ozdobna przez cały rok, więc nawet późną jesienią i zimą będzie idealną dekoracją ogrodów. Trzmielina wspaniale prezentuje się zasadzona na szczycie kaskadowej rabaty, gdzie jej pędy spływają między kwitnącymi, wyższymi roślinami. Prawie każdy projekt ogrodu skalnego uwzględnia trzmielinę jako jedną z roślin ozdobnych. Warto także zastanowić się nad posadzeniem jej w donicach jako rośliny doniczkowe. Wspaniale zdobi tarasy i balkony, skutecznie odgradzając nas od hałasu z ulicy.

Jednak roślina ma także znacznie więcej zastosowań. Jej krzewiaste odmiany są wykorzystywane na żywopłot, a ze względu na niewielkie wymagania pielęgnacyjne, są także używane w parkach, na skwerach i innych miejscach publicznych. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje trzmielina, sprawdź cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych.