Tuje

Tuje, zwane także żywotnikami, to rośliny iglaste ozdobne do ogrodu, należące do rodziny cyprysowatych. Występują w formie krzewów lub rozłożystych drzew, których gałęzie układają się w jednej płaszczyźnie. Tuje to rośliny zimozielone, dlatego chętnie są wybierane do ogrodów, by ozdabiać je także o tej porze roku. Liście krzewów o szpilkowatym, a na dalszym etapie wzrostu łuskowatym kształcie wydzielają delikatny, przyjemny zapach igliwia. Kiedy posadzi się je przy płocie, świetnie nadają się do ogrodu, by odgrodzić się od wzroku sąsiadów.
Cyprys - odmiany, uprawa i pielęgnacja iglaków – poradnik
Cyprys - odmiany, uprawa i pielęgnacja iglaków – poradnik
Cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych 2017
Cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych 2017
Najlepsze rośliny na żywopłot szybko rosnący
Najlepsze rośliny na żywopłot szybko rosnący
Tuja brabant czy szmaragd? A może inne odmiany? Co wybrać?
Tuja brabant czy szmaragd? A może inne odmiany? Co wybrać?

Wszystko o tuje - lista artykułów

Zapoznaj się z informacjami na temat tuje. Nasze sprawdzone porady związane z tuje pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Tuje ogrodowe ozdobne

Tuje ogrodowe to potoczna nazwa żywotników, czyli roślin iglastych z rodziny cyprysowatych o pokroju krzewów lub niewielkich drzew. Do rodzaju należy pięć gatunków, które naturalnie występują na dwóch kontynentach, czyli w Azji i w Ameryce Północnej. Te rośliny ozdobne spotkać można w ogrodzie przy niemal każdym polskim domu. Swoją popularność zawdzięczają ciekawemu pokrojowi. Można z nich bowiem tworzyć całe zielone płoty, a do nabycia w szkółkach są także tuje żywopłotowe. Krzewy można sadzić tak gęsto, jak się chce, tworząc właśnie żywopłoty.

Żywotniki, czyli popularne tuje ogrodowe w Polsce występują głównie w trzech gatunkach. Są to: żywotnik zachodni, żywotnik wschodni i żywotnik olbrzymi. Pierwszy z nich dorasta do wysokości od 5 do nawet 20 m, osiągając szerokość maksymalnie 5 m. Żywotnik wschodni jest nieco mniejszy, a jego wysokość to maksymalnie 15 m przy szerokości nie większej niż 4 m. Jak sama nazwa wskazuje, największy jest żywotnik olbrzymi. Jego gabaryty to od 15 do 30 m wysokości, a niektóre okazy osiągają nawet znacznie większe rozmiary.

Jako tuje ogrodowe ozdobne, także tuje żywopłotowe, najlepiej sprawdzają się takie odmiany żywotnika olbrzymiego, jak między innymi Danica, Hoseri, Globosa, Wagner czy Yellow Ribbon. Wśród żywotników zachodnich na uwagę zasługuje przede wszystkim Szmaragd, który zdecydowanie wiedzie prym w ogrodach, ale także Brabant, Europe Gold czy Sunkist. Wszystkie te odmiany można sadzić w formie gęstych szpalerów, więc sprawdzają się jako tuje żywopłotowe.

Tuje ogrodowe – pielęgnacja i ceny

Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje tuja, warto przyjrzeć się zagadnieniu, jak właściwie należy dbać o te rośliny ozdobne. Tuje ogrodowe, w tym tuje żywopłotowe, nie mają zbyt dużych wymagań stanowiskowych. Najlepiej rosną w ogrodzie w miejscu dość słonecznym lub w półcieniu. Można je posadzić na stanowisku cienistym, ale nie należy wówczas spodziewać się nazbyt szybkiego wzrostu rośliny. Odmiany żywotnika zachodniego preferują gleby piaszczysto-gliniaste i wapienne, natomiast żywotniki wschodnie i olbrzymie najlepiej rosną na lekko kwaśnej glebie. Jeśli chodzi o dokładniejsze wymagania co do podłoża, najlepiej, by gleba była niezbyt wilgotna, przepuszczalna i oczywiście żyzna. W takich warunkach tuja nie będzie rdzewiała i zachowa swój piękny, zielony wygląd.

Pielęgnacja tuj w ogrodzie po posadzeniu (można to zrobić w całym sezonie od wiosny do jesieni w przypadku roślin w pojemnikach) sprowadza się do podlewania. Należy przy tym unikać oblewania całej rośliny i jej pędów. W czasie suchej pory wystarczy obfite podlewanie raz w tygodniu.

Pielęgnacja to także nawożenie – na początku maja i ponownie na początku lipca. W tym celu najlepiej zastosować nawóz wieloskładnikowy uniwersalny lub do roślin iglastych. Aby zapobiec nadmiernemu parowaniu wody i wzrostowi chwastów, tuje ogrodowe warto także ściółkować przy zastosowaniu kory sosnowej. To także dobre zabezpieczenie przed zimą. Ważnym zabiegiem jest także przycinanie tui.

Ile kosztuje tuja? Jeśli chodzi o ceny, trudno o jednoznaczną odpowiedź. Są one zależne od konkretnych szkółek i regionów kraju. Ceny najpopularniejszej i zdecydowanie najchętniej kupowanej odmiany Szmaragd zaczynają się od nawet 3 zł za 30-centymetrową roślinkę. Drzewko o wysokości 160 cm to już wydatek rzędu około 25 zł. Metrowa tuja Szmaragd w doniczce kosztuje z kolei 15 zł. Wszystko zależy od tego, na jak szybkim przyroście tuj w ogrodzie nam zależy.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij