Czym są gabiony?

Pod tą nazwą kryje się nic innego jak stalowe kosze wykonane z plecionej lub zgrzewanej siatki. Zarówno ich wymiary, jak i kształty mogą być bardzo różne. Często też mają więcej niż jedną komorę. Do wypełnienia gabionów można użyć praktycznie dowolnych komponentów — np. kamieni, szkła, gruzu, ziemi, kory drzew, pędów bambusa, łupin kokosów, a nawet materiałów pochodzących z odzysku (m.in. odpady w formie granulatu czy beton). Wszystko zależy właściwie od upodobań danej osoby i efektów aranżacyjnych, jakie chce się osiągnąć.

Charakterystyka ogrodzeń gabionowych

W tej części tekstu przyjrzymy się cechom i zastosowaniom gabionów oraz rodzajom wykonanych z nich ogrodzeń.

Cechy

Wypełnione gabiony są stosunkowo masywne, co wpływa na ich dużą stabilność. Wykonane z nich mury będą więc trwałe i szczelne. Dzięki temu można je postawić nawet na bardzo nierównym podłożu, co nadaje im pewnej uniwersalności.

Przy kamiennym wypełnieniu, gabiony są odporne na warunki atmosferyczne i większość uszkodzeń mechanicznych. Ogrodzenie gabionowe jest też łatwiejsze w utrzymaniu od np. drewnianych czy nowoczesnych metalowych, gdyż nie wymaga malowania i konserwacji. Trzeba tylko pamiętać o oczyszczaniu go raz na jakiś czas z gromadzących się w szczelinach zanieczyszczeń. Ponadto gabiony stanowią skuteczną barierę dźwiękową — łupane ogrodzenia rozpraszają fale dźwiękowe. Dzięki temu bardzo dobrze tłumią zarówno dźwięki pochodzące z zewnątrz (np. ruchu ulicznego), jak i te mające swoje źródło w ogrodzie (np. letnich imprez przy grillu).

Oprócz przytoczonych wyżej plusów ogrodzenia gabionowe mają też pewien minus — ich charakterystyczny wygląd może godzić w poczucie estetyki niektórych osób. Oczywiście jest jednak kwestia gustu i zależy od indywidualnych preferencji.

Zastosowanie - h3

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, gabiony nie są wcale nowym pomysłem — podobnych konstrukcji używano już w starożytności do umacniania nabrzeży i skarp. Później stosowano je przy budowaniu różnych zapór i umocnień, a nawet jako elewacje, fasady i podpory budynków.

Obecnie wciąż pełnią swoją pierwotną funkcję, m.in. zabezpieczając koryta rzek, ale pojawiają się też coraz częściej w przestrzeni publicznej. Doskonale nadają się na miejskie klomby i donice kwiatowe, budulec altan, przeróżnych dekoracji, a nawet ławek.

I oczywiście najważniejsze z punktu widzenia treści tego tekstu — coraz chętniej sięgają po nie osoby prywatne jako materiał na stylowe ogrodzenia.

Rodzaje ogrodzeń gabionowych

Zasadniczo wyróżnia się trzy typy ogrodzeń gabionowych:

Ogrodzenia oporowe

Najbardziej uniwersalna opcja. Gabiony są tutaj tworzone ze zgrzewanego drutu o dość sporej grubości — minimum 4 mm średnicy. Taki materiał daje możliwość właściwie dowolnego kształtowania takiego ogrodzenia, także w kwestii wysokości.

Kosze ogrodzeniowe

W tym przypadku mamy do czynienia z dość wąskimi gabionami — od 10 do 20 cm szerokości. Są przy tym jednak wysokie i mogą sięgać ponad 2 m w górę. Wykonuje się je z wytrzymałej stalowej siatki odpornej na wilgoć, wiatr i zmiany temperatur. Tego typu ogrodzenia spotyka się najczęściej na działkach o niewielkim metrażu.

Panele ogrodzeniowe

Ta nazwa odnosi się do spinanych specjalnymi haczykami lekkich ścianek. Można z nich tworzyć całe ogrodzenia. Choć same panele mogą mieć drewniane elementy, podstawą takiego ogrodzenia zawsze pozostaje solidny, stalowy drut. Jego grubość powinna być dostosowana do rodzaju wypełnienia gabionów. Zaletą paneli ogrodzeniowych jest ich stosunkowo łatwy montaż, zwłaszcza przy kamiennym wypełnieniu koszy.

Jak prawidłowo zamontować ogrodzenie gabionowe?

Jak wyżej wspomniano, montaż ogrodzenia gabionowego nie jest skomplikowany i przebiega bardzo podobnie przy każdym jego typie.

Na samym początku trzeba wykonać fundamenty pod słupy ogrodzeniowe. Nada to stabilności i trwałości całej konstrukcji. Fundamenty powinny mieć minimum 1 m głębokości i dobrze jest je wzmocnić dodatkowo stalowymi prętami. Po ich zabetonowaniu można przejść do montowania właściwych słupów ogrodzeniowych.

Gdy słupy są już gotowe, przychodzi czas na stworzenie właściwej konstrukcji ogrodzenia. Siatkę gabionów tworzy się, łącząc ze sobą śrubami poszczególne metalowe elementy. Powinno się to robić jak najdokładniej, aby konstrukcja była stabilna i odporna na uszkodzenia. Tak przygotowane kosze wypełnia się wybranym materiałem, ale dopiero po zamontowaniu paneli. Podczas montowania paneli trzeba pamiętać o ich równoległym rozmieszczeniu względem siebie i zachowaniu odpowiedniej odległości między nimi. Ostatnim etapem będzie umieszczenie między materiałem wypełniającym rozpórek. Zabieg ten dodatkowo ustabilizuje konstrukcję płotu. Potem zostaje już tylko założenie furtek i bramy.

Kilka przykładów realizacji firmy: https://www.ogrodzeniagabionowe.com/:

realizacja 1 - ogrodzenie gabinowe HDTON

realizacja 2 firma HDTON

realizacja 3 HDTON

realizacja 4 Producent Ogrodzeń Gabinowych HDTON

realizacja 5 Producent Ogrodzeń Gabinowych HDTON

Popularność ogrodzeń gabionowych jest w pełni uzasadniona. Wyróżniają je łatwy montaż, właściwie dowolny materiał wypełniający i wysoka stabilność. Można je bez problemu wpasować we właściwie każdą aranżację ogrodu. Są też wysoce odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu posłużą długimi latami bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych konserwacji. Mają też jeszcze jedną bardzo ważną cechę — przystępną cenę.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej