Rośliny do ogrodu zimowego

Ilustracja rośliny do ogrodu zimowego

Rośliny do ogrodu zimowego to dość specyficzna grupa gatunków. Można je uprawiać, kiedy pogoda nie dopisuje w ogrodzie zimowym zwanym czasami także oranżerią. Czasami urządza się ogrody zimowe na tarasie lub ganku, czasami są one zorganizowane w osobnym budynku. Wśród roślin do ogrodu zimowego znajdują się zarówno te, które nie dają sobie rady w naszych warunkach klimatycznych zimą, jak i te, które potrzebują okresu spoczynku i nie mogą być uprawiane w mieszkaniach, w których jest centralne ogrzewanie.

Rośliny do ogrodu zimowego - najpopularniejsze rośliny

Rośliny do ogrodu zimowego - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny do ogrodu zimowego - rodzaje, wymagania, uprawa, porady

Ogród zimowy to zielony zakątek wśród otaczającego nas wszędzie śniegu (a także pośniegowego błota i ogólnej szarości jesienno-zimowych miesięcy). Dlatego jego urządzenie trzeba bardzo dokładnie przemyśleć. A najważniejszą kwestią jest chyba wybór odpowiednich roślin do ogrodu zimowego. Jakie kupić? Podpowiadamy!

Ogród zimowy – nieogrzewany czy ogrzewany

Ogród zimowy dawniej był nazywany oranżerią, dlatego, że było to ogrzewane pomieszczenie (lub domek w środku ogrodu), w którym rosły drzewka pomarańczowe. Obecnie jednak mało kto robi ogród zimowy z dodatkowym ogrzewaniem. Do tego celu wykorzystuje się raczej zabudowane tarasy, loggie lub ganki, na których nie ma ogrzewania. Jest na nich oczywiście nieco cieplej, ponieważ przylegają do budynku, ale nie na tyle, by uprawiać na nich egzotyczne kwiaty i cytrusy.

Dlatego wybierając rośliny do ogrodu zimowego warto sprawdzić, czy są one przystosowane do oranżerii, czy raczej do nieogrzewanego pomieszczenia. Wybór roślin w ogóle powinien być podyktowany wymaganiami poszczególnych gatunków. Także pod względem światła. Mocno nasłonecznione oranżerie mają zupełnie inne warunki, niż lekko zacieniony taras.

Aranżacja oranżerii ogrzewanej

Decydując się na zrobienie ogrzewanej oranżerii, warto znaleźć dla niej słoneczne miejsce. Dzięki temu nakłady na ogrzewanie będą niższe – słońce przenikające przez szyby nieco dogrzeje pomieszczenie. Do takiej oranżerii nadaje się bardzo wiele gatunków, na przykład rosnących w podzwrotnikowych lasach deszczowych czy w cieplejszych miejscach Europy.

Wybierając rośliny trzeba ustalić, jaka temperatura będzie utrzymywana zimą wewnątrz. Najlepiej by było to około 12-15 stopni. To jest temperatura, której większość roślin potrzebuje do przejścia w stan zimowego spoczynku. Można wynosić tam na zimę także kwiaty doniczkowe z domu, które lubią mieć chłodniej na zimę.

Rośliny do oranżerii ogrzewanej

Najlepsze gatunki do ogrodu zimowego ogrzewanego to te, które lubią mieć gorąco w ciągu lata, a zimą potrzebują spadków temperatur. Są to popularne rośliny doniczkowe, jak kalatea, monstera czy filodendron. W ogrodzie zimowej mogą rosnąć także oleandry, chociaż potrzebują one dużo światła. Najpiękniejszym wyborem oczywiście są orchidee. W oranżerii można uprawiać bardziej wymagające gatunki niż najbardziej popularny w Polsce phalenopsis.

Jest tutaj miejsce także na rośliny egzotyczne, jak palmy i drzewka cytrusowe. Czasami w warunkach oranżerii mogą nawet owocować. Należy jednak pamiętać, że różne gatunki mogą mieć różne wymagania temperaturowe i pod względem poziomu wilgotności powietrza. Warto to zawczasu sprawdzić.

Do ogrodu zimowego z ogrzewaniem można na zimę wnieść także rośliny balkonowe, jak pelargonie, fuksje czy begonie. Dzięki niższej temperaturze przejdą w okres spoczynku, bo odrodzić się na zimę.

Jakie rośliny do nieogrzewanego ogrodu zimowego?

Roślin zimnolubnych, które potrzebują temperatury powyżej zera, a poniżej 10 stopni Celsjusza jest znacznie mniej. Do nieogrzewanego ogrodu zimowego warto wstawić te rośliny, które nie wytrzymają zimowania w gruncie, ale generalnie dobrze znoszą spadki temperatur. Są to na przykład azalia czy lawenda. Z mniej popularnych na uwagę zasługuje kamelia. Przepięknie kwitnie, a nie ma wielkich wymagań.

W takim ogrodzie mogą również stanąć ozdobne iglaki w doniczkach i niektóre krzewy iglaste. Młode egzemplarze mogą nie przetrwać zimy na swoim stałym miejscu, zwłaszcza w pojemnikach. Kilka stopni ciepła będzie dla nich najlepszą opcją. Te rośliny w ogrodzie zimowym podlewa się rzadko i nie należy ich wcale nawozić. Przechodzą tutaj okres spoczynku i nie powinny być stymulowane do wzrostu. Prawdopodobnie obudzą się pod koniec lutego, a od marca warto nawozić je od nowa.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto