Lawenda w ogrodzie w Polsce

Lawenda ma swoje korzenie we Francji i zdecydowanie lepiej radzi sobie w południowym klimacie wybrzeża, niż w naszych warunkach klimatycznych. A jednak uprawia się ją jako roślinę dekoracyjną także na rabatach. Można sadzić ją w doniczkach i pojemnikach, by na zimę wynieść ją do nieogrzewanego garażu, albo po prostu posadzić na rabatach i dobrze zadbać o osłony na zimę. Lawenda ma niezwykły zapach, który wykorzystuje się do różnych ozdób, potpourri, robi się olejek eteryczny z lawendy, mydełka, a nawet sprawdzi się nalewka z lawendy, która ma działanie lecznicze.

W naszych ogrodach najczęściej można natknąć się na lawendę wąskolistną, pośrednią, hiszpańską lub francuską. Lawenda wąskolistna raczej radzi sobie z przymrozkami w Polsce, lawenda pośrednia jest trochę bardziej wrażliwa, ale może przetrwać łagodną zimę. Gorzej z lawendą francuską i hiszpańską. Są piękne, ale uprawia się je tylko w doniczkach, na rabatach są sadzone jako rośliny jednoroczne. Lawenda pośrednia i wąskolistna nie zawsze radzą sobie z chłodem. Wszystko zależy od tego, jak ciężka jest zima, czy mają okrywę śnieżną i oczywiście czy są zasadzone w miejscu osłoniętym przed wiatrem. Jeśli wszystko się uda, w kwietniu roślina powinna obudzić się do życia. Co jednak zrobić, jeśli tak się nie stanie? Co jeśli lawenda po zimie jest sucha?

Jak sprawdzić stan lawendy na wiosnę?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak pobudzić swoją lawendę do życia po zimie, sprawdź, czy na pewno jest sucha. Może budzi się powoli, ponieważ temperatura jest za niska. Zajrzyj do środka kępy, by sprawdzić, czy nie ma nowych odrostów i młodych pędów. Możesz także przygiąć gałązkę lawendy do ziemi. Jeśli jest miękka i elastyczna, oznacza to, że lawenda jest sucha. Kolejnym sposobem jest nacięcie jednego z dolnych pędów. Jeśli jest zielony w środku, oznacza to, że lawenda żyje i można ja uratować. Nie wykopuj kęp ani nie wyrzucaj doniczek z lawendą do kosza. Jeśli tylko tli się w niej trochę życia, nawet jeśli jest przesuszona, da się ją uratować!

Pielęgnacja i przycinanie lawendy w ogrodzie suchej po zimie

Pielęgnacja lawendy doniczkowej, a tej rosnącej w ogrodzie nieco się od siebie różni. Aby uratować rośliny rosnące na rabacie, trzeba mocno je podlać, także z dawką nawozu. Można także wymienić wierzchnią warstwę podłoża.

Jednym z najważniejszych zabiegów jest wiosenne cięcie. To ono najbardziej pobudzi roślinę do życia, zadba o rozkrzewienie. Przycinanie lawendy wykonuje się na przełomie marca i kwietnia. Niektórzy ogrodnicy przycinają ją jesienią, ale wtedy jest bardziej podatna na przemarzanie. Długie pędy kwiatostanowe są jak ochrona przed zimą i śniegiem. Jak obciąć lawendę na rabacie? Suche i zniszczone pędy wycina się całkowicie, tuż przy ziemi. Cięcie pozostałych należy zachować na poziomie 1/3 wysokości. Dzięki temu roślina pobudzi się do życia i będzie mocniej rozkrzewiona. Do lata zdąży odbić i ponownie pięknie rozkwitnie. Sprawdź także ten artykuł: Lawenda wieloletnia - lawenda pośrednia - uprawa, pielęgnacja, porady.

Pielęgnacja i cięcie lawendy w doniczkach

Większość osób hoduje jednak lawendę doniczkową. Nawet wsadza się pojemniki z tą piękną rośliną na rabaty, by na zimę je wykopać i przenieść krzewinkę do pomieszczenia na czas zimowania. Jeśli po zimie lawenda w pojemnikach jest sucha, trzeba zafundować jej kąpiel w wodzie. Wstawia się pojemniki do miski z letnią wodą na 5-7 godzin. Następnie trzeba zostawić roślinę, by nadmiar wody się odsączył. Rośliny można też wyjąć z doniczek, usunąć ziemię z bryły korzeniowej i zostawić na dłuższy czas. To działa o wiele lepiej niż podlewanie, które wykonuje się w przypadku innych roślin wiosennych. Warto wiedzieć, jak podlewać wrzosy, czy jak podlewać hiacynty, by pięknie się rozwijały.

Następnie lawendzie warto zafundować nowe podłoże. Umieszcza się ją w świeżej ziemi. Warto wykorzystać podłoże do lawendy, ma lekko zasadowe podłoże. Takie mieszanki zawierają już odrobinę nawozu mineralnego, więc nawożenie od razu nie będzie konieczne. Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie standardowego podłoża dla roślin ozdobnych, warto podać nawóz wieloskładnikowy, ale w małych ilościach.

I w przypadku lawendy doniczkowej bardzo ważne jest regularne cięcie na wiosnę. Pędy skraca się o 1/3 wysokości. Powinny szybko odbić. Zauważysz, że roślina się mocno zagęściła i jest bardziej rozkrzewiona. W takim stanie lepiej poradzi sobie z kolejną zimą w następnym sezonie.

ikona podziel się Przekaż dalej