Hortensja ogrodowa – uprawa

Hortensja (hydrangea) wymaga zapewnienia odpowiednich warunków uprawowych. Kluczowy w tej kwestii jest wybór odpowiedniego stanowiska. Kwiat ten wymaga w ogrodzie żyznego, czyli obfitującego w próchnicę podłoża. Ponadto gleba powinna być dość wilgotna, ale nie aż tak, by okresowo na stanowisku utrzymywała się woda. Prostym urządzeniem można także zmierzyć pH gleby i sprawdzić, czy nadaje się ona pod uprawę hortensji. W tym celu pobiera się próbkę ziemi, którą następnie należy oczyścić z elementów stałych i umieścić w litrowym słoiku. Pozostaje tylko umieścić pH-metr w glebie i odczytać wskazanie urządzenia. Do uprawy hortensji w ogrodzie najbardziej nadaje się gleba o odczynie pH na poziomie około 5,5.

Jeśli chodzi o nasłonecznienie stanowiska, najlepszy do uprawy kwiatu hortensji jest półcień. Zbytnie nasłonecznienie może prowadzić do powstawania chorób. Podobnie jak umiarkowane powinno być działanie słońca, tak samo kwiat należy chronić przed wiatrem. Stanowisko musi być zatem przed nim osłonięte.

Skoro wiadomo już, jakiego stanowiska wymaga hortensja (hydrangea), pozostaje udzielić odpowiedzi na pytanie: kiedy sadzić hortensje? Sezon trwa już od wczesnej wiosny aż do jesieni. Należy jednak pamiętać, że w przypadku kwiatów sadzonych na jego początku ważne jest obfitsze podlewanie.

Odpowiedź na pytanie, kiedy sadzić hortensje nie rozwiązuje jeszcze jednaj, bardzo ważnej kwestii. Mianowie, jak właściwie się do tego zabrać? Przed posadzeniem rośliny glebę należy odchwaścić i spulchnić – rozdrobnić i napowietrzyć. Warto ją także zwilżyć i nawieźć obornikiem lub rozłożonym kompostem. W tak przygotowanym podłożu wykopujemy dołki o objętości dwukrotnie większej od bryły korzeniowej. Przed posadzeniem warto także wykonać w dołkach warstwę drenażu z bardzo drobnych kamyczków lub gruboziarnistego piasku.

Pielęgnacja hortensji ogrodowej

Kwiat hortensji w ogrodzie wymaga szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, by mógł cieszyć oko, kiedy kwitnie. Wśród najważniejszych wymienić należy: nawożenie, podlewanie, zabezpieczenie przed mrozem i cięcie.

Hortensja ogrodowa wymaga nawożenia od dwóch do trzech razy w trakcie sezonu. W klepach ogrodniczych dostępne są wysokoskładnikowe nawozy przeznaczone właśnie do pielęgnacji hortensji. Występują w wersji sypkiej lub płynnej. Kwiat hortensji należy zasilić po raz pierwszy najpóźniej pod koniec sierpnia.

Kolejny z zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie to podlewanie. W nawiązaniu do nawożenia, warto jeszcze nadmienić, że mieszaniną z nawozem należy podlewać kwiat raz na około tydzień do dziesięciu dni. Standardowe podlewanie jest równie ważne, gdyż hortensja ogrodowa bardzo źle reaguje na brak wody. Jest to szczególnie istotne, kiedy kwitnie. Intensywniejsze podlewanie warto przeprowadzać nie tylko wiosną po posadzeniu, ale także latem, by zapobiec usychaniu tych jakże ozdobnych kwiatów. Niedobory wilgoci odbiją się negatywnie na wyglądzie zarówno samych kwiatów, jak i liści.

Pielęgnacja hortensji w ogrodzie powinna uwzględniać jeszcze jeden, bardzo ważny zabieg, mianowicie zabezpieczenie przed mrozem. Kiedy krzew straci kwiaty i liście, należy go owinąć słomianą matą lub specjalną do tego celu agrowłókniną. Zabezpieczyć trzeba także nasadę rośliny i system korzeniowy. W tym celu przestrzeń pod krzewem należy obsypać torfem lub wyłożyć korą. Krzew można odbezpieczyć wiosną, kiedy skończą się ostatnie przymrozki.

Hortensja wymaga także, bądź co bądź zachowawczego, ale jednak cięcia. Nie skraca się jej pędów, ale po okresie kwitnienia usunąć należy przekwitłe kwiatostany oraz obumarłe lub złamane pędy.