Jak dbać o żywopłot?
Żywopłot jest praktycznym i efektownym dodatkiem do ogrodu. Zadbany i dopasowany do stylu ogrodu dodaje mu walorów estetycznych, a dodatkowo może spełniać funkcje odizolowania pewnej części ogrodu czy odgrodzenia się od zewnętrznego świata. Żywopłot daje cień i chwile wytchnienia z dala od zgiełku ulicy nawet w małym ogródku w centrum miasta. Wymyślne kształty żywopłotu mogą nadać ogrodowi ekscentrycznego i oryginalnego charakteru. Jak dbać o żywopłot, by latami zdobił ogród i dobrze spełniał przypisane mu funkcje?
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaje żywopłotów
Sposoby dbania o żywopłot zależne są od tego, z jakim rodzajem żywopłotu mamy do czynienia. Wyróżnia się żywopłoty:
- Formowane, które mają kształt formowany
- Nieformowane, które rosną bez formowania ich w konkretny kształt.
Ze względu zaś na rodzaj użytych roślin wybrać można żywopłot:
- Liściasty. Sadzi się wtedy drzewa i krewy, które mają odsłonięte korzenie.
- Iglasty.
Jak sadzić rośliny na żywopłot?
Rośliny liściaste należy sadzić w październiku, gdy opadną liście albo na początku wiosny, zanim jeszcze rozkwitną pąki. Rośliny na żywopłot należy sadzić w ostępach co 20-50 cm dla żywopłotów formowanych oraz od 30 do nawet 100 cm dla żywopłotów nieformowanych. Dokładny odstęp zależy od wybranego gatunku drzew i tego, jak szybko i mocno wzrastają. Dla odstępów powyżej 50 cm można zrobić dołki oddzielne na każdy krzak i drzew, ale dla mniejszych warto wykopać ciągły rów. Pozwoli to na łatwiejsze utrzymanie ziemi wolnej od trawy i chwastów. Także żywopłot lepiej się rozwinie, bo korzenie pod glebą wspólnie stworzą silny wodociąg wodny i susze będą takiej formacji drzew niestraszne.
Żywopłot iglasty można sadzić cały sezon, o ile tylko ziemia nie jest zamarznięta – od kwietnia do października. Do całosezonowego sadzenia nadają się rośliny w pojemnikach. Najlepszy czas na sadzenie to sierpień i wrzesień, ale świerki, cisy i jałowce należy sadzić na wiosnę zanim rozwiną się pąki. Iglaste krzaki i drzewa sadzi się w dołkach o głębokości szpadla, a ziemię w nich trzeba zmieszać z torfem lub kompostem. Dla formowanego żywopłotu iglastego optymalne odstępy między krzakami to 20-50 cm, zaś dla nieformowanego – między 30 a 70 cm. Warto pamiętać, ze iglaste krzaki potrzebują dużo światła, bo inaczej zaczną „łysieć” od dołu.
Aby uzyskać bardzo szczelny żywopłot stanowiący osłonę, należy sadzić drzewa i krzaki w dwóch rzędach. Warto uprzednio przygotować glebę, to znaczy wzbogacić ją nawozem czy kompostem, przekopać i oczyścić z chwastów. Trzeba też pamiętać o częstym przycinaniu żywopłotu, a szczególnie ważne będzie to pierwsze przycinanie, bo ono nadaje wygląd żywopłotu oraz determinuje fakt, czy rośliny się przyjmą, czy nie. Regularne cięcie pobudza rośliny do rozwoju i wzrostu.
Czym przycinać żywopłoty?
Oczywiście do przycinania żywopłotów trzeba stosować specjalistyczny sprzęt – nożyce do żywopłotu. Dla wysokich żywopłotów konieczne będzie stosowanie nożyc do żywopłotu na wysięgniku. Ważne jest, aby nożyce były wygodne i nadawały się zarówno do ogólnego przycinania żywopłotu, jak i do formowania poprzez wycięcie małych detali w żywopłocie. Komfortowe jest stosowanie nożyc o stabilnym zasilaniu, z wbudowanym akumulatorem. Sprawdź nożyce do żywopłotu Husqvarny – bezpieczne, zawsze gotowe do pracy, o doskonałej ergonomice i z wbudowanym akumulatorem: https://www.husqvarna.com/pl/produkty/nozyce-do-zywoplotu/.
Żywopłot formowany wymaga trochę pracy, ale nakład czasu poświęcony jego pielęgnacji zaprocentuje naprawdę piękną formacją roślin chroniącą przed słońcem i wścibskimi oczami sąsiadów. Jeśli przeraża się częste przycinanie, a twój ogród ma styl raczej angielski niż francuski, to zasadź żywopłot nieformowany.
Jak dbać o żywopłot: porady
Sadzenie to dopiero początek drogi w dbaniu o piękny żywopłot. Przygotowaliśmy zestaw porad dotyczących najważniejszych czynności wykonywanych z żywopłotem – podlewania, nawożenia i przycinania. Porady mają charakter ogólny, ale każdy żywopłot jest inny. Dlatego by właściwe o niego dbać, trzeba poznać dobrze rośliny i krzewy wchodzące w jego skład. Podstawowe wymagania roślin, z których utworzony jest żywopłot, to także wymogi dotyczące pielęgnacji całej formacji. Jeśli nie chcesz ponosić dużego nakładu kosztów i prac na pielęgnację żywopłotu, wybierze proste w obsłudze rośliny niewymagające częstego nawożenia czy nawadniania.
Podlewanie żywopłotu
Żywopłot należy regularnie podlewać – gdy brakuje na to czasu, to warto zamontować kropelkowy system nawadniania, który będzie podlewał żywopłot automatycznie. Nawadnianie jest ważne w pierwszych momentach wzrostu żywopłotu. Jeśli już ukorzeni się on, można podlewać go rzadziej. Jednak w okresach suchych zdecydowanie trzeba zwiększyć częstotliwość podlewania. W gorące dni żywopłot podlewa się do korzeni, nie na krzaki czy drzewa, rano lub wieczorem, zanim wzejdzie albo gdy już zajdzie słońce.
Nawożenie żywopłotu
Często i mocno przycinane żywopłoty wymagają nawożenia. Przycinanie powoduje stałe pobudzanie roślin do wzrostu, ażeby mogły wypuszczać nowe gałęzie i liście potrzebują dodatkowych środków wzmacniających. Bezpiecznie jest używać kompostu. Tym bardziej, że nie da się doprowadzić nim do „przenawożenia”. Kompost rozkłada się wczesną wiosną dookoła roślin w maksymalnie 5-cetnrymowej warstwie. Nie tylko wspomaga on wzrost, ale również poprawia jakość gleby.
Nawozy chemiczne muszą być stosowane ściśle wedle zaleceń producenta. Można wybrać dedykowany do żywopłotów nawóz lub tzw. azofoskę. Wiosną nawóz powinien być bogaty w azot, ale jesienią nie należy stosować nawozów z azotem, bo rośliny przygotowują się do zimy i nie mogą intensywnie wzrastać. Jesienią trzeba wybrać nawóz bogaty w fosfor i potas. Nawóz rozkłada się w ilości 20-30 g/m2 powierzchni żywopłotu. Nawozić żywopłot należy nie tylko wiosną i ewentualnie jesienią, ale także w czerwcu oraz pod koniec lipca.
Przycinanie żywopłotu
Żywopłot będzie bujny i mocny, jeśli regularnie będzie przycinany od samego nasadzenia. To, jak przycinać żywopłot, zależy do jego rodzaju – zarówno tego, czy jest formowany, czy nie, jak i rodzaju krzewów i drzew będących w jego składzie.
Żywopłoty liściaste – przycinanie
Liściaste żywopłoty przycina się na przełomie czerwca i lipca. Trzeba obciąć pędy roślin o połowę ich długości. Po raz drugi przycinania dokonuje się jesienią, gdy skończy się wzrost roślin. Wtedy obcina się wszystkie pędy z tego roku do długości 10 cm.
Żywopłoty zimozielne, czyli iglaste – przycinanie
Zimozielne rośliny nie zrzucają liści. Je wystarczy przyciąć tylko raz w roku – w lipcu albo na początku sierpnia. Pędy skraca się o około 10 cm, ale tylko te tegoroczne. Stare gałęzie nie są przycinane.
Żywopłoty formowane – przycinanie początkowe
Dla żywopłotów formowanych pierwsze przycinanie jest bardzo istotne. Trzeba je wykonać zaraz po zasadzeniu. Kolejnego przycinania dokonuje się dopiero wiosną na kolejny rok. To jest też moment, w którym można zacząć formować żywopłot. Właściwie uformowany żywopłot ma kształt trapezu – jest szerszy u dołu, a zwęża się do góry. Dzięki temu rośliny mają właściwe oświetlenie także na samym dole. Pozwoli to na rozgałęzienie się i ulistnienie żywopłotu również w dolnych partiach roślin. Zapewnienie równomiernego dostępu światła na całej długości roślin, jest szczególnie ważne dla krzewów i drzew światłolubnych, które źle znoszą boczne zacienienie. Gatunki drzew, które dobrze wzrastają także przy bocznym zacienieniu to buki, cisy i graby. Żywopłot formowany z takich roślin może mieć kształt prostokąta. Aby nadać żywopłotowi kształt trapezu, można wbić w ziemię paliki i rozciągnąć wzdłuż niego sznurek.
Przycinanie żywopłotu formowanego w docelowym kształcie
Gdy żywopłot osiągnie już daną wysokość i szerokość, trzeba go przycinać co najmniej raz w miesiącu, ucinają wszystkie gałęzie wystające poza pożądaną linie. Inaczej szybko utraci on geometryczny kształt. Żywopłot ścina się od góry. Trzeba uciąć 2/3 przyrostów z tego roku.
Przycinanie żywopłotu nieformowanego
Z nieformowanym żywopłotem sprawa jest prostsza. Wystarczy go przycinać raz na kilka lat wczesną wiosną. Przy ziemi trzeba wyciąć stare gałęzie, by wpuścić trochę światła. Tegoroczne pędy skraca się o 2/3 długości.
artykuł sponsorowany