Ligustr pospolity – charakterystyka i odmiany

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) jest krzewem zaliczającym się do rodziny oliwkowatych. Mocno spopularyzowany w Europie, występuje także w Azji oraz północnym obszarze Afryki. Krzew osiąga do 3 metrów wysokości i doskonale przechodzi wszelkie formowanie, dlatego często uzyskujemy idealnie przystrzyżony żywopłot z ligustra. Gatunek ten charakteryzuje się zielonymi, jajowatymi liśćmi, które na sezon zimowy opadają. Chociaż w cieplejszym klimacie popularny jest liguster zimozielony.

Okres kwitnienia przypada na sezon wakacyjny. W tym czasie sadzonki ligustra pospolitego wydają białe kwiaty, które tworzą nieduże wiechy. Ich cechą charakterystyczną jest silny aromat, który niestety nie każdemu się podoba. Należy pamiętać, że owoce ligustra pospolitego są wyjątkowo trujące, chociaż swoim kształtem i kolorem przypominają popularne jagody. Istnieją pewne odmiany ligustra, które świetnie sprawdzą się na żywopłot. Do nich zalicza się między innymi:

  • Ligustr Aureum - cechuje się żółtymi liśćmi, które opadają na zimę. W cieplejszym klimacie jest to ligustr zimozielony. W Polsce źle znosi wyjątkowo mroźne zimy.
  • Ligustr Atrovirnes – ten ligustr posiada ciemnozielone liście, które doskonale kontrastują z białymi kwiatami. W porównaniu do pozostałych odmian, ta jest najbardziej odporna na niesprzyjające warunki. Sadzonki ligustra pospolitego tej odmiany są polecane szczególnie do dużych aglomeracji, ponieważ krzew doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniem atmosfery. A może zainteresuje cię także ten artykuł o krzewach na żywopłot szybko rosnący?
Żywopłot z ligustra podczas przycinania przez mężczyznę, czyli ligustr pospolity lub liguster i jego uprawa i pielęgnacja
Żywopłot z ligustra – najlepsze odmiany, sadzenie, rozstaw, rozmnażanie, przycinanie

Żywopłot z ligustra – sadzenie i pielęgnacja

Stanowisko dla rośliny powinno być słoneczne lub półcieniste. Sadzenie krzewu tak naprawdę nie jest uwarunkowane typem podłoża. Roślina doskonale poradzi sobie również na jałowej glebie. Chociaż oczywiście żywopłot z ligustra będzie wyróżniał się doskonałym wzrostem, kiedy zapewnimy mu odpowiednie składniki pokarmowe w podłożu. Niektóre odmiany są wyjątkowo odporne na susze, a inne wymagają regularnego podlewania.

Takie same różnice mogą występować pod względem mrozoodporności. Dlatego warto przyjrzeć się dokładnie, która odmiana nie wymaga od nas okrywania na zimę. Zastanawiasz się jak sadzić ligustr? Odpowiednim momentem jest wiosna lub jesień. Często przy zakupie sadzonek otrzymamy niezbędne informacje jak sadzić krzewy, ponieważ niewyrośnięte odmiany wymagają przechowania w pojemnikach z ziemią. Pielęgnacja krzewu obejmuje także przycinanie. Powinniśmy mieć tutaj na uwadze przede wszystkim przycinanie przyrostów, tak by uformować elegancki żywopłot. Sprawdź także ten artykuł o popularnych roślinach żywopłotowych.

Liguster – rozstawa

Planując uformowanie żywopłotu z ligustra, istotna jest jego odpowiednia rozstawa. Sadzonki sadzimy w odstępie 20 cm. W ten sposób żywopłot będzie rósł prawidłowo, a pomiędzy liśćmi nie pojawią się niepotrzebne prześwity. Należy pamiętać, iż krzewy posiadają bardzo płytkie korzenie, dlatego sadzenie powinno odbywać się dość głęboko w podłożu. Jeżeli zdecydujemy się na stanowisko słoneczne, możemy liczyć na gęstsze występowanie liści na roślinie. Sprawdź także ten artykuł o ligustrze zimozielonym.

ikona podziel się Przekaż dalej