Jak pielęgnować wrzosy

Wrześniowy wrzos

Wrzos jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny wrzosowatych. Występuje praktycznie w całej Europie, a także w Afryce i Azji. W Polsce uważany jest za gatunek pospolity. Jego liczne odmiany różnią się między sobą odcieniem listków oraz pokrojem gałązek. Rozwijają się w różnych warunkach, a jego uprawa jest niezwykle łatwa.

Ofertę sadzonek wrzosów znajdziesz na https://www.podkarpackiesady.pl/73-wrzosy.

Sadzenie

Podstawa to wybór miejsca – wrzosy preferują przestrzeń nasłonecznioną. Wówczas lepiej się rozwijają i obficiej kwitną. Odpowiada im kwaśna gleba – najlepiej o odczynie pH 4-5. Sadząc wrzosy warto łączyć je w grupę – po kilka krzaczków. Cała kompozycja będzie efektowniejsza.

Odległość między jedną, a drugą krzewinką wynosić powinna około 25 – 30 cm. Pozwoli im to swobodnie się rozkrzewiać. Wrzosy lubią trawy i iglaki, gdyż tak jak one preferują kwaśne podłoże. Rozsypanie kory wokół posadzonych roślin ochroni glebę przed przesychaniem, a zabezpieczenie ich agrowłókniną na zimę sprawi, że nie przemarzną.

Odpowiednia pielęgnacja

By uprawa w naszym ogrodzie powiodła się, a wrzosy pięknie i bujnie rosły, warto zastosować dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. Chodzi głównie o:

  • podlewanie – rzadko, a obficie. Najlepiej raz w tygodniu;
  • przycinanie – wykonuje się je raz w roku, a najlepszym okresem do tego jest wiosna;
  • nawożenie – bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, który właściwie decyduje o tym, czy uprawa w naszym ogrodzie się powiedzie. Przeprowadzić należy go kilka razy w sezonie i najlepiej użyć do tego nawozów wieloskładnikowych.

Wrzosy w domu

Coraz częściej wrzosy zdobią nasze balkony i tarasy. W domu rośliny te uważane są za krótkotrwałą dekorację. Domowe krzewinki są mniej żywotne, a uprawa ich różni się od tej ogrodowej. Zabiegi pielęgnacyjne mogą zwiększyć trwałość wrzosów w  domu, jednak ich domowa funkcjonalność nigdy nie będzie tak długa jak ta ogrodowa.

Wrzosowe zabobony

Dawniej uważano, że uprawiany w domu wrzos może „ściągnąć” na domowników różne choroby i nieszczęścia.  Dziś spotkać się można z podobnymi przesądami, jednak znaczenie ich jest bardziej marginalne.

 Źródła: 

  1. http://www.wyobraznia.eu/jak-sadzic-wrzosy - "Jak sadzić wrzosy?" stan z 15.03.19r.
  2. http://www.hitnhot.pl/prosty-ogrodek-dla-poczatkujacych - "Prosty ogródek dla początkujących" stan z 20.03.19r.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej