Jak zmierzyć poziom pH gleby?

W dużym uproszczeniu o pH można powiedzieć, że jest to skala od zera do czternastu, dzięki której mierzymy poziom zakwaszenia. Im mniejsza liczba, tym odczyn bardziej kwaśny. Odczyn osiąga neutralność w skali między sześć a siedem. Sprawdzenie poziomu pH umożliwia nam miernik pH gleby. Dzięki temu urządzeniu jesteśmy w stanie bardzo łatwo i dokładnie określić zakwaszenie lub zasadowość ziemi w naszej uprawie. Wybierając spośród wielu różnych sposobów pomiarów, od tradycyjnych papierków lakmusowych, aż do profesjonalnej elektroniki, jesteśmy w stanie dobrać produkt do swoich potrzeb. Dzięki temu osiągnięcie odpowiedniego poziomu pH gleby staje się jeszcze prostsze. Pilnując zakwaszenia, umożliwiamy roślinom dużo szybszy rozwój.

Poziom pH gleby – dlaczego jest istotny w hodowli roślin?

Chcąc otrzymać jak najlepsze rezultaty, zaopatrujemy swoje namioty growbox w system nawadniania oraz lampy LED, zapominamy jednak o tym, aby wziąć pod uwagę poziom pH ziemi. Rośliny czerpią z gleby substancje odżywcze i minerały niezbędne do życia i przeprowadzania fotosyntezy. Kiedy poziom pH jest źle dobrany do potrzeb danej rośliny, ta nie jest w stanie pobierać odpowiedniej ilości składników, co może skutkować zamieraniem. Co więcej, złe utrzymanie gospodarki kwasowej gleby może skutkować jej zupełnym wyjałowieniem. Gleba wypełniona jest tysiącami różnorodnych mikro substancji, które do odpowiedniego działania wymagają specyficznego stanu chemicznego.

Jak regulować poziom pH gleby?

Aby jak najbardziej usprawnić proces regulacji pH gleby, hodowca powinien wyposażyć się w miernik pH, który ułatwi pomiar kwasowości, oraz regulator pH dzięki, któremu możliwe będzie prawie natychmiastowe wyregulowanie poziomu pH zgodnie z wymaganiami danej rośliny. Regulatory pH dzielimy na dwie grupy ze względu na odczyn.

  • nazywany regulatorem pH plus, ma za zadanie podwyższyć odczyn pH gleby. To oznacza, że należy stosować go w momencie, gdy gleba jest zbyt zakwaszona. Większość roślin najlepiej czuje się w środowisku o odczynie zbliżonym do obojętnego, dlatego zbytnia kwasowość może im zaszkodzić. Proces odkwaszania gleby jest bardzo prosty. Po dobraniu odpowiedniego środka należy wybrać dogodną dawkę, a następnie cieszyć się udaną uprawą.
  • Regulator DOWN — inaczej pH minus, stosowany przy zbyt dużym odczynie pH, czyli glebie zasadowej. Utrzymywanie tak wysokiego pH zbyt długo może prowadzić do chlorozy, która objawia się żółknięciem liści i obumieraniem rośliny. Dlatego też, kiedy tylko zauważysz problemy ze zbyt wysokim odczynem, natychmiast sięgnij po regulator i przywróć odpowiednie dla swoich roślin warunki do zdrowego wzrostu

Artykuł powstał we współpracy z hemp.pl

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej