Jak zapobiegać chorobom grzybowym w naszym ogrodzie?
Posiadanie okazałego ogrodu wiąże się z mnóstwem poświęconego czasu oraz pracy, jaką musimy wykonać, aby nasze rośliny pięknie się prezentowały. Nierzadko pomimo naszych starań, do uprawy wkradają się niechciane szkodniki bądź choroby roślin. Najczęściej występującymi są zakażenia grzybowe, które nie tylko szkodzą estetyce rośliny, ale także hamują jej wzrost i rozwój. Co więc powinniśmy zrobić, aby temu zapobiec? Jak zapobiegać chorobom grzybowym w naszym ogrodzie?
Kilka słów o chorobach grzybowych roślin
Grzyby atakujące rośliny są patogeniczne, co oznacza, że wykazują zdolność zakłócania funkcji życiowych rośliny i wywoływania różnych chorób. Dojrzałe zarodniki grzybni bez problemu przenoszą się w inne miejsca dzięki pomocy wiatru lub wody.
Jedną z typowych chorób grzybowych jest mączniak prawdziwy, który charakteryzuje się białym nalotem na liściu przypominającym mąkę. Zaatakowane części rośliny zaczynają brunatnieć, a następnie stopniowo obumierać. Najczęściej rozwija się wiosną, jednak doskonale rozprzestrzenia się także podczas wilgotnego lata. Grzyb ten atakuje nie tylko krzewy ozdobne, ale także sady owocowe i pola warzywne, przez co stał się prawdziwym koszmarem ogrodników.
Kolejnym przykładem może być plamistość liści, która odznacza się brązowymi plamami, prowadzącymi do obumierania oraz wykruszania się liścia. Najbardziej narażone są ozdobne krzewy ogrodowe, np. ostrokrzewy, róże czy jaśminowce.
Ogromnym problemem stała się również szara pleśń. Jest to choroba grzybowa, którą z łatwością poznamy po szarym nalocie na różnych częściach rośliny. Rozprzestrzenia w warunkach wysokiej wilgoci powietrza oraz przy zbyt dużym zagęszczeniu roślin. Choroba ta jest szczególnie uciążliwa w przypadku hodowli krzewów ozdobnym, tj. róże, goździki czy pelargonie, ale równie często występuje na roślinach owocowych, np. truskawkach lub malinach.
Jak zapobiegać chorobom grzybowym?
Leczenie rośliny zainfekowanej chorobą grzybową może nie być w pełni skuteczne, dlatego warto zapobiegać powstaniu grzybów na samym początku naszej uprawy. O czym więc powinniśmy pamiętać?
- Ważne jest regularne pozbywanie się obumarłych lub uszkodzonych resztek roślin, które najlepiej jest spalić lub zaorać głęboko w ziemi, dzięki czemu szczątki znajdą się na tyle daleko od powierzchni, aby nie mogły zakiełkować, w wyniku czego zgniją.
- Swoje uprawy powinniśmy prowadzić w miejscu przewiewnym oraz przestronnym, zachowując odpowiednie odstępy. Takie nasadzenie dostarczy roślinie wystarczająco dużo powietrza oraz przyspieszy obsychanie liści i odparowanie nadmiernej ilości wilgoci, która jest doskonałym miejscem do rozwoju chorób grzybowych.
- Regularnie obserwujemy naszą uprawę. Pozbywamy się zakażonych roślin oraz szczątek, które opadły na ziemię, aby zapobiec przenoszeniu się zarodników na pozostałe okazy.
- Unikamy nadmiernego nawożenie azotem, które prowadzi do zwiększenia się masy zielonej rośliny, co skutkuje wysokim poziomem wilgoci będącej ulubionym środowiskiem do rozwoju grzybów. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów z zawartością azotu zawsze zgodnie z zaleceniami producenta i nieprzesadzanie z ich ilością.
Naturalne sposoby walki z chorobami grzybowymi roślin
W ostatnim czasie wiele chemicznych związków, pomimo skuteczności w zwalczeniu chorób roślinnych, zostało wycofanych ze sklepów ze względu na swoją szkodliwość. Coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się więc środki naturalne, które nie wpływają negatywnie na środowisko, a jednoczenie są skuteczne w walce z chorobami grzybowymi.
Przykładem takiego preparatu jest Polyversum WP, który w swoim składzie zawiera niepatologiczny grzyb Pythium oligandrum. Chroni on zarówno strefę korzeniową, jak i nadziemną, pasożytując na grzybach chorobotwórczych. Podczas rozkładu enzymatycznego nie tylko pozbywa się szkodnika. Wspiera również rozwój rośliny, poprzez zaopatrzenie jej w składniki pokarmowe. Jest to środek pochodzenia naturalnego, więc z powodzeniem może być wykorzystywany w uprawach ekologicznych nie tylko warzyw i sadów, ale także roślin ozdobnych. Na rynku ogrodniczym jest to nowość, która wykorzystuje pożyteczne grzyby w walce z tymi chorobotwórczymi, dzięki czemu stał się zamiennikiem silnych preparatów chemicznych.
Z ogólnodostępnych, naturalnych środków możemy również samodzielnie stworzyć rozmaite gnojówki bądź napary. Swoim działaniem nie tylko poprawią wygląd rośliny, dostarczając jej odpowiednich składników odżywczych, ale będą całkowicie bezpieczne dla środowiska oraz naszego zdrowia.
Przykładem może być gnojówka z pokrzywy, bogata w sole mineralne, żelazo, magnez oraz chlorofil. Z powodzeniem zastosujemy ją do podlewania upraw w celu dostarczenia substancji pokarmowych. Doskonale sprawdzi się również jako oprysk do walki z zakażeniami grzybowymi, np. z szarą pleśnią.
Jak widać, jest wiele możliwości do walki z chorobami grzybowymi w naszym ogrodzie. Najważniejsze jest jednak to, aby dbać o ogród na wielu płaszczyznach i w miarę możliwości zapobiegać rozwojowi wszelkich czynników chorobotwórczych. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknymi roślinami przez długi czas, ale również pysznymi i zdrowymi plonami z naszych upraw.
artykuł sponsorowany