Łubin wąskolistny – uprawa rośliny

Łubin słodki wąskolistny osiąga 70 cm - 100 cm wysokości. Na bogato ulistnionej łodydze, od czerwca do końca sierpnia, kwitną motylkowate niebieskie kwiaty, ujęte w grona. Równowąskie liście mają około 6 mm szerokości. Owocem są brązowe strąki, o długości 6 cm. Zawarte są w nich matowe 8- mm nasiona.

Łubin niebieski ma niewielkie wymagania uprawowe, ale nie udaje się na glebach jałowych. Roślinie odpowiada stanowisko o lekko kwaśnym odczynie pH gleby. Uprawa na nasiona przeprowadzana jest po uprawie zbóż, w 3 – 5 roku po zastosowaniu obornika. Nawożenie łubinu odbywa się jesienią. Nie stosuje się preparatów, zawierających azot. Łubin zasilamy nawozami z fosforem, potasem oraz wapnem magnezowym – w zależności od gleby. Pielęgnacja polega na odchwaszczaniu stanowiska, z użyciem herbicydów - w bardzo ograniczonym zakresie.

Siew wykonujemy w drugiej połowie marca, do 10 kwietnia, w rzędach, co 20 cm. Łubin słodki wrażliwy jest na okresowe susze przed zakwitnięciem, a podczas tworzenia strąków – na nadmiar wody. Dojrzałe strąki zbiera się po ich zbrunatnieniu. Łubin wąskolistny narażony jest na osypywanie się nasion, bowiem jego strąki łatwo pękają. Rośliny kosi się snopowiązałką. Nasiona łubinu poddaje suszeniu, do wilgotności około 15%. Możliwe jest również użycie żniwiarki pokosowej, a następnie kombajnu z podbieraczem. Uprawa łubinu na zieloną masę wymaga siewu nasion na stanowiskach o glebach średniej jakości. Zbiór roślin przeprowadzamy podczas ich kwitnienia. Łubin wąskolistny szybko twardnieje i zrzuca dolne liście. Dostarcza nieco mniej wartościowej masy zielonej, w porównaniu z łubinem żółtym i znacznie więcej, niż łubin biały.

Pastewny łubin słodki – polecane odmiany i najkorzystniejsze ceny

Łubin słodki wąskolistny RUMBA – tworzy białe kwiaty i białe nasiona. Uprawaodmiany prowadzona jest głównie w kierunku nasion. Wyróżnikiem RUMBY jest wysoki plon nasion, np. łubin żółty, o największym potencjale plonowania spośród roślin strączkowych, wydaje mniej nasion, ale więcej zielonej masy. Nasiona łubinu zawierają około 35% białka, więc mają wysoką wartość odżywczą. Uprawa odmiany nie jest trudna - roślina odporna jest na suszę i choroby oraz wyleganie przed zbiorem. Istotnym wyróżnikiem odmiany jest równomierne dojrzewanie strąków na pędach głównych i na rozgałęzieniach bocznych. Strąki nie pękają w czasie zbioru. Cena za 1 kg świeżych nasion wynosi około 7 zł.

Łubin słodki wąskolistny ZEUS – to odmianapastewna, uprawiana na nasiona oraz na zieloną masę. Dorasta do 70 cm wysokości. Wyróżnia się równomiernym dojrzewaniem niepękających strąków, co ułatwia ich zbiór. Odmiana odporna jest na choroby grzybowe (fuzaryjne) roślin strączkowych. Roślina nadaje się do uprawy między plonami, ze względu na szybki wzrost. Łubin słodki wykorzystywany jest do żywienia bydła oraz trzody chlewnej. Cena za 25 kg opakowanie nasion wynosi około 90 zł.

Roślina łubin słodki w ogrodzie, a także jego uprawa, gatunki i zastosowanie
Jakie wymagania ma łubin słodki, czyli odmiany, polecane gatunki i uprawa

Łubin słodki wąskolistny REGENT – należy do odmiany bardzo wczesnej, samokończącej. Kwiaty łubinu wybarwiają się na niebiesko, natomiast drobne nasiona są wielobarwne. Łubin słodki dorasta do 55 cm wysokości. Nasiona zawierają dużą zawartość tłuszczu oraz niewiele białka. Dojrzałe strąki odporne są na pękanie i osypywanie nasion. Łubin wykorzystywany jest na pasze dla bydła i trzody chlewnej oraz na nasiona. Obfite plony odmiany REGENT uzyskuje się w północnych rejonach kraju. Trudność uprawy związana jest z podatnością rośliny na fuzariozy. Cena za opakowanie 25 kg wynosi około 95 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie łubinu białego?

Łubin wąskolistny słodki – właściwości i zastosowanie

Łubin pobiera substancje odżywcze przy pomocy palowego korzenia, który może dorastać nawet do 240 cm długości. Mocny system korzeniowy ma dobroczynny wpływ na glebę – przyczynia się do jej napowietrzenia i rozluźnienia struktury. Rośliny następcze mają ułatwiony dostęp do wody i potrzebnych im substancji, np. azotu. Uprawa łubinu umożliwia odżywienie gleby – dostarcza cennej próchnicy, przeciwdziałając wyjałowieniu ziemi.

Łubin może dekorować przydomowe ogrody. Kwiaty pojawiają się w czerwcu i lipcu. Roślina sprawdzi się wśród barwnych bylin lub na cięty kwiat. Toleruje słabsze podłoże, więc może być uprawiana w każdym słonecznym zakątku ogrodu. W sąsiedztwie łubinów, korzystnie wpływających na stan gleby, dobrze rozwijają się inne rośliny.

Pielęgnacja ogrodowych roślin polega na usuwaniu przekwitłych kwiatostanów oraz systematycznym odchwaszczaniu rabaty. Łubiny są wrażliwe na herbicydy, dlatego najlepiej usuwać niechciane rośliny bez ich stosowania i wyrywać chwasty ręcznie.

ikona podziel się Przekaż dalej