Niekropień (Adiantum capillus-veneris) – kilka słów o gatunku

Złotowłos, adiantum, wreszcie niekropień – ta wyjątkowa paproć funkcjonuje pod wieloma nazwami. Pod każdą z nich kryje się naprawdę niezwykła roślina. W dobrych warunkach Adiantum capillus-veneris dorasta do 60 cm wysokości. Jest więc niewielki, ale pełen uroku, zwłaszcza ze względu na ładny pokrój.

Paproć tworzy pierzaste kępy liści, które składają się z drobnych, ząbkowanych na brzegach maleńkich listków. Wyglądem i kolorem przypominają trochę liście miłorzębu, mogą także nieco przypominać zwykłą pietruszkę. Mają intensywny, żywo zielony kolor, który bardzo dobrze się prezentuje. Pędy są całe ulistnione, ale prawie niewidoczne – są tak cienkie, że czasami przyrównuje się je do włosa. Mają jasny kolor, stąd właśnie nazwa – złotowłos.

Pod ziemią znajduje się kłącze rośliny, które jest dość głębokie – warto mieć to na uwadze wybierając doniczkę dla rośliny. Na powierzchni ziemi można zauważyć pąki, z których rodzą się nowe pędy. Kupując złotowłosa należy zwrócić uwagę na to, by było ich jak najwięcej. Wtedy masz większe szanse, że roślina będzie się ciągle rozwijać.

Niekropień – wymagania rośliny

Adiantum nie ma zbyt wiele wymagań, jak zresztą zdecydowana większość paproci uprawianych w domu. Należy jednak pamiętać, że jest to roślina tropikalna, która ceni wysoką temperaturę podłoża i powietrza. Optymalnie czuje się, jeśli ta utrzymuje się na poziomie 25 stopni Celsjusza latem i 20 stopni zimą. Dzięki temu dobrze sprawdza się w mieszkaniach – bez problemu można ją przezimować w standardowych warunkach domowych.

Wybierając stanowisko dla niekropienia trzeba wiedzieć, że paprotka nie znosi przestawiania. Należy znaleźć dla niej miejsce, w którym będzie mogła stać stale. Najlepiej z daleka od bezpośredniego nasłonecznienia, dlatego nie stawiaj doniczki na parapecie. Znajdź dla niej odległą od okna półkę, do której dociera bardziej rozproszone światło. Niekropień dobrze czuje się także w półcieniu. Można hodować go na oknie północnym, pod warunkiem, że nie ma pod nim kaloryfera.

Niekropień w doniczce to ładna roślina. Jej uprawa powinna być w jasnym miejscu, ale nie za blisko kaloryfera.
Niekropień - idealna paprotka do domu - uprawa, pielęgnacja, podlewanie

Najważniejszym wymaganiem adiantum jest wysoka wilgotność powietrza. Powinna wynosić około 60%. Jeśli spadnie do 40% na kilka dni, końcówki liści niekropienia zaczynają zasychać i roślina przestaje się już ładnie prezentować.

Jak dbać o paproć? Podlewanie

Każdy miłośnik paprotek z pewnością wie, że te wyjątkowe rośliny mają dość konkretne wymagania co do sposobu podlewania. Niekropień nie odstaje od swoich kuzynów. Powinien być podlewany często i obficie, mniej więcej 2-3 razy w tygodniu przez cały sezon. Zimą także nie można zaniedbać nawadniania, ale wystarczy podawać mu wodę raz w tygodniu. Najlepsza do tego celu jest miękka, letnia woda.

Adiantum wymaga także częstego zraszania. Jeśli powietrze jest suche (w czasie gorących dni lub intensywnego grzania) należy zraszać go nawet codziennie. To uchroni liście przed zasychaniem. Roślinę spryskuje się wyłącznie przegotowaną, letnią wodą. Nie można stosować nabłyszczacza, bo to może zahamować fotosyntezę i jest szkodliwe dla znajdujących się na spodzie liści zarodni. Aby lepiej zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, można postawić doniczkę na spodku wypełnionym kamykami i wodą.

Niekropień – nawożenie i przesadzanie

Od marca do września niekropień należy zasilać odpowiednim nawozem. Możesz wykorzystać specjalistyczny preparat do paproci lub sięgnąć po zwykły, uniwersalny nawóz mineralny, który jednak trzeba rozcieńczyć wodą w stosunku 1:1. Nawożenie przeprowadza się dwa razy w miesiącu.

Paproć może wymagać przesadzania. Jest to jednak nieregularne – robi się to wtedy, gdy kłącza i korzenie wypełnią całą przestrzeń doniczki i są doskonale widoczne na zewnątrz. Roślinę przesadza się wiosną, w momencie, kiedy rusza wegetacja. Należy zapewnić jej pojemnik większy o jeden rozmiar od poprzedniego lub przyciąć korzenie i włożyć do tej samej doniczki. Przesadzając niekropień, pamiętaj o tym, żeby nie ugniatać podłoża wokół kłączy – korzenie lubią mieć trochę przestrzeni.

ikona podziel się Przekaż dalej