Pielęgnacja trawnika: jak zadbać o piękny trawnik? Po zimie, na wiosnę, cały rok
Jak dobrze dbać o trawnik? Co się kryje za takimi skomplikowanymi nazwami jak aeracja czy wertykulacja? Jak usunąć mech z trawnika? Kiedy wapnować trawnik? Jak wygląda kwestia koszenia trawnika przez cały rok? Sprawdź w kompleksowym poradniku, jak dbać o trawnik w każdej porze roku.
Pielęgnacja trawnika nie jest trudnym zajęciem, jeśli ma się właściwy sprzęt oraz pamięta się o regularności wykonywania pewnych czynności. O trawnik bowiem trzeba dbać cały rok. W niektórych porach roku będzie więcej pracy, w innych wystarczą kosmetyczne poprawki.
Pielęgnacja trawnika po zimie
Pielęgnacja trawnika po zimie jest bardzo istotna, bo niskie temperatury mogły doprowadzić do licznych uszkodzeń w jego strukturze. Często darń odrywa się od podłoża i wskutek tego usycha. Zaobserwować można także na trawniku po zimie tzw. pleń śniegową, zwłaszcza na trawnikach z wiechliną łąkową lub żywicą. Zdarza się, że krety dokonały uszczerbków i po stopnieniu śniegu, wyłaniają się liczne kretowiska. Na te wszystkie problemy pomoże kilkuetapowy plan pielęgnacji trawnika po zimie.
1. Wygrabienie trawnika po zimie
Zaczyna się od zgrabienia trawnika – w marcu, przed okresem wegetacji. Wykorzystuje się do tego wachlarzowe grabie i grabi trawnik na krzyż. Grabić trzeba starannie, by wszystkie obumarłe resztki roślin czy suche źdźbła zostały wyeliminowane.
2. Wałowanie trawnika po zimie
Jak wspominaliśmy, zimą dochodzi często do procesu oderwania się darni od podłoża na skutek zamarzania nawierzchni wiele razy oraz późniejszego rozmarzania wody skumulowanej pod powierzchnią gleby. W wyniku oderwania się darni, na trawniku pojawiają się nierówności, trzeba zatem wyrównać go poprzez wałowanie specjalnym wałkiem. Jeśli jednak nie doszło do powstania wybrzuszeń, nie ma potrzeby wałować.
Wałowanie każdego roku wskazane jest na glebach lekkich, na tych ciężkich i gliniastych nie jest zalecane, bo może tylko mocniej ubić glebę.
3. Wertykulacja trawnika
Co to takiego wertykulacja? To pionowe nacinanie darni przy użyciu wertykulatora celem odmłodzenia trawnika. Ten zabieg umożliwia usunięcie nagromadzonej powłoki filcu, a także mchu w trawniku. Mimo iż na początku efekty budzą obawy, bo trawnik po wertykulacji jest bardzo zryty, to po czasie zregeneruje się i będzie odświeżony po zimie, z intensywną barwą.
4. Aeracja czyli napowietrzanie trawnika
Po nacinaniu darni, pora na nakłuwanie. Właśnie nakłuwanie kolcami nazywane jest aeracją. Ten zabieg pozwala na napowietrzanie trawnika, stąd zresztą pochodzi nazwa. Niezbędny będzie tutaj aerator, czyli specjalne urządzenie, zwłaszcza na trawnikach o dużej powierzchni.
W przypadku mniejszych ogródków wykorzystywane są kolce nakładane na buty czy nawet widły, ale to bardzo żmudny i wymagający proces. Ręczny, niewielki aerator sprawdzi się lepiej.
5. Wapnowanie trawnika po zimie
Warto wiedzieć, że trawnik najlepiej wzrasta na glebach o lekkiej kwasowości lub o obojętnym odczynie. Wskazany odczyn pH wynosi od 5,5 do 7. Objawem zbyt kwaśnego trawnika jest m.in. mech. Zabiegiem, który pozwala usunąć mech w trawniku, bo podnosi pH gleby, jest wapnowanie.
Zanim jednak zdecydujemy się na wapnowanie trawnika, należy zmierzyć poziom pH, by upewnić się, że taki zabieg naprawdę jest konieczny. Odczyn gleby sprawdza się miernikiem elektronicznym, który już w pół minuty daje wynik – odczyn poniżej 5,5 wskazuje, że wapnowanie będzie niezbędne.
6.Piaskowanie trawnika
Zryta po aeracji gleba potrzebuje piaskowania – szczególnie, gdy ma ciężką czy zbitą postać. Piaskowanie rozluźni podłoże pod trawą oraz wypełni dziury po aeracji. Trawniki zasiane na lekkiej glebie o piaszczystej strukturze nie wymagają piaskowania.
7. Nawożenie trawnika po zimie
Pierwsze nawożenie po okresie zimowym należy wykonać około 2 tygodnie po wapnowaniu. Najważniejszy składnik, który z początkiem wiosny trzeba dostarczyć trawie, to azot np. w formie saletry amonowej nawożonej w ilości między 1,2 a 1,8 kg na każde 100 metrów kwadratowych trawnika. Ten nawóz wspomaga regenerację trawy po zimie.
8. Pierwsze koszenie trawnika po zimie
Trawa poddana powyższym zabiegom zacznie się ładnie zielenić i wzrastać, a trawnik zagęszczać i wyrównywać.
Kiedy pierwszy raz skosić trawę po zimie? Jeśli źdźbła osiągną wysokość około 6 cm. Nie ma stałego terminu, bo wszystko zależy od pogody. Zazwyczaj pierwsze koszenie odbywa się w marcu lub kwietniu. Jeśli trawa szybko zaczęła się regenerować po mrozach, to pierwsze koszenie wypadnie jeszcze przed nawożeniem.
Do koszenia polecamy użyć kosiarki z funkcją mulczowania, czyli rozdrabnianiem skoszonej trawy i rozsypywaniem jej na trawniku jako naturalny nawóz. Dzięki temu trawa szybciej rośnie. Kosiarki akumulatorowe 18- i 36-woltowe firmy Kärcher oferują taką funkcję. Dzięki temu, że mają zasilanie akumulatorowe, wygodnie się z nimi pracuje – bez kabla plączącego się pod nogami czy konieczności dolewania paliwa.
Ile kosztuje kosiarka akumulatorowa z funkcją mulczowania? >>
Pielęgnacja trawnika wiosną
Pielęgnacja trawnika na wiosnę w dużej mierze opiera się na zabiegach opisanych powyżej, które wykonuje się w marcu lub kwietniu, zależnie od pogody. Wraz z upływem wiosny trzeba pamiętać tylko o kilku sprawach – regularnym koszeniu, nawożeniu i podlewaniu trawnika. W razie konieczności można też dosiać trawnik na wiosnę, czyli w miejscach, gdzie długo leżał śnieg i zostały nagie placki, spulchnić ziemię i dosiać nasiona.
Po pierwszym koszeniu w marcu czy kwietniu, później powtarza się je średnio co 7-10 dni aż do zimy. Regularnie, równomiernie podlewa się trawnik, tak by nie zżółkł i nie zaschnął. Można też w dalszym ciągu nawozić trawę, stosując preparaty zgodnie z zaleceniami producenta.
Pielęgnacja trawnika latem
Lato to przede wszystkim czas intensywnego nawadniania trawnika, szczególnie gdy zdarzają się okresy suszy. Codziennie podlewać trzeba młody trawnik, czyli taki w rok od założenia, który ma słabo zakorzenione źdźbła trawy. Później wystarczy podlewać trawnik co 2-3 dni.
Jeśli trawa wysycha, oznacza to, że podlewanie jest za mało obfite lub trzeba zwiększyć jego częstotliwość. Trzeba bardzo obficie podlewać trawnik, by woda mogła wsiąknąć na głębokość przyjemniej 15 cm, gdzie znajdują się najmocniejsze korzenie trawy. Co ważne, wskazane jest podlewanie bardzo rano lub późnym wieczorem, nigdy w ciągu dnia, kiedy słońce mocno operuje, bo woda wyparuje szybko z gleby. Jeśli spadł deszcz, podlewać oczywiście nie trzeba. Normy wskazują, że w Polsce latem pielęgnacja trawnika wymaga, by dostarczać mu tygodniowo około 20-30 litrów wody na metr kwadratowy.
Koszenie trawnika latem, przy gorącej pogodzie, nie powinno być na krócej niż 5 cm źdźbła, bo niski trawnik szybko wysycha. W dalszym ciągu można nawozić trawę, np. mineralnymi granulowanymi nawozami stosowanymi kilka razy w czasie sezonu. Nawożenie trzeba wykonać przed opadami deszczu albo porządnie podlać trawnik po nawożeniu, tak by umożliwić preparatowi rozpuszczenie się i wniknięcie w głąb gleby.
Pielęgnacja trawnika jesienią
Jesień to koniec sezonu intensywnego podlewania i koszenia trawnika. Pora, by przygotować trawę na nadchodzącą zimę. W tym celu należy zastosować nawozy jesienne pozbawione azotu, ale z zawartością potasu i fosforu. Nawożenie jesiennymi nawozami wykonuje się na przełomie sierpnia i września, najpóźniej do trzeciego tygodnia września. Po tym terminie nie stosuje się już żadnych nawozów.
Do pierwszych przymrozków regularnie kosi się trawę, ale rzadziej niż wiosną czy latem. Kilka dni przed pierwszym prognozowanym przymrozkiem należy skosić ostatni raz trawę na wysokość około 2-3 cm, a następnie wykonać ponownie lekką wertykulację, tak jak wiosną. Z darni należy wygrabić ostrymi grabiami chore źdźbła trawy oraz filc, które przyczyniają się do zalegania pleśni śniegowej, a także opadłe liście.
Całoroczna pielęgnacja zadbanego trawnika: kiedy i jak kosić trawę?
Jak już wspominaliśmy, pierwsze koszenie odbywa się wczesną wiosną, a ostatnie późną jesienią. W międzyczasie w sezonie trawę kosi się co 7-10 dni. Warto przy tym pamiętać o kilku zasadach.
- Trawnik kosi się często i trochę, a nie rzadko i bardzo nisko. Zawsze trzeba utrzymać trawnik na wysokości około 3 cm, by latem nie wysechł. Krócej można go skosić przed zimą.
- Trawnik kosi się suchy, a po skoszeniu należy go obficie podlać.
- Noże kosiarki czy podkaszarki muszą być ostre.
Koszenie to, obok podlewania, najważniejsza kwestia w pielęgnacji trawnika, która wymaga regularności. Dlatego wiele osób uważa koszenie za wymagającą czynność. Warto ułatwić sobie pracę, wybierając właściwy sprzęt. Odpowiednia kosiarka, podkaszarka czy nożyce do trawy mogą sprawić, że koszenie stanie się wręcz przyjemnością. Polecamy tu szczególnie urządzenia zasilane bateryjnie, bo są one komfortowe w pracy, bez plączącego się kabla i konieczności kupowania paliwa.
Podkaszarka Kärchera sprawdzi się w ścinaniu chwastów oraz trawy w trudno dostępnych miejscach. Ma ergonomiczną budowę, dzięki czemu nie obciąża pleców. Polecana jest dla osób, które skarżą się na bóle pleców oraz szukają niezawodnego sprzętu do dodatkowego podkaszania w ogrodzie.
Podkaszarka będzie świetnym uzupełnieniem kosiarki akumulatorowej. Akumulator pasuje wymiennie do obu typów urządzenia, należy tylko zwrócić uwagę aby był to odpowiednio 18 lub 36 V akumulator.
Do bardziej kosmetycznych zabiegów przy pielęgnacji trawnika przydadzą się akumulatorowe nożyce do trawy w systemie 2 w 1, które pozwolą przycinać trawnik, krzewy czy żywopłoty. Polecane dla estetów dbających o każdy detal w ogrodzie.
Jakich dodatkowych sprzętów potrzebujemy do pielęgnacji trawnika przez cały rok?
Inne przydatne narzędzia, poza kosiarkami czy podkaszarkami, pozwalające na optymalną pielęgnację trawnika przez cały rok, to m.in.:
- Wertykulator do wertykulacji trawnika na wiosnę i jesień.
- Aerator ręczny do aeracji trawnika po zimie.
- Glebogryzarka dla założenia trawnika, a także kultywator do mieszania gleby z nawozami.
- Szpadel z owalnym lub trójkątnym końcem.
- Widły typu amerykańskiego do prac pielęgnacyjnych, a także zakładania trawnika.
- Grace, pazurki, motyki do rozbijania grud ziemi.
- Stalowe grabie do grabienia wiosną i jesienią.
- Wałek do wałowania na wiosnę trawnika.
artykuł partnera