Projekt ogrodu - jak zabrać się do zakładania ogrodu aby był nowoczesny?
Ogród w stylu nowoczesnym powinien być kontynuacją domu urządzonego zgodnie z tym trendem. Generalnie cechuje go porządek, dbałość o minimalistyczną estetykę i harmonię. Dominują w nim proste, geometryczne formy i stonowana kolorystyka. Jak założyć ogród zgodnie z tymi zasadami?
Krok 1. Zaplanowanie przestrzeni
Ogród nowoczesny powinien być uporządkowany i harmonijny, dlatego jego założenie rozpoczynamy od rozplanowania ścieżek, miejsca wypoczynkowego, ewentualnego miejsca do rekreacji (grill, kącik zabaw dla dzieci). Pamiętajmy, że w ogrodzie nowoczesnym ścieżki powinny przebiegać równo i stykać się pod kątem prostym. Najczęściej uzupełnia się je o murki oporowe, które nawiązują do elewacji budynku lub symetrycznie cięte żywopłoty.
Miejsce do wypoczynku w ogrodzie nowoczesnym najczęściej ma formę okrągłego lub kwadratowego podestu, wykonanego z kamienia lub wyłożonego wysokiej jakości drewnem. Tego typu konstrukcja może być połączona z budynkiem i stanowić jego taras lub być położona osobno. Jeśli szukasz inspiracji projektowych domu z interesująco wkomponowanym tarasem, sprawdź propozycje na www.domoweklimaty.pl.
2. Wybranie nasadzenia
Rośliny w ogrodzie nowoczesnym powinny dawać się estetycznie kształtować, być idealnie rozplanowane w przestrzeni i odznaczać się stonowaną kolorystyką. Co więcej, powinny być mało wymagające pod względem opieki, dlatego próżno w ogrodach nowoczesnych szukać rabat kwiatowych, wymagających pielenia i rokrocznego obsadzania nowymi roślinami.
Z powyższych powodów w tego typu ogrodach najczęściej spotyka się różnego rodzaju rośliny iglaste: jałowce, tuje, cisy, cyprysy. Ale również zimozielone bukszpany, różaneczniki i bergenie. Ogród nowoczesny bardzo lubi towarzystwo traw ozdobnych, takich jak trzcinniki, miskanty, palczatki i rozplenice. W ramach akcentu kolorystycznego w sezonie sprawdzają się hortensje, a całorocznie na zasadzie dominanty drzewa liściaste: klon palmowy, śliwa wiśniowa czy klasyczna brzoza brodawkowata.
3. Ozdoby
Ogród nowoczesny ma być dekoracyjny sam w sobie, dlatego raczej unika się w nim akcesoriów pozbawionych znaczenia funkcjonalnego. Dodatki, które bez wątpienia warto uwzględnić na etapie tworzenia ogrodu to przemyślane oświetlenie (rozmieszczone w miejscach strategicznych, np. przy kluczowych dla ogrodu roślinach i oczywiście ścieżkach), a także murki, tworzące naturalne granice między poszczególnymi sekcjami ogrodu.
Idealnie w tej roli sprawdzają się w ogrodach nowoczesnych gabiony, ale także geometryczne murki wykonane metodą klasyczną z szarego kamienia. W ogrodach nowoczesnych często można spotkać skalniaki, w których elementem dominującym są ozdobne kamienie, dostosowane kolorystyką do elewacji domu. Wybierając meble wypoczynkowe do ogrodu nowoczesnego należy kierować się przede wszystkim ich wygodą, ale również minimalistyczną formą. Idealne okazują się meble wykonane z metalu lub aluminium. Częstym zabiegiem jest umieszczanie ich pod pergolą osłoniętą pleksi z filtrem UV lub tworzenie z tych materiałów tzw. ogrodu zimowego.
4. Czego unikać w ogrodzie nowoczesnym?
Planując wykonanie ogrodu nowoczesnego na wstępie należy zrezygnować z roślin o charakterze rustykalnym, bujnie się rozrastających bez możliwości kształtowania. Ogród nowoczesny to również nie miejsce na dodatki wykonane z plecionek, delikatnych, jasnych odmian drewna czy innych romantycznych ozdób. Tworząc ogród należy również pamiętać o tym, że ma być przede wszystkim miejscem służącym wypoczynkowi, zatem ilość pracy potrzebna do jego utrzymania powinna być minimalna.
Interesują Cię minimalistyczne budowle? Mały dom jednokondygnacyjny czy piętrowy? Sprawdź, jaki dom będzie idealny dla Ciebie!
artykuł sponsorowany