Rośliny odstraszające komary - na balkon i do domu – przegląd

Spędzanie czasu w ogrodzie jest bardzo przyjemne. Nie chodzi tu tylko o odpoczynek. Dla wielu osób sadzenie i pielęgnacja kwiatów i krzewów to ulubione hobby. Niestety w pewnym momencie pojawią się komary, które mogą bardzo uprzykrzyć te zajęcia. Na szczęście istnieje sprawdzony sposób walki z tymi owadami. Są nim rośliny odstraszające komary.

Co odstrasza komary?

Rośliny odstraszające komary to grupa kilku gatunków, które warto posadzić w ogrodzie. Część z nich nadaje się również do uprawy na balkonie czy parapecie. Te rośliny pochodzą z różnych rodzin, lecz mają pewną cechę wspólną. Wydzielają substancje, których zapach jest bardzo nieprzyjemny dla komarów i innych owadów. Tymi substancjami są najczęściej lotne olejki eteryczne. Najmocniej działają bardzo blisko rośliny. Wraz ze zwiększaniem się odległości od rośliny, ich moc maleje. Dlatego też gatunki odstraszające komary najlepiej sadzić w gęstych grupach.

Nasz przegląd gatunków rozpoczynają kwiaty odstraszające komary. Pierwszą propozycją jest lawenda, bylina dorastająca do 50 cm wysokości i 70 cm szerokości. Może być uprawiana w ogrodzie, ale też w domu na balkonie. Ma sztywne, wzniesione pędy pokryte kutnerem oraz lancetowate liście. Lawenda odznacza się też fioletowymi kwiatami zebranymi w kłosowate kwiatostany. Poza komarami odstrasza też meszki. Lawenda lubi wapienne gleby z dobrym drenażem.

Jakie jeszcze kwiaty odstraszające komary można z powodzeniem uprawiać w domu i ogrodzie? Odpowiedzią na to pytanie jest pelargonia, roślina dorastająca do 50 cm wysokości. Zazwyczaj ma pokrój zwisający lub krzaczasty. Pelargonia kwitnie od czerwca do września, wtedy pojawiają się na niej kolorowe kwiaty. Mogą mieć barwę różową, czerwoną lub białą. Ma też dekoracyjne, zielone liście. Cała pelargonia, poza kwiatem, wydziela charakterystyczny zapach i to on odpędza owady. Te dwa gatunki to najpopularniejsze kwiaty odstraszające komary.

Zioła odstraszające komary

W domu lub ogrodzie można też uprawiać zioła odstraszające komary. W tej kategorii pierwsze skrzypce gra bazylia. Ma wzniesiony, kępiasty pokrój i może dorastać do 60 cm wysokości. Najbardziej lubi nasłonecznione lub półcieniste stanowiska. Bazylia kwitnie w lipcu i sierpniu, wytwarza wtedy drobne, białe lub różowe kwiaty. Jest przede wszystkim kojarzona z zastosowaniem kulinarnym. Warto, więc wiedzieć, że skutecznie chroni przed komarami.

Można jeszcze wyróżnić dwa zioła odstraszające komary. Pierwszym z nich jest mięta pieprzowa i inne jej odmiany. Uprawia się ją w ogrodzie na nasłonecznionych lub lekko zacienionych stanowiskach. W takich miejscach potrafi dorastać do 90 cm wysokości. Mięta kwitnie od czerwca do sierpnia, w kącikach liści pojawiają się wtedy kolorowe kwiaty. Drugie zioło o właściwościach odstraszających to melisa. Wyglądem nieco przypomina miętę, nawet kwitnie w tym samym terminie. Ma kępiasty i wzniesiony pokrój, lubi nasłonecznione lub zacienione stanowiska.

Drzewo odstraszające komary i inne rośliny

Owe drzewo odstraszające komary to rozłożysta surmia. Jest to potężna roślina, w sprzyjających warunkach dorasta do 20 metrów wysokości. Jej charakterystyczne cechy to krótki pień i duże, dekoracyjne liście. Oprócz tego ma bardzo ciekawą koronę o parasolowatym kształcie. W okresie kwitnienia, czyli od lipca do sierpnia, pojawiają się białe kwiaty. Co sprawia, że surmia to drzewo odstraszające komary? Podobnie jak inne rośliny tego typu produkuje olejki eteryczne. Ich zapach jest dla owadów nie do zniesienia.

To nie wszystko, co odstrasza komary. Są jeszcze inne rośliny tego typu, choć zdecydowanie mniejsze od surmii. Najlepszym przykładem potwierdzającym te słowa jest kocimiętka. To bardzo łatwa w uprawie bylina osiągająca 50 cm wysokości. Ma srebrno zielone, sercowate liście i niewielkie lejkowate kwiaty. Kocimiętka kwitnie długo, bo od maja do września. Warto też dodać, że jest odporna na suszę, mróz i szkodniki. Do tego dobrze rośnie w ziemi średnio zasobnej w składniki odżywcze. Kocimiętka nie jest ostatnią pozycją na naszej liście.

Wymieniliśmy różne rośliny odstraszające komary. Niektóre hoduje się na balkonie, inne w ogrodzie. Mogą być to zioła, byliny a nawet drzewa. Jednakże żaden przegląd gatunków odpędzających owady nie będzie kompletny bez popularnej komarzycy. Jej prawidłowa nazwa to plektrantus. Jest to roślina w naszym klimacie jednoroczna, uprawiana na balkonie. Ma zwisający pokrój i dorasta do 80 cm długości. Najbardziej charakterystyczną cechą plektranusa są dwubarwne liście. Na brzegach białe a w środku zielone. Dzięki temu zestawieniu wiadomo już, co odstrasza komary. To wcale nie muszą być substancje chemiczne. Naturalne środki są zdecydowanie najlepsze.