Choinka kaukaska - charakterystyka rośliny

Zakup sadzonek jodły kaukaskiej, tak jak i zakup sadzonek jodły pospolitej, sosny i innych drzew iglastych, jest bardzo popularny. Jednak zanim jodła syberyjska, sosna, czy właśnie jodła kaukaska znajdzie się w naszym ogrodzie, powinniśmy wiedzieć, czym charakteryzuje się dana roślina.

Zacznijmy od tego, że jodła kaukaska - Abies nordmanniana, tak samo, jak i jodła syberyjska, koreańska czy pospolita, zalicza się do rodziny sosnowatych - Pinaceae. Warto wiedzieć, że sam rodzaj jodła - Abies, liczy aż 40 gatunków, do którego zaliczane są zimozielone i żywiczne drzewa. Charakterystyczną cechą tych roślin jest wyraźny pień, na którym kora przez bardzo długi okres jest gładka i wybarwiona na szaro.

Boczne gałęzie jodeł ułożone są w regularnych okółkach, a same pędy roślin są z reguły gładkie, co odróżnia je od świerków, których pędy są bruzdowane. Najbardziej charakterystycznym elementem są spłaszczone igły, które przylegają do pędów przy pomocy stopki. Na wierzchu są one ciemnozielone i bardzo często mają one bruzdę pośrodku, natomiast od spodu mają one białe paski. W przypadku tych roślin jednopiennych szyszki sterczą do góry, a po dojrzeniu się rozpadają.

Jodła kaukaska - Abies nordmanniana, naturalnie występuje na zachodnich obszarach Kaukazu na terenach górskich na wysokości 1000-2000 m n.p.m. Jest to duże drzewo, które dorasta do około 30 m wysokości, choć na obszarach Kaukazu dorasta do 60 m. Jej korona jest szerokostożkowata i regularna.

Pędy jodły kaukaskiej wybarwione są na żółtawo i są nagie. Igły dorastają do około 3,5 cm długości. Warto wiedzieć, że z wierzchu są one mocno błyszczące i zielone, natomiast od spodu mają dwa białe paski. Szyszki choinki kaukaskiej dorastają do 20 cm, mają walcowaty kształt, a przed dojrzeniem wybarwione są na zielono, by później zmienić kolor na brązowy.

Sadzonki jodły kaukaskiej - jak wygląda ich uprawa i pielęgnacja

Zanim rozpoczniemy plantację jodły, a sadzonki jodły kaukaskiej lub sadzonki jodły pospolitej pojawią się w naszym ogrodzie, powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania ma ta roślina. Tylko dzięki temu będziemy mogli zapewnić jej jak najlepsze warunki uprawy, przez co jej rozwój będzie przebiegał prawidłowo i nie będzie ona tak bardzo narażona na choroby.

Zacznijmy więc od tego, jakie wymagania dotyczące uprawy ma jodła kaukaska - Abies nordmanniana. Jodła kaukaska to drzewo, które wytwarza głęboki system korzeniowy, dlatego właśnie gleby pod uprawę tych roślin powinny być głębokie. Dodatkowo powinny być one żyzne, przepuszczalne i dostatecznie wilgotne. Z kolei, jeśli chodzi o stanowisko, jodłę możemy zasadzić zarówno w słonecznych, jak i lekko zacienionych miejscach, w których wilgotność powietrza będzie podwyższona.

Jodła kaukaska w lasku, a także sadzonki jodły kaukaskiej i ich cena
Sadzonki jodły kaukaskiej krok po kroku, czyli sprzedaż, sadzenie i cena

Jodła kaukaska to odporne na mrozy i późnowiosenne przymrozki drzewo, które jest niestety wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza, suszę i upały. Jeśli chodzi o rozmnażanie, jodłę rozmnaża się poprzez wysiew nasion. Zabiegi pielęgnacyjne w przypadku jodeł nie są aż tak istotne, chociaż w momencie zakupu i posadzenia małej sadzonki jodły kaukaskiej, musimy pamiętać, by w pierwszych latach uprawy podlewać roślinę, szczególnie w upalne i suche dni. Sprawdź także ten artykuł o uprawie jodły kaukaskiej w ogrodzie.

Choinka kaukaska - gdzie prowadzona jest sprzedaż i jaka jest cena sadzonki

Jeśli decydujemy się na zakup drzew iglastych, jakimi są między innymi jodły kaukaskie, z pewnością będzie nas interesowała cena sadzonki. Tutaj pamiętajmy o tym, że cena sadzonki zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest to, jak duża jest sadzonka jodły kaukaskiej. Innym elementem decydującym o cenie, jest to, czy sprzedaż prowadzona jest stacjonarnie, czy przez internet. Nie zapominajmy też o tym, że ceny są zmienne w zależności od producentów.

Podczas zakupu powinniśmy zwrócić bardzo dużą uwagę na to, w jakiej kondycji są sadzonki jodły kaukaskiej. Tyczy się to nie tylko tego gatunku, ale także innego gatunku, a nawet rodzaju drzew. Na sadzonce nie powinny znajdować się żadne uszkodzenia mechaniczne, a także nie powinna mieć ona oznak chorobowych lub śladów po występowaniu szkodników. Jeśli jednak zauważymy jakieś oznaki chorobowe lub szkodniki, powinniśmy odstąpić od zakupu sadzonek z tej plantacji.

Jeśli mowa natomiast o wyborze miejsca zakupu, możemy wybierać spośród sklepów stacjonarnych, ale i internetowych. W przypadku zakupów internetowych ważne jest to, by kupować sadzonki u sprawdzonych producentów, którzy cieszą się dobrymi opiniami klientów. Jest to dość duże ryzyko, ponieważ nie możemy samodzielnie sprawdzić tego, w jakiej kondycji są sadzonki, natomiast z reguły ceny za sadzonki są niższe. Zazwyczaj cena sadzonki to około 45 zł za sztukę.

ikona podziel się Przekaż dalej