Ułożymy z nich nie tylko idealną nawierzchnię wytyczonych ścieżek, alejek, tarasów czy podjazdu. Prefabrykaty betonowe pozwalają również ujarzmić i uporządkować bujną zieleń. W tym celu warto rozważyć zastosowanie w aranżacji ogrodu betonowych donic, obrzeży czy murków. Prefabrykaty betonowe charakteryzują się ciekawym designem i dużymi możliwościami aranżacyjnymi, a jednocześnie gwarantują trwałość i wytrzymałość.

Sposoby na uporządkowaną zieleń w aranżacjach ogrodowych
Sposoby na uporządkowaną zieleń w aranżacjach ogrodowych

Murek Albero

Punktowo albo kompleksowo

Jeśli taras jest wyniesiony względem ogrodu, to zwykle prowadzą na niego schody. Schody  można wykonać z gotowych bloków betonowych. Doskonałym przykładem są tu stopnie schodowe Grando. Mają one monolityczny charakter i są dostępne w dwóch wymiarach, dwóch fakturach i kilku kolorach. W fakturze łamanej, która przypomina łupany kamień mają wymiar 40×100 cm i występują w kolorach: nerino, grafitowym, latte i hawaii. W fakturze gładkiej, są dostępne w rozmiarze 46x100 cm i tych samych kolorach. Nowością rynkową jest format 40x100 cm w fakturze gładkiej i nowych opcjach kolorystycznych: kolorze stalowym i grafitowym. Interesującym rozwiązaniem aranżacyjnym, podnoszącym dodatkowo bezpieczeństwo poruszania się po schodach, jest zastosowanie po ich obydwu stronach, donic wykonanych z prefabrykatów betonowych. Ciekawą propozycją jest nowość na rynku - donica Tigela.  Ma ona  wymiary 40x40 cm i wysokość 33 cm. Nie ma dna, więc wypełniona ziemią przestrzeń łączy się bezpośrednio z podłożem. Dużym atutem donic Tigela jest możliwość ustawiania ich bezpośrednio jedna na drugiej, dzięki czemu można dopasować ich liczbę do wysokości schodów i zbudować z nich niższe i wyższe konstrukcje. Z donic Tigela można stworzyć wielopoziomowe kaskady wypełnione roślinnością. Na posesjach, gdzie przestrzeń ogrodu jest mocno ograniczona, można także wznieść z nich zieloną ścianę, wykorzystując przesunięcie pomiędzy kolejnymi rzędami pionowo ustawianych donic. Innym pomysłem jest ich punktowe rozmieszczenie w przestrzeni ogrodu. Donice Tigela są dostępne w kolorach:  grafitowym i stalowym. Ze względu na swoją kolorystykę i minimalistyczny design doskonale sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach oraz ogrodach w stylu skandynawskim czy klasycznym.

Sposoby na uporządkowaną zieleń w aranżacjach ogrodowych
Sposoby na uporządkowaną zieleń w aranżacjach ogrodowych

Donica L-ka Tigela

Obrzeża – granica czy donica?

W okiełznaniu zieleni w ogrodzie mogą pomóc również obrzeża. Zazwyczaj stanowią one granicę pomiędzy ścieżkami, alejkami czy placami w ogrodzie a zieloną przestrzenią, i w tej roli są najczęściej stosowane.  Z ich pomocą można też wyznaczyć roślinne klomby pomiędzy ścieżkami w ogrodzie lub kwietne wyspy w dużych połaciach krótko przystrzyżonej trawy. Do tego rodzaju zastosowań idealnie nadaje się moduł L-ka Tigela, należący do rodziny donic Tigela Jest on utrzymany w odcieniach szarości i dzięki temu ciekawie komponuje się z „żywo” zieloną roślinnością. Pojedynczy element L-ka Tigela posiada wymiary 80x42x33 cm. Wysokość produktu zależy od jego ustawienia w pionie lub poziomie. L-ka Tigela, podobnie jak donica wolnostojąca Tigela jest dostępna w kolorze stalowym i grafitowym. Ze względu na kształt można ją wykorzystać w charakterze obrzeża, jak i donicy. W przypadku pierwszego rozwiązania, element Tigela należy ułożyć na krawędzi. Uformujemy w ten sposób „ramy” zielonej przestrzeni. Z kolei, gdy planujemy rabatę, najlepiej wykorzystać elementy Tigela w obu opcjach układania (zarówno na krótszym, jak i dłuższym boku). Pozwoli to różnicować wysokość rabat i zaakcentować poszczególne grupy roślin w tworzonym założeniu. Tigela jest wielofunkcyjnym prefabrykatem, który można również zastosować do budowy małej architektury np. ławek czy  mebli ogrodowych. Rozwiązaniem, na które również warto zwrócić uwagę jest obrzeże Treo.  Doskonale pasuje ono do nowoczesnych aranżacji. Cechuje je minimalizm oraz kolorystyka utrzymana w odcieniach szarości. Wyróżniającą cechą Treo są pionowe fugi. Obrzeże to można wykorzystać w klasyczny sposób, czyli jako „granicę” lub zbudować z niego rabatę kwiatową. Pojedynczy element posiada grubość 8 cm, wysokość 30 cm oraz długość 50 cm. Treo doskonale sprawdza się w aranżacji kwietników o geometrycznym kształcie.

Sposoby na uporządkowaną zieleń w aranżacjach ogrodowych
Sposoby na uporządkowaną zieleń w aranżacjach ogrodowych

Murek Albero

Murek nie tylko do grodzenia

Gotowe donice i obrzeża to nie wszystkie możliwości uporządkowania zieleni przy pomocy prefabrykatów betonowych. Choć zwykle murki kojarzą się przegrodą,  to doskonale sprawdzają się również jako ramy dla zielonych przestrzeni. Do budowy wysokiej i stylowej donicy można użyć na przykład elementów Albero. Są to prefabrykaty o wymiarach 41x18 cm i wysokości 7,7 cm, przypominające wyglądem łupane kamienie. Tworzone z nich konstrukcje to unowocześnione wersje dobrze znanych z krajobrazów Toskanii czy Szkocji murków granicznych. Elementy Albero najczęściej są wykorzystywane do budowy murków oporowych lub ozdobnych, ale doskonale nadają się również na efektowne donice. Donica zbudowana z Albero może mieć geometryczny kształt i różne wysokości boków, co jest jej niewątpliwym atutem, ponieważ można ją łatwo dopasować do tworzonych kompozycji. Albero występuje w dwóch kolorach: alpen i brenta, które wpiszą się do każdej koncepcji stylistycznej ogrodu.

Sposobów na okiełznanie zieleni w ogrodzie jest całe mnóstwo. Warto rozważyć elementy betonowe, gdyż są one trwałe, eleganckie i z ich pomocą można tworzyć oryginalne i interesujące aranżacje. Beton i prefabrykaty betonowe są obecnie bardzo modne w architekturze ogrodowej. Warto o tym pamiętać, projektując otoczenie  domu.

Polbruk S.A. – to największy obecnie na polskim rynku producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów - Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

Sposoby na uporządkowaną zieleń w aranżacjach ogrodowych
Sposoby na uporządkowaną zieleń w aranżacjach ogrodowych

Stopień Grando

O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej