Rośliny psiankowate

Ilustracja rośliny psiankowate

Rośliny psiankowate to około 2500 gatunków występujących na całym świecie poza kołem podbiegunowym. Wśród nich tylko kilkanaście jest uprawianych w celach konsumpcyjnych. Większość gatunków jest endemiczna dla obu Ameryk lub Afryki. W Europie pojawiły się dopiero po podboju Nowego Świata. Co ciekawe, kilka roślin z tej rodziny ma działanie odurzające. Inne natomiast są bardzo ozdobne. To zdecydowanie bardzo ciekawy zbiór mocno zróżnicowanych gatunków, które mają ogromne znaczenie dla ekosystemu i gospodarki.

Rośliny psiankowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny psiankowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny psiankowate - rodzaje, uprawa, wykorzystanie, porady praktyczne

Rośliny psiankowate mają bardzo wielu świetnie znanych przedstawicieli. To do tej ogromnej (aż 2,5 tysiąca gatunków!) rodziny należy pomidor, papryka i ziemniak – gatunki, które mają ogromne znaczenie dla gospodarki. Ale lista roślin psiankowatych, które pojawiają się w uprawie jest znacznie dłuższa! Dowiedz się, na które z nich najbardziej warto zwrócić uwagę.

Rośliny psiankowate – charakterystyka

Rośliny psiankowate to rodzina z rzędu psiankowców. Obejmuje aż 2460 gatunków, które rosną na cały świecie z wyjątkiem okolic okołobiegunowych. Są to gatunki zasiedlające zarówno pustynie, jak i wilgotne lasy równikowe. Dlatego trudno stworzyć jedną charakterystykę roślin psiankowatych – gatunki różnią się między sobą i pokrojem, i wysokością, i rodzajem oraz kształtem kwiatów. Wiele z nich ma ogromne znaczenie gospodarcze, inne są po prostu dekoracyjne, a jeszcze inne w wielu kulturach są wykorzystywane jako rośliny lecznicze lub… magiczne.

Rodzina roślin psiankowatych to zarówno rośliny jednoroczne, byliny, epifity, jak i pnącza czy krzewy. Dosłownie kilka gatunków przyjmuje postać krzew. Większość gatunków tworzy lekko kolczaste (rzadko cierniste) lub pokryte szorstkimi włoskami łodygi. Liście zazwyczaj są pojedyncze, ale mają bardzo różny pokrój. Czasami są dekoracyjne wcinane i osadzone na długich ogonkach, częściej całobrzegie i siedzące. Owoce psianek to jagody lub rozłupnie. Duża część z nich jest ceniona w kuchni ze względu na smak i wartości odżywcze.

Rośliny psiankowate – warzywa w ogrodzie

Najpopularniejsze warzywa należą właśnie do roślin psiankowatych. Takie gatunki jak papryka (zarówno słodkie, jak i ostre), pomidor, bakłażan czy ziemniak jadalny (ale nie batat, czyli słodki ziemniak) należą do tej rodziny. Wszystkie generalnie pochodzą z cieplejszego klimatu, ale udają się także w naszych warunkach środowiskowych. W Polsce uprawia się je zarówno na towarową skalę, jak i w ogrodzie przydomowym, tylko na własny użytek.

Owoce roślin psiankowatych zawierają bardzo wiele składników odżywczych. Znajduje się w nich cały szereg witamin i minerałów, zwłaszcza potasu i magnezu. Pomidory są do tego wartościowym źródłem likopenu, ważnego antyoksydantu, który zapobiega starzeniu się. Papryka natomiast to bardzo wartościowe źródło witaminy C, o wiele zasobniejsze niż cytryna! Podobnie bakłażan i ziemniaki mają dobroczynny wpływ na cały organizm.

Uprawa w ogrodzie warzyw psiankowatych wymaga znalezienia ciepłego, nasłonecznionego stanowiska. Do pomidorów, papryki i bakłażana podłoże powinno być zasobne i odpowiednio nawiezione, ziemniaki mogą rosnąć w nieco uboższym miejscu. Rośliny są podatne na niskie temperatury, dlatego trzeba uprawiać je z sadzonek przygotowanych wcześniej w domu. Wysadza się je na stałe miejsce już po połowie maja. Odpowiednio prowadzone, dobrze owocują aż do jesieni. Papryki mają nieco większe wymagania, jeśli chodzi o temperaturę. Częściej uprawia się je pod osłonami, ale rosną także w gruncie.

Inne ciekawe rośliny psiankowate – lista

Jednak na wymienionych warzywach rośliny psiankowate się nie kończą. To bardzo ciekawa rodzina. Jakie gatunki najbardziej zasługują na uwagę? To przede wszystkim inne, mniej znane gatunki jadalne, jak miechunka czy pepino. Miechunka wytwarza ciekawe, pomarańczowe owocki, które otoczone suchymi liśćmi stosuje się przede wszystkim jako dekorację do deserów. Pepino natomiast jest mało popularnym warzywem o wytrawnym smaku. Kształtem przypomina awokado, ale jest od niego bardziej wyraziste. Zawiera mnóstwo składników odżywczych, zwłaszcza jodu i potasu oraz witamin.

Do roślin psiankowatych należy także popularna petunia. Te wspaniałe rośliny o pięknych kwiatach są bardzo popularne na balkonach i tarasach i doczekały się stworzenia wielu najwspanialszych, wielobarwnych odmian. Psiankowate obejmują także rośliny odurzające, jak pospolity tytoń szlachetny, lulecznica lub bieluń (roślina o pięknych kwiatach i bardzo silnym działaniu toksycznym).

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto