Wonny krzew

Ilustracja wonny krzew

Warto mieć w ogrodzie rośliny, które nie tylko będą ładnie wyglądać, ale również nietuzinkowo pachnieć. Wśród polecanych roślin do ogrodu na szczególną uwagę zasługują wonne byliny, pnącza i krzewy. Część z nich posadzić można wyłącznie w ogrodzie. Inne z kolei ozdobić mogą balkon lub taras. Niektóre wonne rośliny wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Inne nie wymagają dużej uwagi, w związku z czym polecane są nawet początkującym ogrodnikom.

Filtry0

Wonny krzew

Wonny krzew - pozostałe

Wonny krzew – najładniej pachnące krzewy ozdobne do Twojego ogrodu

Warto sadzić wonne krzewy do ogrodu. Rośliny nie tylko pięknie pachną, ale również wspaniale ozdabiają ogród. Warto sadzić je blisko miejsca, gdzie odpoczywamy albo spędzamy czas w inny, ulubiony sposób. Wonny krzew zwykle ma niewielkie wymagania, więc uprawę roślin poleca się nawet początkującym ogrodnikom. Kiedy najlepiej sadzić wonne rośliny? Jak dokładnie wygląda uprawa pachnących kwiatów? Które odmiany polecane są na żywopłot? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Wonny krzew do ogrodu – który ozdobny gatunek wybrać? Kilka słów o zapachach

Już na wstępie należy zaznaczyć, że woń kwiatów jest kwestią indywidualną. Każdy z nas ma zupełnie inne upodobania w kwestii zapachu roślin. Jedni zachwycają się np. aromatem płatków róż. Inni uważają, że to najgorszy zapach na świecie. Woń roślin pochodzi z mieszaniny związków chemicznych o niskiej masie cząsteczkowej. Mieszanina ma niewielki rozmiar, zatem zapach uwalnia się w postaci substancji lotnych. Co pachnie w kwiatach lub krzewach? Otóż nektar i olejki eteryczne. Aromat jednej rośliny ma od 7 do nawet 10 różnorodnych olejków. Substancje lotne unoszą się w powietrzu. Ich zadaniem jest zwabić zwierzęta, które następnie je zapylą. Niektóre rośliny pachną mocniej, kiedy zaczyna się wiosna. Inne zdecydowanie wyraźniej pachną w nocy. Dlaczego rośliny pachną? Czy mocno aromatyczne krzewy mogą być niebezpieczne dla człowieka? Oto kilka ważnych informacji:

1. Mnóstwo pachnących roślin naturalnie stara się, aby przyleciały do nich zapylające owady. Kiedy za dnia latają pszczoły, uaktywnia się np. szałwia. Wieczorem, podczas aktywności nocnych motyli, zaczynają pachnieć kwiaty wiciokrzewu.

2. Mocno aromatyczne krzewy – nawet te, które najładniej pachną – mogą być niebezpieczne dla człowieka. Bywają dużym zagrożeniem zwłaszcza dla ludzi, którzy mają delikatny węch. Jeśli sadzisz w ogrodzie pachnące rośliny, dobieraj je bardzo ostrożnie. Inaczej krzewy wydzielające intensywny aromat mogą stać się poważnym problemem dla niektórych, wrażliwszych domowników.

3. Nie każdy krzew pięknie pachnie. Oczywiście o tym decydują nie konkretne odmiany, a nasz własny organizm. Każdy ma bowiem zupełnie inne receptory węchowe, więc możemy inaczej odbierać aromaty. W tej kwestii ogromne znaczenie ma indywidualna wrażliwość na zapach, związana ze stężeniem aromatów.

Masz do obsadzenia kilka rabat? Postaw na pachnący ogród, wybierając różne aromatyczne krzewy i inne rośliny. Wonne krzewy warto sadzić w dużych skupiskach, zwłaszcza gdy planujesz stworzyć z nich pachnący żywopłot. Takie rośliny zwykle nie powinny rosnąć na stanowiskach, gdzie pojawia się duża ilość wiatru. Ciężko będzie bowiem wyczuć ich zapach. Pachnące rośliny warto sadzić w zacisznych i słonecznych miejscach, np. niedaleko elewacji. Uważaj jednak, aby krzewy zbyt mocno się nie rozrosły, ponieważ może to zakłócać wygląd posesji. Wonny krzew znakomicie prezentuje się np. w pobliżu pergoli albo obok ławki w ogrodzie. Długo kwitnące rośliny doskonale prezentują się również niedaleko wejścia na teren domu. Warto posadzić tam wiecznie zielony wonny krzew ozdobny w postaci lawendy. Uprawa rośliny jest bardzo prosta i z pewnością doda nietuzinkowego charakteru całej posesji.

Najładniej pachnące krzewy, dzięki którym pozbędziesz się komarów

Chcesz mieć pięknie pachnący ogród? Warto dokładnie przemyśleć dobór roślin. Dzięki nim możesz bowiem nie tylko nadać nietuzinkowego wyrazu przestrzeni przed domem, ale też zyskać ciekawe funkcje. Jedną z nich jest… odstraszanie komarów latem! Tak, dokładnie! Uprawa niektórych pachnących krzewów przyczynia się do skutecznego przepędzania komarów. Jeśli zaczniesz je sadzić w ogrodowej przestrzeni, możesz całkiem ją zmienić. Jakie krzewy wonne, które odstraszają komary, warto kupić? Sprawdź kilka ciekawych odmian, dzięki którym komary już nie będą problemem:

  • Lawenda wąskolistna – przepiękny i bardzo popularny krzew, który doskonale czuje się nie tylko posadzony bezpośrednio do gleby, ale również w doniczce. Uwielbia wilgotną ziemię, jednak nie poleca się zbyt obfitego podlewania lawendy. Krzew preferuje słoneczne miejsca, które są nieco przewiewne. Kwitnie od lipca do sierpnia. Rośnie maksymalnie do ok. 50 cm.
  • Komarzyca – wyróżnia się charakterystycznym, intensywnym aromatem. Rośnie szybko, roztaczając wokół specyficzny zapach odstraszający komary. Komarzyca doskonale odnajduje się na słonecznych stanowiskach. Trzeba jednak zatroszczyć się o regularne podlewanie rośliny, ponieważ bardzo lubi wilgotne podłoże.
  • Pelargonia – bylina lub półkrzew z rodziny bodziszkowatych, który dzieli się na 283 gatunki. Pelargonia znana jest również jako geranium. Wyróżnia się cytrusowym, mocnym zapachem. Zawiera dużą ilość olejków eterycznych, za którymi nie przepadają komary. Pelargonia świetnie czuje się na wilgotnych stanowiskach, dlatego powinno się szczególnie zadbać o systematyczne podlewanie półkrzewu.
  • Kocimiętka – krzew, który zwykle rośnie w gęstych kępach i ma bardzo mocno rozgałęzione pędy. Dorasta zwykle do ok. 40 cm. Jeśli podobają ci się delikatne, ziołowe zapachy, kocimiętka to bardzo dobra decyzja. Dzięki niej w ogrodzie zacznie pięknie pachnieć. Dla ludzi zapach jest przyjemny, jednak komary nie lubią kocimiętki i z pewnością będą od niej uciekać. Krzew słynie z niewielkich, fioletowych kwiatków. Szybko się rozrasta zarówno w doniczce, jak i pojemniku. Należy więc zadbać o jego odpowiednią wielkość.

Wonny krzew odstraszający komary to świetny pomysł na ozdobę ogrodu. Nie dość, że zyskasz piękną i ciekawą roślinę, to w dodatku błyskawicznie pozbędziesz się uciążliwych insektów. Najważniejsze, że rośliny odstraszające komary nie są trudne w pielęgnacji. Trzeba jednak zapewnić im dobre warunki rozwojowe. Dzięki temu krzewy będą nie tylko wspaniale się rozwijać, ale również ozdabiać przestrzeń przed domem. Pachnące krzewy możesz komponować dowolnie, pamiętając jednak o wydobywających się z nich zapachach. Przemyśl, czy nie byłoby dobrze posadzić większej ilości roślin w jednej grupie. Dzięki temu lepiej spełnią swoją funkcję, czyli skuteczniej odstraszą komary.

Kiedy sadzić wonne krzewy? Sprawdź najładniej pachnące odmiany

Pachnące krzewy do ogrodu – dzięki nim zmienisz oblicze ogródka!

Jeśli masz dużo miejsca w ogrodzie, posadź krzewy w dużych ozdobnych skrzynkach. Dzięki temu zyskasz piękną roślinność, która podkreśli urok posesji i podbije aranżację ogrodu. Warto postawić przy skrzynce pergolę albo kratkę, po której rośliny będą mogły się wspinać. Oto kilka ciekawych wonnych krzewów, które możesz uprawiać:

  1. Gardenia jaśminowata – na pewno świetnie odnajdzie się posadzona w pojemniku. Zimozielony krzew mocno pachnie, więc będzie zwracać na siebie uwagę. Roślina rozwija się od czerwca do września. Nie każdy umie jednak poradzić sobie z gardenią jaśminowatą. Nie poleca się jej uprawy osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z ogrodnictwem. Gardenia często źle reaguje na szybkie zmiany, a zwłaszcza na niekorzystne czynniki hodowlane. Właśnie dlatego uprawę krzewu poleca się jedynie doświadczonym osobom, które miały styczność z wymagającymi roślinami.
  2. Jaśminowiec wonny – podobnie do gardenii, roślina jest bardzo wymagająca. Mimo to warto spróbować hodowli krzewu, gdyż jest naprawdę przepiękny. Jaśminowiec wonny kwitnie od lutego do sierpnia. Bardzo mocno pachnie, nadając ogrodowi ciekawego, nietuzinkowego charakteru. Kwiaty krzewu przypominają małe gwiazdki w jasnych barwach. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że jaśminowiec wonny nie lubi mrozów. Niska temperatura nie jest więc wskazana do hodowli tej rośliny. Jeśli uprawiasz krzew na balkonie, jesienią zabierz go do domu.
  3. Magnolia – jeden z najbardziej popularnych krzewów, który zakwita wiosną. Niestety, różowymi i białymi kwiatami magnolii można cieszyć się bardzo krótko. Krzew rośnie duży, bo największe okazy dorastają do 8 metrów. Zwykle jednak systematyczna uprawa krzewów połączona z podcinaniem pozwala uzyskać im 2 m wysokości. Warto sadzić pachnącą roślinę w ogrodzie, ponieważ dzięki krzewom w okresie zakwitania można całkiem zmienić jego wygląd. Krzew doskonale czuje się na słonecznym stanowisku – to słońcu zawdzięcza swoje obfite kwiatostany. Magnolię powinno się uprawiać w przepuszczalnej, żyznej glebie. Niektóre odmiany magnolii są odporne na mróz, ale większość nie lubi zimna. Na okres zimowy powinno się zabezpieczyć wonny krzew przed mrozem.
  4. Lilak pospolity – nazywany również bzem. Wyróżnia się ozdobnymi liśćmi, które do złudzenia przypominają serca. Kwiatostany krzewu są pachnące i wybarwiają się na różowo, fioletowo oraz biało, w zależności od odmiany. Mogą urosnąć na wysokość nawet 4 metrów. Krzew jest odporny na cięcie, dzięki czemu skutecznie można kontrolować jego rozwój. Zakwita od maja do czerwca – właśnie wtedy najmocniej czuć jego zapach. Lilak pospolity nie przepada za wilgocią, zatem lepiej nie sadzić go w podmokłej glebie. Krzew przepięknie prezentuje się jako solitera.
  5. Tawuła japońska – popularny krzew, który często rośnie nie tylko w ogrodzie, ale również w parkach. Osiąga maksymalnie do 2 metrów wysokości. Tawuła japońska obfituje w piękne, zielone liście. Kwiaty mają z kolei biały kolor i przepięknie prezentują się na tle liści. Krzew wytwarza przepiękny zapach, który na pewno wyczuwalny będzie w całym ogrodzie. Tawuła japońska fantastycznie komponuje się z innymi krzewami, ale też z drzewami liściastymi. Można również sadzić krzew samodzielnie jako solitera. Tawuła jest prostym w uprawie krzewem, który lubi słoneczne stanowiska. Dzięki słońcu obradza w liczne kwiatostany i gęste liście.

Pamiętaj, że…

Ozdobne krzewy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Wonne rośliny czasami rosną naprawdę wysokie, dlatego koniecznością będzie ich regularne przycinanie. Trzeba jednak dostosować je do pory roku. Jedne krzewy przycina się wiosną, inne jesienią. Aranżując ogród, nie zapominaj o prawidłowym rozmieszczeniu krzewów wonnych. Potrzebują więcej miejsca, ponieważ szeroko i wysoko się rozrastają. Podczas pielęgnacji pachnących roślin pamiętaj o ich stanowisku. Większość tego typu krzewów rośnie w słonecznych miejscach, a także przepuszczalnej i żyznej ziemi. Nie zapominaj, że nadmiar wilgoci może zaszkodzić korzeniom wonnych roślin.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto