Azja Mniejsza
Europa
zachodnia Syberia
Ałtaj
Rozmiary i wygląd wawrzynka wilczełyko
marzec
kwiecień
rozkrzewiony
luźny
Jak sadzić wawrzynek wilczełyko?
próchniczna
żyzna
lekko wilgotna
nasiona
maj
Wawrzynek wilczełyko - pielęgnacja
werticilioza
Daphne mezereum wawrzynek wilczełyko w naszym kraju objęty jest częściową ochroną gatunkową. Krzew wilczełyko w przeszłości wykorzystywany był w medycynie ludowej do zwalczania reumatyzmu i owrzodzeń. Uważano, że roślina jest skutecznym afrodyzjakiem. Dzisiaj dekoracyjne krzewy są oryginalną ozdobą przydomowych ogrodów. Lśniące, czerwone owoce pojawiają się już w lutym, zwiastując rychłe nadejście wiosny. Niestety, wawrzynek wilczełyko to roślina trująca, dlatego jej uprawa wymaga zachowania ostrożności. Prezentujemy krzew wilczełyko, jego odmiany oraz wymagania uprawowe.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ogrodowych.
Wśród roślin drzewiastych wyróżniają się liściaste krzewy, o dekoracyjnych barwnych kwiatach i owocach. Zalicza się do nich także krzew wilczełyko, należący do rodziny wawrzynkowatych. Intensywnie różowe kwiaty, o słodkawym zapachu, dekorują krzewy od lutego do kwietnia, zanim pojawią się wąskie jasnozielone liście. W czerwcu i w lipcu roślina wytwarza niewielkie kuliste owoce, o jaskrawoczerwonym wybarwieniu. Od marca do kwietnia kwitnie biała odmiana Daphne mezereum ‘Alba’, której kwiaty bardzo przyjemnie pachną. Żółtawe kuliste owoce białej odmiany pojawiają się w lipcu.
Krzew wawrzynek wilczełyko w stanie dzikim występuje w Europie, w Azji oraz w Stanach Zjednoczonych. W Polsce roślina spotykana jest na całym obszarze, jednak jej stanowiska są rzadkie i rozproszone - stąd potrzeba prawnej ochrony gatunkowej. Piękny krzew, dorastający do 1,5 m wysokości, spotykany jest w rezerwatach przyrody i w parkach krajobrazowych - rośnie w liściastych lasach pod osłoną dużych drzew, na żyznych, próchnicznych i zacienionych stanowiskach, jednak nie w pełnym cieniu. Dawniej powszechnie spotykane krzewy zostały wyparte z naturalnych siedlisk, do czego przyczyniło się wycinanie lasów liściastych, na rzecz uprawy drzew iglastych – świerków i sosen oraz pozyskiwanie dekoracyjnych krzewów do przydomowych ogródków. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie żarnowca miotlastego?
Wawrzynek wilczełyko jest rośliną w całości silnie toksyczną. Trujące związki chemiczne – mezereina oraz dafnina - obecne są głównie w liściach i pestkowych mięsistych owocach, które nie są jadalne dla ssaków, ale chętnie żywią się nimi ptaki. Dzięki ptakom rozsiewane są nasiona wawrzynka. Kwitnące krzewy są zwiastunami wiosny. Miododajne kwiaty dostarczają nektaru wiosennym trzmielom, motylom i innym owadom.
Kontakt z rośliną i spożycie owoców, kuszących smakowitym wyglądem, jest niezwykle niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Zjedzenie nawet jednego owocu może wywołać zatrucie. Przyjmuje się, że spożycie 10 sztuk owoców jest dawką śmiertelną dla dorosłego człowieka. W wypadku dziecka - śmierć może nastąpić po zjedzeniu 1-3 sztuk. Jeśli hodujemy krzewy w ogrodzie, zachowajmy szczególną ostrożność i zwróćmy uwagę na dzieci oraz zwierzęta, przebywające w pobliżu roślin.
Po spożyciu trujących owoców dochodzi do podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej, układu pokarmowego i do zatrzymania krążenia. Objawami zatrucia są:
Pierwsza pomoc, w wypadku spożycia owoców wawrzynka wilczełyko, polega na wywołaniu wymiotów, które pomogą wydalić trujące substancje z organizmu. Chorego należy jak najszybciej przewieźć do szpitala, gdzie podjęte zostaną wszystkie działania ratujące życie. Głównym zadaniem jest opóźnienie wchłaniania toksyn oraz jak najszybsze pozbycie się ich z organizmu.
Ozdobne krzewy wawrzynka wilczełyko rosną wolno, osiągając wysokość około 1,5 m, więc doskonale nadają się do nasadzenia w niewielkich ogrodach. Uprawa udaje się na zacienionych stanowiskach, w pobliżu ogrodowych drzew, które skutecznie osłonią krzewy przed słońcem. Wymagania uprawowe Daphne mezereum to wilgotne, przepuszczalne i żyzne podłoże, o zasadowym odczynie pH.
Krzewy wawrzynków pięknie prezentują się samodzielnie, sadzone jako solitery oraz w nasadzeniach grupowych. Warto zastosować różne odmiany:
Sadzonki wawrzynków sadzimy na głębokości około 15 cm, w rozstawie co 100 cm. Dobrze przemyślmy miejsce nasadzenia, bowiem rośliny nie tolerują przesadzania. Zakupione sadzonki należy przed posadzeniem odpowiednio przygotować:
Pielęgnacja ozdobnych krzewów polega na dbałości o właściwą wilgotność podłoża oraz na wiosennym usuwaniu uszkodzonych pędów. Roślina źle rośnie na glebach suchych i kwaśnych. Krzew wawrzynka nie lubi przycinania. Raz w roku nawozimy rośliny wieloskładnikowymi nawozami. Wawrzynek wilczełyko odporny jest na spadek temperatur – wytrzymuje mróz, dochodzący do -15 stopni Celsjusza. Nie jest atakowany przez szkodniki. Warto posadzić krzewy blisko domu, by móc cieszyć się urodą kwiatów, zwiastujących nadejście wiosny. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.