Nazwa rośliny
Krzewuszka cudowna (łac. Weigela florida) znana też jako wajgela, wajgelia, bukszpan japoński
Systematyka
przewiertniowate > krzewuszka > krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna (weigela) - uprawa, porady ogrodnicze, pielęgnacja, cięcie

Krzewuszki ozdobne to zdecydowanie najpopularniejsze krzewy ozdobne kwitnące. Charakteryzują się przepięknymi kwiatami, od których aż trudno oderwać oczy. Wspaniale się prezentują w ogrodzie, a za minimum pielęgnacji odwdzięczają się obfitym i długotrwałym kwitnieniem. To wyjątkowy spektakl barw i zapachów, dlatego warto zaprosić tę roślinę do ogrodu.

Jeśli szukasz firmy, która wykona dla ciebie aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane, gdzie po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.

Krzew ozdobny krzewuszka cudowna, czyli Weigela florida

Krzewuszka cudowna (łac. Weigela florida) to jeden z najpiękniejszych krzewów kwitnących późną wiosną lub wczesnym latem. Z tego względu cieszy się dużym powodzeniem i nic dziwnego – inne krzewy już przekwitają, kiedy krzewuszki ozdobne zaczynają wytwarzać kwiaty w kwiatostanach. Krzewuszka jest nazywana także czasami „cudowna weigela”, a nazwa pochodzi od łacińskiej Weigela Florida.

Jest to roślina o wzniesionym pokroju – to dość duży krzew, który może osiągnąć nawet 2-3 metry wysokości, chociaż niektóre odmiany roślin tego typu są nieco mniejsze. Nie na tyle jednak, by można je traktować jako rośliny doniczkowe. Te niezwykłe krzewy mają niezbyt zwarty pokrój, mimo to często wykorzystuje się je na żywopłot, który stanowi raczej ozdobną granicę między działkami, niż rzeczywiste oddzielenie. Jednak krzewuszki ozdobne świetnie spełniają się w tej roli, a to głównie ze względu na ładne liście, które są długie i piłkowane. Są intensywnie wybarwione na zielono i mają atrakcyjny połysk. Dodatkowo zwieszają się na lekko wiotkich gałązkach. Poznaj także inne krzewy ozdobne do ogrodu.

Jednak to kwiaty w przypadku krzewuszki są największą ozdobą tego wyjątkowego krzewu. Krzewuszka cudowna drugi trzon swojej nazwy zawdzięcza właśnie temu, że jej kwiaty są po prostu wyjątkowe i zwracają uwagę każdego. Kwiaty są dość duże, mają dzwonkowaty kształt i składają się po kilka sztuk w kątach liści. Niektóre odmiany roślin tego gatunku powtarzają kwitnienie na jesień, jednak większość z nich kwitnie tylko pod koniec wiosny i na początku lata. W tym czasie cudowna weigela jest naprawdę wyjątkowa i przyćmiewa inne krzewy liściaste w ogrodzie.

Roślina nie jest w pełni mrozoodporna, ale dość dobrze radzi sobie w naszym klimacie. Rzadko zdarza się, żeby przemarzała, zwłaszcza jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczona przed zimnem. Nawet, jeżeli niektóre pędy zostaną porażone przez zimno, wystarczy je obciąć już po ruszeniu wegetacji. Te krzewy błyskawicznie się regenerują. Takie przypadki mogą jednak zdarzyć się tylko w czasie wyjątkowo mroźnej lub wietrznej zimy. Liściaste krzewy w ogrodzie są co do zasady dość odporne.

Krzewuszki ozdobne i inne odmiany roślin tego rodzaju

Krzewuszka cudowna ma bardzo wiele różnych odmian. Ich największą różnicą są kwiaty – różnią się przede wszystkim kolorem, ale także kształtem i gęstością. Coraz częściej na rynku pojawiają się odmiany roślin o zwiększonej mrozoodporności i wytrzymałości na wiatr. Warto więc się z nimi zapoznać, by zakupione krzewuszki ozdobne do ogrodu były jak najbardziej wytrzymałe.

Jeżeli masz ochotę na zaproszenie krzewuszki ozdobnej do ogrodu, ale nie masz na nią miejsca, koniecznie zainteresuj się odmianą ‘Nana Purpurea’, której kwiaty wyróżniają się intensywną, ciemnoróżową barwą. Jest to odmiana karłowata, świetnie sprawdzająca się w małych ogrodach – jej wysokość rzadko sięga 1,5 m.. Średnie ogrody to idealne miejsce dla ‘Alexandra’, która charakteryzuje się mniejszą wysokością i bardziej zwartym pokrojem. Krzewy tej odmiany mają dwa metry wysokości. Odmiana ta zasługuje na uwagę także z tego względu, że wytwarza wyjątkowe, purpurowe liście.

Nie jest to jedyna krzewuszka cudowna o wyjątkowo zabarwionych liściach, dzięki czemu krzewy są bardziej ozdobne. Na uwagę zasługują ‘Brigela’ i ‘Aureovariegata’, które mają liście ozdobione jasnożółtym szlaczkiem na brzegach. Ich kwiaty są różowe i bardzo wyraziste na tle jaśniejszych liści. Jeżeli jednak to kwiaty są tą częścią krzewuszki ozdobnej, którą cenisz najbardziej, zasadź w ogrodzie odmianę ‘Styriaca’. Jej jasnoróżowe kwiaty są znacznie większe i dłużej się utrzymują niż u innych odmian. Jeśli szukasz także inspiracji na aranżację balkonu, z tego artykułu dowiesz się, jakie rośliny będą odpowiednie.

Miejsce w ogrodzie dla krzewuszki cudownej

Krzewuszka cudowna zdecydowanie nie nadaje się do ogrodu małego i zacienionego, ponieważ lubi mieć trochę miejsca i sama stanowi poważną konkurencję dla innych roślin. Te krzewy kwitnące najlepiej czują się  na mocno nasłonecznionym stanowisku. W uprawie nie sprawiają większych kłopotów właśnie pod warunkiem, że będą mieć dużo światła i ciepła. Dlatego należy także zwrócić uwagę na to, by te krzewy były dobrze osłonięte przed wiatrem, zwłaszcza zimowym. Krzewuszka nie marnieje w półcieniu, jednak nie rozwija się tak okazale jak na słońcu.

Te krzewy liściaste nie mają szczególnych wymagań uprawowych, mają jednak dość duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego najlepiej nadają się do ogrodu o żyznym podłożu i dużym poziomie próchnicy. Zasobna gleba będzie dla nich najlepsza, dlatego jeszcze przed sadzeniem warto zastanowić się nad przygotowaniem podłoża – na przykład wzbogaceniem go kompostem lub obornikiem. Dobrym pomysłem jest także dodanie wieloskładnikowego nawozu.

Krzewuszki są mało odporne na suszę i nie lubią, gdy podłoże zbyt szybko przesycha. Z tego względu warto zadbać o to, by nie posadzić rośliny na suchym miejscu, dodatkowo warto wyściółkować teren wokół krzewu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że roślina przez cały czas będzie miała odpowiedni poziom wilgoci.

Jak sadzić ten wyjątkowy krzew ozdobny?

Zanim przystąpisz do sadzenia krzewuszki, należy dokładnie przyjrzeć się jej korzeniom – o ile oczywiście kupisz sadzonkę z nagim korzeniem. Warto usunąć zgniłe lub zniszczone końcówki. W przypadku, gdy sadzisz sadzonkę balotowaną, nie ma takiej możliwości, ale ona nie powinna mieć uszkodzeń – te są najczęściej wynikiem niewłaściwego transportu i przechowywania.

Jeżeli mała krzewuszka była traktowana jak rośliny doniczkowe i rosła u ciebie na balkonie lub w ogrodzie, możesz śmiało posadzić ją w trakcie całego okresu wegetacji. Powinna się dość szybko przyjąć. W innym przypadku musisz poczekać na kwiecień – najlepiej zrobić to w momencie, kiedy przyroda przebudzi się do życia. Przed posadzeniem warto zanurzyć bryłę korzeniową w wodzie i poczekać aż podłoże dobrze nasiąknie. Na dno wykopanego dołka poleca się wsypać nieco żwiru – wystarczy dziesięciocentymetrowa warstwa, ale nie jest to konieczne. Najlepiej sprawdza się w przypadku, gdy ziemia jest bardzo zbita i gliniasta. Przy planowaniu aranżacji ogrodu może przydać się profesjonalna pomoc. Sprawdź cennik usług w tym zakresie, dostępny tutaj.

Krzewuszka cudowna w uprawie i pielęgnacji

Weigela florida nie jest zbyt kapryśna w uprawie. Przeciwnie, jeżeli tylko zapewnisz jej odpowiednie warunki, nie musisz się nią szczególnie przejmować. W zasadzie wymaga tylko bardzo podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak na przykład podlewanie. Jest to roślina dość wrażliwa na suszę, więc w czasie upalnych dni warto ją nawadniać dodatkowo, jak cały ogród. Dodatkowo warto pomyśleć co jakiś czas o jej nawiezieniu, pierwszy raz kilka lat po posadzeniu. Roślina ma dość duże zapotrzebowanie na składniki mineralne, warto więc zastosować wieloskładnikowy preparat, który wspiera krzewy kwitnące i poprawia ogólną kondycję roślin.

Krzewy te są średnio wrażliwe na zimno, ale warto je przed nim dodatkowo zabezpieczyć – ostrożności nigdy za wiele. W związku z tym warto wokół rośliny usypać kopczyk, dzięki czemu korzenie nie przemarzną. Starsze rośliny lepiej radzą sobie z zimnem, ale młodsze warto okryć agrowłókniną. To zwiększy prawdopodobieństwo, że roślina dobrze zniesie zimno i pędy nie przemarzną. Wiosną warto dokładnie obejrzeć krzewuszkę i natychmiast obciąć zmarznięte pędy, które się nie odrodziły. Dzięki temu roślina szybciej się zregeneruje i znów zagęści, wypuszczając nowe pędy.

W uprawie krzewuszki najważniejsze zdecydowanie jest cięcie. Te krzewy bardzo dobrze znoszą przycinanie błyskawicznie regenerując się i wytwarzając nowe pędy. Nie należy się więc obawiać tego zabiegu. Cięcie warto przeprowadzać regularnie, bowiem nie dość, że polepsza kondycję rośliny, to jeszcze wspiera jej kwitnienie. Mniej więcej co 3-4 lata roślinę należy odmłodzić, usuwając wszystkie stare pędy, optymalnie najniżej, jak to możliwe, tuż nad ziemią.

Ze względu na szybką regenerację, krzewuszkę można także dowolnie kształtować, zmieniając jej pokrój. Dzięki temu roślina dobrze się sprawdza w roli lekkiego żywopłotu. Ten zabieg można wykonywać śmiało, krzew szybko się odnowi, więc nie musisz obawiać się, że przeprowadzisz cięcie za daleko. Warto jednak zrobić to już po kwitnięciu – wcześniej zawsze istnieje obawa, że obetniesz zeszłoroczne pędy, czyli te które kwitną i przez to roślina straci na atrakcyjności.

Rozmnażanie krzewuszki cudownej

Roślina często bywa rozmnażana z nasion kupowanych w sklepie, jednak czasami młode egzemplarze mogą nie powtarzać cech rośliny matecznej. Dlatego nie poleca się zbierania nasion od krzewów z własnego ogrodu. Znacznie lepiej sprawdza się rozmnażanie z sadzonek pędowych.

Krzewuszka dość łatwo rozmnaża się tym sposobem. Można zrobić to za pomocą pędów zielonych, zdrewniałych lub półzdrewniałych. Pobiera się je późnym latem, już po przekwitnięciu rośliny, lub przeciwnie – wczesną wiosną. Jest to jednak dość czasochłonny proces, dlatego potrzeba cierpliwości, aby naprawdę osiągnąć sukces.

Pobrane sadzonki ukorzenia się w mieszance torfu i piasku, którą należy dobrze nawadniać. Dobrze jest umieścić je w skrzynce, którą szybko przykrywa się folią. Dzięki temu wytwarza się odpowiedni mikroklimat dla tych roślin. Trzeba jednak uważać, by pędy nie zaczęły gnić pod wpływem nadmiaru skraplającej się wody. Dlatego warto robić to w inspekcie, gdzie jest możliwy czasowy przepływ powietrza. Korzenie pojawią się po około 3 tygodniach, jednak nie od razu można wysadzić roślinę do gruntu. Przez kilka następnych tygodni należy otoczyć sadzonki opieką, podlewając metodą kropelkową i co jakiś czas nawożąc wieloskładnikowym preparatem, optymalnie w małym stężeniu.

Jak widać, krzewuszka cudowna nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Jej uprawa powinna się udać nawet początkującym ogrodnikom, więc naprawdę warto. Nieco uwagi i odrobina pracy sprawią, że roślina będzie rok w rok obsypywała się najpiękniejszymi kwiatami. To jedna z najwspanialszych ozdób naszego ogrodu, więc naprawdę nie ma się nad czym zastanawiać. Znajdź miejsce w swoim ogrodzie dla krzewuszki i sprawdź, jakie kwiaty do ogrodu warto wybrać.

Wygląd krzewuszki cudownej

Pochodzenie:
Korea, Japonia, Chiny Wschodnie, Mandżuria
Roczne przyrosty:
30 cm - 40 cm
Maksymalna wysokość:
250 cm - 300 cm
Maksymalna szerokość:
250 cm - 350 cm
Po ilu latach osiąga docelowe rozmiary:
8 lat


Pokrój krzewuszki cudownej:
wyprostowany, rozłożysty, rozgałęziony, luźny, zwieszający
Cechy charakterystyczne:
Kolor kwiatów:
różowy
Wielkość i forma kwiatów:
lejkowate
Rodzaj ulistnienia:
Kształt liścia:
eliptyczne
Kolor liścia:
zielone

Sadzenie i stanowisko dla krzewuszki cudownej

Termin sadzenia:
kwiecień, maj, wrzesień, październik
Rozstaw przy sadzeniu:
100 cm - 150 cm
Sposób rozmnażania:
sadzonki pędowe, sadzonki wierzchołkowe


Gleba:
przepuszczalna, próchniczna, żyzna, świeża
Odczyn pH gleby:
Wilgotność podłoża:
umiarkowane
Strefa mrozoodporności:
bardzo odporna na mróz, odporność poniżej -23 °C


Nadaje się na:

Pielęgnacja krzewuszki cudownej

Trudność uprawy:
średni
Poziom odporności:
bardzo odporna
Typowe choroby:
Typowe szkodniki:

Terminy

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Kiedy można sadzić?
Kiedy można przesadzać?
Kiedy należy przycinać?
Dobrze znosi przycinanie.
Co trzy lata, po kwitnieniu, zalecane jest cięcie odmładzające, ponieważ stare pędy krzewuszki kwitną coraz słabiej.
Kiedy kwitnie?
Nawożenie
Nawóz wieloskładnikowy, organiczny. Nawozić raz w miesiącu.
Podlewanie
Umiarkowane zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj raz w tygodniu.
Podlewanie jest potrzebne w dłuższych okresach suszy oraz młodych krzewów.

Zastosowanie w kuchni

Przydatność do spożycia:
ikona podziel się Przekaż dalej