Ogród wiejski

Ilustracja ogród wiejski

Ogród wiejski, inaczej nazywany rustykalnym, to jedna z najciekawszych i najbardziej zbliżonych do natury propozycji na aranżację przestrzeni wokół domu. Wykorzystuje się w nim rośliny rodzime i zadomowione, te które można było znaleźć na polskiej wsi kilkadziesiąt czy nawet kilkaset lat temu. Nie może tutaj zabraknąć krzewów, drzewek owocowych i ozdobnych i oczywiście kwiatów. Pełen kolorów, życia, nieregularny i chaotyczny, a jednocześnie uroczy i relaksujący – tak powinien wyglądać idealny ogród wiejski.

Ogród wiejski - najpopularniejsze rośliny

Ogród wiejski - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Ogród wiejski - założenia, projekt, przygotowanie, porady praktyczne

Trochę nieuporządkowany, ale pełen zapachów, życia i kolorów ogród wiejski powoli wraca do łask. Ma nawiązywać do ogrodów, które można było zobaczyć przy wiejskich chatach jeszcze niedawno. Przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, to przedsmak wakacji na wsi. Jak założyć ogród w stylu wiejskim i jakie rośliny do niego wybrać? Podpowiadamy!

Ogród wiejski – najważniejsze założenia

Ogród wiejski ma być jak zmaterializowane wspomnienie z dawnych lat. Ma pokazywać sielskość wsi i nawiązywać do dawnych ogrodów. Składa się przede wszystkim z rabat pełnych kwiatów, nieregularnych i rozległych, trawników i ścieżek, które prowadzą w stronę zagonów z warzywami i drzewek owocowych.

Jest to bardzo dekoracyjna aranżacja, która z roku na rok staje się coraz bardziej popularna, zarówno w ogrodach przydomowych, jak i na działkach. Trzon ogrodu wiejskiego stanowią drzewa, które rzucają miły cień oraz krzewy – zarówno te owocowe, jak i ozdobne. A ponieważ ogród wiejski ma być zbliżony do natury, wykorzystuje się tylko gatunki rodzime i dobrze zadomowione oraz takie, które dobrze czują się w naszych warunkach klimatycznych. To nie jest miejsce dla kapryśnych storczyków czy egzotycznych szachownic. W ogrodzie wiejskim mają znajdować się dobrze znane byliny, kępy szumiących traw, zioła i gęste, kolorowe kwiaty, które znamy z ogrodów, łąk i pól.

Jak zrobić projekt ogrodu wiejskiego?

Projekt ogrodu wiejskiego warto zacząć od wyznaczenia stałych miejsc. Trzeba pomyśleć, gdzie będą rosły drzewa oraz krzewy, w którym miejscu chcemy zrobić zakątek warzywny (o ile oczywiście go planujemy) i gdzie mają stać elementy małej architektury. Ogród rustykalny nie znosi jednak wyszukanych altan i pergoli. Raczej lepiej sprawdzi się drewniana altanka lub po prostu ławki i stół ustawione pod dużym, rzucającym cień drzewem.

Kolejnym krokiem jest wybór roślin. Warto zastanowić się nad ich wymaganiami. Większość roślin dobrze znosi standardową ziemię ogrodową, ale niektóre gatunki potrzebują bardziej gliniastego podłoża. Inne natomiast, jak iglaki czy wrzosy, muszą mieć lekko kwaśną glebę. Projektując ogród w stylu wiejskim trzeba wybierać obok siebie gatunki, które mają takie same wymagania.

Pierwszym krokiem są byliny. Wybór roślin, które będą rosły przez wiele lat to podstawa. Później można uzupełnić rabaty o jednoroczne kwiaty i krzewy. Warto pomyśleć także o zostawieniu miejsca dla ogrodu ziołowego. Wystarczy duża skrzynka lub kawałek rabaty. Zioła ładnie wyglądają, a przy tym można wykorzystać je w kuchni. Napełniają ogród swoim zapachem, co także jest dodatkowym plusem.

Drzewa i krzewy do ogrodu wiejskiego

W ogrodzie wiejskim krzewy mają ogromne znaczenie. Wykorzystuje się gatunki, które można znaleźć w naturze. Na uwagę zasługują wszystkie kwitnące krzewy liściaste, a zwłaszcza jaśminowce, kaliny i czeremchy. To rośliny, które można było zobaczyć w Polsce już kilkaset lat temu i ciągle są bardzo popularne. Na uwagę zasługuje także lilak pospolity, czyli bez. Prowadzony w formie krzewu lub drzewka, zawsze będzie świetnie wyglądał.

Warto posadzić jeszcze kilka gatunków drzew ozdobnych. W małych ogrodach najlepiej sprawdzi się jarzębina i niewysokie lipy. W dużych można znaleźć miejsce dla wyższych gatunków, jak modrzew, brzoza, jesion czy buk. Drzewa te rosną wolno i początkowo są małe, ale mogą osiągnąć kilkadziesiąt metrów!

Oczywiście ogrody wiejskie miały służyć swoim właścicielom rodząc dla nich owoce i warzywa. Dlatego warto znaleźć trochę miejsca na posadzenie drzew i krzewów owocowych. Jabłonie, grusze, czereśnie i wiśnie – to podstawa. W małym ogrodzie można postawić na odmiany szczepione na podkładkach karłowatych. Warto zastanowić się także nad malinami i porzeczkami. Nie zajmują wiele miejsca, nie są wymagające, a dają pyszne owoce, które można wykorzystać do przetworów.

Najpiękniejsze rośliny do ogrodu wiejskiego

Po wybraniu krzewów czas na kolejne rośliny. Aranżacja wiele zyska, jeśli na pierwszy ogień pójdą byliny. Wieloletnie hibiskusy, piwonie, jeżówki i dalie sprawdzają się najlepiej. Rustykalny charakter podkreślą także bodziszki i kosaćce, zwane inaczej irysami. Niebieskie ostróżki, żółte złocienie oraz margerytki we wszystkich kolorach – to najlepszy pomysł na podstawę rabaty. Do tego warto zainteresować się roślinami cebulowymi. Mogą w gruncie przejść okres spoczynku i każdej wiosny wypuszczać piękne kwiaty. Najpiękniejsze są te pierwsze, jak krokusy, żonkile, tulipany.

Rośliny wieloletnie stanowią najważniejsze punkty rabaty. Ale warto uzupełnić je o te jednoroczne, które można zmieniać co roku. Na uwagę zasługują bratki, które sadzi się także w pojemnikach. Cynie, groszek pachnący, lewkonie, maciejka, kosmos onętek – one wszystkie przypominają sielskie wakacje w dzieciństwie. I oczywiście malwy. Bez ich eleganckiej, wyniosłej urody nie ma mowy o rustykalnej atmosferze. Na uwagę zasługują także astry i marcinki. To rośliny kwitnące przez większą część sezonu, aż do pierwszych przymrozków. Ich kwiaty są najpiękniejszą jesienną dekoracją.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto