Ekologiczne środki ochrony roślin – skuteczne preparaty oraz ich ceny

Środki chwastobójcze i grzybobójcze

Gotowe biologiczne preparaty ochrony roślin powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami, opisanymi na etykiecie. Ich zaletą jest szybki czas rozkładu oraz, bardzo często, bezkarencyjność, co umożliwi zbieranie plonów nawet bezpośrednio po dokonaniu oprysków. Biopreparaty umożliwiają zwalczanie grzybowych chorób, usuwanie chwastów i eliminację szkodników, przy oszczędzaniu pszczół oraz innych pożytecznych organizmów.

Spis najlepszych biopreparatów:

Ekologiczny preparat na chwasty, mchy i porosty „GLOTOX” – ma działanie chwastobójcze. W składzie naturalnego herbicydu znajduje się kwas octowy (20%). Środek znajduje zastosowanie do likwidacji niepożądanych roślin, pojawiających się na ogrodowych alejkach, pomiędzy płytami chodnika lub na ogrodowych grządkach. Hurtownia oprysków nie poleca zastosowania preparatu na rośliny jadalne. Do przygotowania oprysków można rozcieńczyć środek wodą, w proporcji 1:1 lub, dla szybszego efektu, zastosować preparat nierozcieńczony. Ceny biopreparatu – 18,50 zł za 500 ml - 29 zł za 1000 ml.

Grzybobójcze środki ochrony roślin, polecane do ogrodów ekologicznych, umożliwiają walkę z chorobami bakteryjnymi drzew, krzewów oraz warzyw. Niewygórowany cennik specyfików to ich dodatkowy atut.

MIEDZIAN EXTRA 350 SC (ORGANICA) – może być stosowany w uprawach ekologicznych.Substancja czynną jest miedź. W 1 l preparatu znajduje się 350 g tlenochlorku miedzi. Po wykonaniu oprysków, należy wstrzymać się na 1 tydzień przed zebraniem plonów. Na etykiecie znajduje się dokładny opis dawkowania. Preparat umożliwi skuteczną walkę z groźnymi chorobami grzybowymi drzew owocowych i warzyw. Cena specyfiku – około 20 zł za 500 ml do około 40 zł za 1l.

POKRZYWA (SUBSTRAL) – to ekologiczny preparat, nadający się zarówno do podlewania, jak i opryskiwania roślin, ograniczający rozprzestrzenianie się chorób i szkodników. Wyciąg z pokrzyw, w postaci koncentratu, stosowany jest do oprysków roślin oraz do ich podlewania. Około 200 ml substancji miesza się z wodą (1 l) i stosuje na rośliny, w pierwszym etapie porażenia przez choroby grzybowe, zgodnie ze wskazaniami producenta. Cennik – około 24 zł za 1l. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o popularnych herbicydach.

Środki ochrony roślin - zwalczanie szkodników

Ekologiczna walka ze szkodnikami w ogrodzie polega na mechanicznym ich usuwaniu – poprzez zrzucanie na płachtę, spłukiwanie lub zakładanie specjalnych opasek. Ogrodnicy w ekologicznych ogrodach stosują również nasadzenia pomocnych roślin sąsiadujących oraz wykorzystują różnego rodzaju pułapki. Na rynku ogrodniczym dostępne są, np.:

ŻÓŁTE TABLICE LEPOWE – nie zawierające środków chemicznych. Dzięki odławianiu szkodników, możliwe jest przeprowadzenie monitoringu, dzięki któremu poznamy skalę zagrożenia. Wykorzystując zaledwie 10 tablic lepowych, można przeprowadzić monitoring 50 m2 powierzchni. Tablice służą do odławiania mszyc, ziemiórek i mączlików. Za komplet 10 tablic zapłacimy około 9 zł.

EMPULAR 940 EC (TARGET) – jest biopreparatem, skutecznie zwalczającym mszyce, przędziorki, wciornastki, czerwce i inne szkodniki, żerujące na warzywach, roślinach sadowniczych i ozdobnych. Preparat jest nieszkodliwy dla pszczół. Ekologiczny środek nie wymaga stosowania karencji – warzywa i owoce można spożyć bezpośrednio po oprysku. Koncentrat z oleju rydzowego miesza się z wodą, w proporcjach podanych na etykiecie, dla konkretnej grupy roślin. Opakowanie 100 ml koncentratu kosztuje około 20 zł.

Rodzaje środków ochrony roślin – spis popularnych preparatów

Fungicydy - należą do chemicznych środków ochrony roślin, stosowanych do zwalczania chorób, wywołanych przez grzyby i bakterie. Szeroka oferta środków ochrony roślin dostępna jest na rynku ogrodniczym, w zróżnicowanych cenach. Środki ochronne można podzielić na:

Fungicydy zawierające związki miedzi

 • substancją czynną jest tlenochlorek miedzi, w preparatach takich, jak
  • MIEDZIAN 50 WP, czy
  • NEOFRAM  37,5 WG,
 • substancja czynna to wodorotlenek miedzi, w preparatach
  • FUNGURAN A PLUS 50 WP lub
  •   KOCIDE 50 WP – preparat trudno zmywalny przez deszcz,
 • substancją czynną jest tlenek miedzi – polecany preparat o dużej skuteczności, to
  • NORDOX 75 WG
  • preparaty zawierające siarkę – np. SIARKOL 800 SC, preparat grzybobójczy, który dodatkowo jest źródłem siarki, łatwo przyswajalnej przez rośliny,
 • preparaty przenoszone z sokiem, do tkanki roślinnej:
  • maść ogrodnicza FUNABEN PLUS 03 PA, BENLATE 500 WP.
Mężczyzna podczas opryskiwania pomidorów, a także preparaty i polecane środki ochrony roślin
Jakie są popularne środki ochrony roślin oraz ich rodzaje i cennik preparatów

Zoocydy – są środkami, zwalczającymi szkodniki owady, roztocza, nicienie, ślimaki i gryzonie, np.

 • środek owadobójczy PROMANAL 60 EC (substancją czynną jest olej parafinowy) lub
 • MOSPILAN 20 SP – na szkodniki drzew owocowych.
 • w zwalczaniu szkodników na trawnikach pomoże preparat doglebowy P-DRAKOL, który nie zawiera środków chemicznych - wyselekcjonowane bakterie skutecznie eliminują nicienie i pędraki chrząszczy.

Herbicydy – to środki chwastobójcze, obejmujące chemiczne preparaty, przeznaczone do zwalczania zbędnej roślinności. Chwastobójcze metody to: zaprawianie nasion, rozkładanie herbicydów na powierzchni gleby, opylanie, opryskiwanie i zamgławianie roślin odpowiednim środkiem ochronnym.

 • Popularnym herbicydem jest ROUNDUP 360 SL – środek dolistny.
 • Hurtownia oprysków poleca zastosowanie herbicydu GALLUP SPECIAL 360 – koncentratu, nadającego się do stosowania dolistnego, na wszystkie uprawne rośliny.

Stosowanie środków ochrony roślin – zachowanie bezpieczeństwa

Zanim sięgniemy po odpowiedni środek ochrony roślin, dokładnie zapoznajmy się ze wskazówkami producenta, umieszczonymi na etykiecie. W opisie odnajdziemy również dokładne wskazówki, związane z dawkowaniem, terminem użycia oraz sposobem wykorzystania preparatu.

Od stopnia toksyczności pestycydów zależą środki ostrożności – wkładanie ochronnych ubrań, zakładanie masek i okularów ochronnych oraz rękawic. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować w czasie opryskiwania i opylania roślin chemicznymi preparatami, które mogą uszkodzić drogi oddechowe.

Używajmy środków ochrony roślin w sposób bezpieczny, dla znajdujących się w pobliżu dzieci, dorosłych domowników oraz zwierząt domowych. Bezwzględnie przestrzegajmy zalecanych okresów karencji. Spożycie owoców lub warzyw, opryskanych toksycznym środkiem ochrony roślin, może wywołać groźne zatrucie. Zwróćmy również uwagę na właściwe przechowywanie substancji, w warunkach zalecanych przez producenta i w miejscach nieosiągalnych dla dzieci i zwierząt.

ikona podziel się Przekaż dalej