Koszenie trawnika kosiarką samojezdną

Korzystanie z kosiarki samojezdnej w zdecydowany sposób zwiększa komfort pracy związanej z koszeniem trawnika. To z jednej strony duża oszczędność czasu, a z drugiej możliwość uzyskania znacznie lepszych efektów. Śmiało, można powiedzieć, że koszenie trawy kosiarką samojezdną jest po prostu przyjemnością. Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne rodzaje kosiarek. Warto wiedzieć, czym się różnią i który z tych modeli będzie lepszy w konkretnej sytuacji.

Rodzaje kosiarek samojezdnych

Wyróżnić można trzy rodzaje kosiarek samojezdnych. Mowa tu o tzw. riderach, traktorach oraz o kosiarkach o zerowym promieniu skrętu. To, co przede wszystkim różni te modele kosiarek samojezdnych to umiejscowienie noży tnących. W traktorach noże tnące umieszczone są maszyną. Z kolei w przypadku riderów znajdują się one z przodu. Takie rozwiązanie sprawia, że ridery bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku koszenia bardzo dużych trawników, na których umieszczona jest dodatkowa architektura ogrodowa.

Cechą charakterystyczną riderów i kosiarek o zerowym promieniu skrętu jest łatwe prowadzenie i duża zwrotność. Ridery pozwalają na bezproblemowe koszenie trawy przy narożnikach, pod krzewami oraz ławkami. Na uwagę w przypadku riderów zwraca także zastosowanie przegubowego układu kierowniczego. Takie rozwiązanie sprawia, że podczas skrętu tylne koła zachodzą pod kosiarkę.

Wybór kosiarki samojezdnej

Wybierając kosiarkę samojezdną, pod uwagę wziąć należy kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest rozmiar posiadanego trawnika i jego zagospodarowanie. Jeśli trawnik stanowi dużą i otwartą przestrzeń to dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie kosiarki z szerokością cięcia nie mniejszą niż 100 cm. Istotne przy wyborze kosiarki jest również ukształtowanie trawnika.

W przypadku płaskiej powierzchni dobrze sprawdzi się kosiarka małym promieniem skrętu. Jeśli jednak teren jest dość nierówny, to najlepszym wyborem będzie kosiarka samojezdna z napędem na cztery koła. Mówiąc o koszeniu trawnika, nie można zapomnieć o kwestii gromadzenia skoszonej trawy.

W przypadku dużych trawników warto postawić na kosiarkę samojezdną z koszem. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba po koszeniu grabić trawy. Co więcej, jeśli wybierze się odpowiednio pojemny kosz, to nie trzeba będzie robić przerw w koszeniu w celu jego opróżnienia. Na rynku dostępne są kosze o pojemności nawet 300 l. Ciekawym rozwiązaniem może być również wyboru kosiarki z funkcją mulczowania. Taka kosiarka dodatkowo rozdrabnia skoszoną trawę.

Jeśli interesują cię nowoczesne roboty koszące, sprawdź nasz ranking robotów koszących na www.testoria.pl.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny