Jodła w ogrodzie - gatunki, pielęgnacja, porady, opis

Jodła to drzewo iglaste które stanowi świetną dekorację ogrodu. Nie jest to jednak jej jedyna zaleta. To drzewo wydziela pożyteczne dla zdrowia olejki eteryczne. Produkuje też duże ilości tlenu i ładunki elektryczne. Z tych względów warto zainteresować się tym drzewem. Informacje, jakie są gatunki jodły i jak wygląda ich pielęgnacja mogą okazać się bardzo przydatne.

Jodła pospolita

Jodła to zimozielone drzewo z rodziny sosnowatych. Jest bardzo wysoką rośliną o stożkowatej koronie i spłaszczonych, skręconych igłach. Na świecie występuje około 48 gatunków. Jodły w naturze rosną na półkuli północnej, najliczniej we wschodniej Azji oraz Ameryce Północnej. Występują też w Europie Zachodniej, Środkowej i Południowej. Typowym gatunkiem w Polsce jest jodła pospolita. Rozwija się w borach w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz na Roztoczu.

Jodła pospolita to jedno z najwyższych drzew europejskich. Może dorastać do 60 metrów wysokości. Żyje bardzo długo, bo nawet 700 lat. Wytwarza ciemnozielone, błyszczące igły z dwoma pasami na spodniej części. Jodła charakteryzuje się też gładką korą w szaropopielatym kolorze. Szyszki pojawiają się w górnej części korony. Są wydłużone i wyglądają bardzo ładnie z uwag na jasnozielony kolor. Dojrzewają we wrześniu zmieniając jednocześnie kolor. Stają się brunatne i z czasem rozpadają się.

Jodła pospolita może z powodzeniem rozwijać się w ogrodzie. Wystarczy tylko spełnić jej wymagania. Trzeba przy tym przyznać, że jest to dość wymagające drzewo. Najbardziej lubi chłodniejszy klimat i wilgoć. Nie znosi natomiast mocnych wahań temperatur, suszy, silnych wiatrów i mrozów. Należy, więc umieścić ją na stanowisku osłoniętym od wiatru. Ważne też by było zacienione.

Te drzewa iglaste najlepiej przyjmują się na glebach zasadowych lub lekko kwaśnych. Muszą być też żyzne i dość wilgotne. Warto wiedzieć, że jodła niezbyt dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami.

Gatunki jodły

Odmiany pospolite to nie jedyne propozycje do ogrodu. Do nasadzenia polecane są różne gatunki jodły. Jednym z nich jest bardzo ciekawa, jodła kaukaska. Wykształca zwartą koronę oraz ciemne i grube pędy. Jej igły są ciemne, szerokie i bardzo błyszczące. Szyszki są większe niż u odmiany pospolitej.

Jodła kaukaska w naturze dorasta do trzydziestu metrów wysokości. W ogrodzie ten wynik jest mniejszy, drzewo osiąga maksymalnie dziesięć metrów. Charakterystyczny jest też jej zapach wydzielany w upalne dni.

Jodła kaukaska jest wymagająca w uprawie. Trzeba zapewnić jej dużą wilgotność powietrza oraz nieskażone środowisko. Te drzewa iglaste preferują ziemię gliniastą, żyzną i próchniczną.

Przyszedł czas na informacje o kolejnych gatunkach. Popularnością cieszy się też jodła srebrna zwana kalifornijską. W naturze rośnie w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych i osiąga około trzydzieści metrów wysokości.

Jodła srebrna w ogrodzie ma stożkowany pokrój. Rośnie stosunkowo powoli i maksymalnie dorasta do dwunastu metrów. Co ważne jest bardziej tolerancyjna od odmiany kaukaskiej, jeśli chodzi o warunki uprawy. Odróżnia ją przede wszystkim to, że najbardziej lubi nasłonecznione stanowiska. Jodła srebrna należy do drzew bardzo odpornych na mróz, suszę i zanieczyszczone powietrze. Rozwinie się nawet na glebach ubogich w składniki odżywcze.

Opisane powyżej drzewa iglaste to nie jedyne gatunki jodły nadające się do ogrodów. Ciekawa jest też jodła koreańska pasująca do małych ogrodów. Najważniejsze informacje o tym drzewie to fakty, że rośnie powoli i osiąga piętnaście metrów wysokości. Wytwarza jasnozielone i białe od spodu igły oraz niebieskofioletowe szyszki. Ten gatunek, podobnie jak jodła srebrna, nie ma dużych wymagań stanowiskowych i glebowych.

Jodła olbrzymia i pozostałe odmiany

Nie tylko mniejsze gatunki jodły mogą rosnąć w ogrodach. Można też postawić na drzewa iglaste o większych rozmiarach. W tej kategorii wyróżnia się jodła olbrzymia. Pochodzi z zachodniej części Ameryki Północnej. W Polsce dorasta do trzydziestu metrów wysokości. Posiada regularną i wąskostożkową koronę.

Jodła olbrzymia ma bardzo ładne igły, ciemnozielone i błyszczące. W dolnej części drzewa są długie, sięgające 160 cm. Im wyżej tym igły stają się krótsze. Całości dopełniają małe szyszki w brunatnym kolorze. Ten gatunek jodły najlepiej rozwija się w glebie żyznej o obojętnym odczynie.

Wymienione do tej pory gatunki nie zamykają listy. Jodła kaukaska, pospolita czy też koreańska to tylko część propozycji. W cieplejszych rejonach naszego kraju może rozwijać się jodła balsamiczna. Świetnie nadaje się na dekorację przy zbiornikach wodnych. Ciekawa jest też jodła hiszpańska. Najważniejsze informacje odnoszą się do jej igieł. Mają niepowtarzalny, niebieskozielony kolor.

Warto też zwrócić uwagę na gatunek veitcha. To drzewo, podobnie jak jodła olbrzymia, osiąga w ogrodzie trzydzieści metrów wysokości. Jest odporne na mrozy, ale za to nie za dobrze radzi sobie w trakcie suszy.

Jodła to iglak często sadzony w okolicach domów. Istnieje wiele gatunków, każdy znajdzie okaz idealny do swoich potrzeb. Informacje zgromadzone powyżej powinny pomóc w dokonaniu wyboru.