Kwiat orlik - opis rośliny

Kwiat orlik - skąd pochodzi

Kwiat orlik - Aquilegia, to rodzaj roślin zielnych, które zaliczane są do rodziny jaskrowatych - Ranunculaceae. Do tej rodziny zalicza się około 60 rodzajów roślin, w których znajduje się około 2500 gatunków. Co ciekawe, w samej Polsce znajduje się około 75 gatunków z rodziny jaskrowatych.

Rośliny z tej rodziny występują przeważnie w klimacie umiarkowanym, a także w chłodnym klimacie na półkuli północnej. Często te rośliny możemy znaleźć na obszarach górskich, a poza tym rosną one na obszarach lądowych oprócz obszarów pustynnych na terenach północnej Afryki oraz Australii. Największe zróżnicowanie tych roślin jest we wschodniej części Azji. Pamiętajmy jednak o tym, że wiele gatunków z tej rodziny jest trująca, ale równie dużo gatunków jest roślinami leczniczymi.

Do samego rodzaju orlik - Aquilegia, zalicza się około 70 gatunków roślin i znacznie więcej odmian. Rośliny należące do tego rodzaju występują przeważnie w strefie klimatu umiarkowanego na północnej półkuli. Z reguły są to obszary górskie. W samych Albach występuje 6 gatunków tych roślin.

Warto wiedzieć, że gatunkiem typowym rodzaju jest orlik pospolity - Aquilegia vulgaris, i to właśnie ten gatunek występuje naturalnie w Polsce. Natomiast w Polsce w uprawie możemy spotkać się z wieloma gatunkami, mieszańcami i odmianami orlików. Jednym z gatunków uprawnych jest orlik ogrodowy - Aquilegia hybrida.

Aquilegia - charakterystyka rodzaju

Jeśli interesujemy się uprawą roślin, bez różnicy czy będą to wierzbówki kiprzyce - Epilobium angustifolium, farbowniki lekarskie - Anchusa officinalis, czy właśnie orliki pospolite lub ogrodowe, powinniśmy wiedzieć, czym charakteryzują się rośliny, ponieważ wtedy bez problemu odróżnimy je nawet na zdjęciach.

Zacznijmy więc od tego, że kwiat orlik jest byliną, której pokrój i cały wygląd doskonale oddają zdjęcia. Takie zdjęcia możemy znaleźć w różnych książkach, artykułach ogrodniczych, ale przede wszystkim w internecie. Orliki charakteryzują się licznymi i wzniesionymi łodygami, które wyrastają z drewniejącego i cienkiego kłącza. Warto jednak wiedzieć, że w górnej części łodyga jest owłosiona.

Odziomkowe liście orlików znajdują się na długich ogonkach. Mogą być one potrójnie lub pojedyncze trójlistkowe, a poszczególne listki są zazwyczaj głęboko powcinane. Jeśli natomiast chodzi o liście łodygowe, są one bardzo podobne do liści odziomkowych, natomiast nie są takie duże. Owocem tych bylin są wąskocylindryczne mieszki, które zakończone są trwałym słupkiem. W nich znajduje się dużo wąskich, owalnych, gładkich i czarnych nasion.

Częścią charakterystyczną orlików są także ich kwiaty, które zazwyczaj są skupione w szczytowy i baldachokształtny kwiatostan, choć czasem pojawiają się pojedyncze kwiaty. Przysadka kwiatów ma kształt lilii. Kwiaty orlików są obupłciowe, zwisające i osiągają duże rozmiary. Jeśli chodzi o kolor kwiatów, mogą być one od białych do niebieskich. Ten kolor kwiatów jest typowy do rodzaju, natomiast możemy spotkać się z roślinami, których kwiaty będą wybarwione na żółte, pomarańczowe lub czerwone barwy. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat chabra górskiego?

Odmiany i gatunki orlików - która bylina będzie dla nas najlepsza

Kwiat orlik - Aquilegia, tak samo, jak i wierzbówka kiprzyca, czy farbownik lekarski, może występować w różnych odmianach. Dodatkowo, zanim zabierzemy się za sadzenie tych roślin, warto dowiedzieć się, jakie gatunki cieszą się największą popularnością w uprawie ogrodowej, a które gatunki nie są dobrym wyborem do uprawy ogrodowej.

Zacznijmy więc od tego, że gatunkiem, który naturalnie jest spotykany w naszym kraju, jest orlik pospolity - Awuilegia vulgaris. Ten gatunek rośliny znajduje swoje zastosowanie jako roślina ozdobna, roślina lecznicza, ale także jest to doskonały i naturalny sposób na odstraszanie ślimaków.

W Polsce poza orlikiem pospolitym możemy spotkać się także z orlikiem ciemnym - Aquilegia atrata, orlikiem kanadyjskim - Aquilegia canadensis, orlikiem Karelina - Aquilegia karelini, orlikiem mieszańcowym - Aquilegia xhybrida znanym jako orlik ogrodowy, orlikiem niebieskim - Aquilegia caerulea, orlikiem olimpijskim - Aquilegia olympica, orlikiem pirenejskim - Aquilegia pyrenaica, orlikiem różnobarwnym - Aquilegia glandulosa, orlikiem rutewkowatym - Aquilegia thalictrifolia, orlikiem wachlarzowatym - Aquilegia flabellata, orlikiem wspaniałym - Aquilegia formosa, orlikiem zielonawym - Aquilegia viridiflora, czy orlikiem złocistym - Aquilegia chrysantha, które są gatunkami uprawnymi.

Kwiat orlik, Aquilegia i zbliżenie na jego kwiat, a także rozstawa, sadzenie i uprawa
Jak sadzić kwiat orlik, Aquilegia, czyli rozstawa, wymagania i uprawa krok po kroku

Uprawa i pielęgnacja - jak wygląda siew, pielęgnacja i rozmnażanie

Aquilegia - jakie wymagania ma bylina

Zanim dowiemy się, jak powinien przebiegać siew orlików, jaka jest odpowiednia rozstawa podczas siewu, jak przebiega rozmnażanie oraz cała uprawa, powinniśmy wiedzieć, jakie wymagania mają te rośliny. Zobaczmy więc, jaka gleba, a także jakie stanowisko jest najlepsze pod uprawę tych roślin.

Orlik to gatunek krótkowieczny, który znajduje się pod ścisłą ochroną, jeśli występuje on w naturalnych warunkach, rosnąc dziko. Jeśli zależy nam na tym, by orlik - Aquilegia, rozwijał się prawidłowo, musimy wiedzieć, że najlepszym podłożem pod uprawę będą przepuszczalne i próchnicze gleby.

Dodatkowo powinniśmy wiedzieć, że byliny te najlepiej będą radziły sobie w lekko ocienionym lub zacienionym miejscu, choć znane są także takie gatunki, mieszańce i odmiany, które będą dobrze rozwijały się w stanowiskach słonecznych. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami każdego gatunku i odmiany.

Sadzenie i zabiegi związane z pielęgnacją - o czym pamiętać

Jeśli decydujemy się na uprawę rośliny, jaką jest kwiat orlik - Aquilegia, powinniśmy wiedzieć, jaka jest najlepsza rozstawa do sadzenia orlików, kiedy jest odpowiedni termin na ten zabieg, jak rozmnażać rośliny, ale również, na czym polega pielęgnacja tych pięknych kwiatów.

Zacznijmy od tego, że orliki sadzi się wiosną lub jesienią. Należy pamiętać, by podczas sadzenia zachować około 30-40 × 40 cm rozstawy. Jeśli posadzimy rośliny zbyt gęsto, wtedy jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób grzybowych. Jeśli jednak uprawiamy odmiany karłowe, wtedy sadzi się je co około 20-25 cm.

Podczas uprawy najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne podlewanie, szczególnie w trakcie suszy i upałów. Nie możemy także zapomnieć o regularnym odchwaszczaniu roślin. Jeśli nie mamy czasu na regularność tych zabiegów, warto zastosować ściółkę, która zapobiegnie wyparowywaniu wody i będzie ochroną przed pojawieniem się chwastów.

ikona podziel się Przekaż dalej