Dlaczego warto szczepić modrzew na pniu?

Szczepienie różnych drzew staje się coraz bardziej popularne. Tak też jest w przypadku tego gatunku. Na formy szczepione wykorzystywany jest najczęściej modrzew europejski - Larix decidua oraz modrzew japoński - Larix japonica. Korzysta się także z różnych odmian tych drzew.

Szczepienie drzew pozwala nam na uzyskanie innych pokrojów i wyższego lub niższego wzrostu roślin, które znamy w podstawowej formie. Dodatkowo można uzyskać rośliny, które będą odporne na zanieczyszczenia powietrza, mrozy, warunki atmosferyczne oraz choroby i szkodniki.

Można stworzyć modrzew ozdobny, który będzie bardzo prosty w uprawie i nie będzie miał dużych wymagań pielęgnacyjnych. Przez odpowiednie przycinanie można stworzyć różne formy korony, na przykład kulistą. Takie drzewka idealnie nadają się do ogrodów przydomowych i zieleni miejskiej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o modrzewiu europejskim?

Modrzew na pniu i jego uprawa w ogrodzie

Modrzew szczepiony na pniu ma zazwyczaj niskie wymagania, które dotyczą stanowiska i gleby. Modrzew japoński wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych, lekko kwaśnych i umiarkowanie wilgotnych- dotyczy to też modrzewia europejskiego. Stanowiska drzew powinny być słoneczne.

Sadzenie powinno odbywać się wiosną lub na przełomie września i października, bo wtedy drzewo najłatwiej się ukorzeni. Ponadto słońce nie wysuszy korzeni, a podłoże jest wystarczająco wilgotne ze względu na deszcze jesienne. Uprawa modrzewia szczepionego na pniu nie jest trudna.

Modrzew ozdobny wymaga odpowiedniego przycinania. Silne cięcie wykonuje się wiosną, by pędy się rozkrzewiły. Cięcie powinno się odbywać nad 2 lub 3 pąkiem. Czynność tą należy powtarzać co 2-3 lata. Gdy modrzew na pniu ma już uformowaną koronę, wystarczy regularne przycinanie i usuwanie zniszczonych pędów. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach iglastych.

Modrzew na pniu w ogrodzie i jego odmiany

Uprawa modrzewia ozdobnego uwzględnia wykorzystanie różnych odmian gatunku. Korzysta się z łatwo przyjmujących się odmian i odpornych na różne czynniki zewnętrzne- choroby, szkodniki, mróz, wiatr, zanieczyszczenia powietrza, susze itp. Warto poznać odmiany tych drzew.

Odmiana modrzewia europejskiego to 'Pendula' - Larix decidua 'Pendula', której pokrój jest płaczący, a pędy przewisające i często sięgające do ziemi. Kolejna odmiana tego gatunku to 'Rapens'- Larix decidua 'Rapens', która również ma pokrój płaczący, a pędy opadające pionowo do samej ziemi. Odmianami modrzewia japońskiego są 'Diana' - dorastająca do kilku metrów wysokości oraz 'Blue Dwarf '- o sztywnych, pionowych gałęziach. Sprawdź także ten artykuł z inspiracjami na iglaki do ogrodu.

Jak widać, modrzew na pniu może mieć bardzo dużo korzyści, nie tylko dekoracyjnych, ale też wynikających z małych wymagań, co daje oszczędność czasu i energii. Drzewko będzie świetnie wyglądało w eksponowanych miejscach jako soliter lub w kompozycjach z innymi roślinami w ogrodzie.

ikona podziel się Przekaż dalej