Beukarnea wygięta i jej uprawa

W Polsce roślinę tę uznaje się za kwiat doniczkowy, który u podstawy pnia wykształca okrągłą, zgrubiałą podstawę, z której po kilku latach wyrasta pióropusz długich liści. Liście sięgają nawet do 1,2 metra długości. Są one sztywne, wąskie, na wierzchu szorstkie, zaś na brzegach ostre. Często stają się spiralnie zakończone.

Nolina wygięta to długowieczna, łatwa w uprawie roślina, która doskonale znosi warunki panujące w mieszkaniach. Najlepszym rozwiązaniem jest usytuowanie jej przy południowych i zachodnich drzwiach balkonowych, gdzie zyska dużo światła. Na zewnątrz potrzebuje zacisznego miejsca, gdyż nie toleruje przeciągu.

Jaka ziemia sprawia, że pielęgnacja noliny odbywa się w dobrych warunkach? Otóż te rośliny doniczkowe potrzebują żyznej i przepuszczalnej gleby. Idealna ziemia do uprawy to mieszanka ziemi ogrodniczej z drobnym żwirem akwarystycznym, wermikulitem czy też gruboziarnistym piaskiem w stosunku 2:1. Sprawdza się też ziemia do palm, juk, dracen i kaktusów. Doskonały odczyn to pH 6,5. Sprawdź także ten artykuł o kwiatach doniczkowych do domu.

Hodowla powinna odbywać się w płytkich, niezbyt dużych donicach, z warstwą drenażu i otworami na dole. Należy pamiętać, że im większa donica, tym warstwa drenażu powinna być wyższa. Przesadzanie powinno odbywać się nie częściej niż raz na 2-3 lata, tylko w razie konieczności. To zauważymy w momencie, kiedy liście zaczną się drobić. Odpowiednim okresem na ten zabieg jest w marcu. Sadzimy na takiej samej głębokości, w jakiej rosła w starej donicy. Należy pamiętać by zgrubienie pnia było ponad powierzchnią ziemi.

Rozmnażanie można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwsze wykorzystuje do tego odrosty korzeniowe lub łodygowe, znajdujące się na starszych roślinach. Odrost delikatnie odrywamy od rośliny matecznej i umieszczamy go w doniczce z wilgotnym piaskiem. Drugi sposób to rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych. Możliwe jest to, gdy posiadamy roślinę o rozgałęzionym pniu. Wtedy od rozgałęzień ucinamy nożem pióropusz liści z centymetrowym fragmentem drewna. Dolny koniec sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu, a następnie umieszczamy w kuwecie z wilgotnym piaskiem. Ważnym czynnikiem wzrostu jest podlewanie, ale tylko tak by osiągnąć wilgotność. Przez cały okres ukorzeniania utrzymujemy w temperaturze 20oC.

Pielęgnacja noliny

Ogólna pielęgnacja noliny nie jest trudna. Choroby noliny nie powinny być nam znane, jeśli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad. W pomieszczeniach, w których uprawiana jest Nolina, konieczne jest zwiększenie wilgotności powietrza. Najlepiej ustawić donicę na podstawie z wodą i kamieniami. Spowoduje to wzrost wilgotności, dzięki czemu liście nie będą zasychały (wtedy konieczne jest przycinanie).

Zdecydowanie najlepszym miejscem, aby Beukarnea wygięta dobrze rosła jest stanowisko słoneczne. Wystarczy, że zapewnimy jej dużą ilość światła rozproszonego. Możliwe jest wystawienie jej na wolne powietrze w lecie, pod warunkiem, że zrobimy to stopniowo by uniknąć poparzenia liści. W zimie należy ją sztucznie doświetlać, ponieważ brak światła niekorzystnie wpłynie na jej zdrowie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kalii doniczkowej?

Prawidłowa pielęgnacja noliny zwiększy prawdopodobieństwo, że przetrwa do nawet 20 lat. Niezmierną zaletą jest jej odporność na dym tytoniowy, wyziewy z kuchenek gazowych i klimatyzację. Nawozić należy wieloskładnikowymi nawozami o małej ilości azotu. Nawozy stosować należy od marca do września, 3-4 razy w sezonie. W momencie, gdy zdecydujemy się na przesadzenie przez rok Nolina nie może być nawożona.

Nolina, jedna z najpiękniejszych palem o gładkich, długich liściach i gładkiej powierzchni kory to przepiękna roślina, która jest jednak podatna na chroby.
Nolina (beukarnea wygięta) - uprawa, pielęgnacja, podlewanie, choroby, cena

Optymalna temperatura, w której ten kwiat doniczkowy powinien być trzymany to 18-22oC w dzień i 10-15oC w nocy. Roślina będzie wtedy zdrowo rosła. Zimą należy utrzymać niższą temperaturę, w granicach 9-13oC, dlatego, że Nolina wygięta w tym czasie przechodzi w okres spoczynku. Już od października należy stopniowo ograniczyć zalewanie. Należy ją przenieść do jasnego, chłodnego pomieszczenia i utrzymać tam do przełomu stycznia i lutego. Od lutego powoli podnosimy temperaturę i częstotliwość zalewania. Prawidłowe postępowanie ma bardzo duży wpływ na intensywność wzrostu w okresie wegetacji.

Beukarnea wygięta i jej podlewanie

Podlewanie to bardzo ważny element, aby pielęgnacja noliny przebiegła prawidłowo. Częstotliwość zależy od panującej pory roku. A nadmierna intensywność skutkować może wiotczeniem liści oraz ich blednięciem. Dodatkowym aspektem tego działania jest to, że nie będziemy mogli uzyskać prawidłowego kształtu pnia.

Nolina recurvata posiada bardzo krótki, ale obfity system korzeniowy, dzięki któremu roślina może gromadzić wodę na cały rok. Jej zgrubiała, często spękana dolna część pnia jest idealnym zbiornikiem. Te rośliny doniczkowe posiadają bardzo delikatne korzenie, na które należy zwracać szczególną uwagę w momencie przesadzania. Najlepiej jest wtedy, aby zabieg robiły dwie osoby.

Wiosną i latem zalewamy ją obficie, ale rzadko. Wystarczy raz na 2-3 tygodnie. Sprawdzamy najpierw jaka ziemia, czyli czy jest mokra lub nie. W momencie, gdy już wyschła to obficie zalewamy. Tzw. "noga słonia" bardzo wolno pobiera wodę z podłoża. Nie możemy zapomnieć o tym, że naturalnie rośnie ona w suchych glebach, dlatego musimy zapewnić jej choć trochę zbliżone warunki.

Zimą zabieg ten wygląda inaczej. Zdecydowanie musimy ograniczać ten proces ze względu na jej prawidłowe przejście w stan spoczynku. Właściwy sposób nawadniania powoduje tworzenie się charakterystycznego zgrubienia u podstawy pnia. Dodaje to interesującego efektu całemu wizerunkowi. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o podlewaniu roślin.

Nolina i jej choroby

Choroby noliny nie występują często. Jest ona tylko sporadycznie atakowana przez szkodniki i choroby. Nolina najczęściej cierpi na fuzariozę oraz tarczniki. Hodowla musi być bardzo dobrze prowadzona, by wyeliminować wszelkie możliwości zaistnienia choroby noliny. Należy też znać podstawowe działania, by zaprzestać szerzeniu się szkodników.

Furioza wywoływana jest przez grzyba Fusarium oxysporum. Powoduje więdnięcie oraz brązowienie rozety liści, które nie odzyskają już sztywności i zdrowej, zielonej barwy. Zainfekowane miejsca usychają i tworzą nieestetyczne plamy na tle zdrowej tkanki. Później gniją, stając się kolejnym źródłem infekcji. Są niezwykle trudne do zwalczenia. W początkowym stadium, gdy kwiat doniczkowy można jeszcze uratować należy usunąć chore części i opryskać fungicydem. Mocno zainfekowane rośliny najlepiej spalić.

Tarczniki pojawiają się w momencie, kiedy wilgotność powietrza jest zbyt mała. Są to szkodniki przypominające z wyglądu maleńkie tarcze. Wysysają one sok z liści i pędów. Owady te są w kolorze brązowym. Możemy pozbyć się ich za pomocą zwilżonej rozcieńczonym insektycydem pałeczki kosmetycznej lub szczoteczki. By szkodniki nie pojawiały się ponownie warto użyć pałeczek owadobójczych.

Nie należy zapominać o tym, że Nolina odgięta wymaga dbania o wystarczającą ilość wilgoci w swoim otoczeniu. Można w ten sposób zapobiec pojawianiu się szkodników na jej liściach. Pielęgnacja noliny nie należy do trudnych, dlatego warto trzymać się podanych wskazówek by unikać niepożądanych efektów a jej wzrost rozwijał się prawidłowo.

Ten kwiat doniczkowy ceni sobie dobrze wykonywane podlewanie oraz przesadzanie. Należy też pamiętać, że pielęgnacja noliny jest bardzo ważna, tak jak przycinanie liści, które zaczynają być suche. Cena wacha się od około 50 zł do 150 zł. Wszystko zależy od tego, jaką nolina ma wielkość. Przykładowo Nolina wygięta o wysokości 40 cm kosztuje około, natomiast ta, której wysokość sięga do 90 cm to koszt około 150 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej