Superfosfat - charakterystyka nawozu i jego zastosowanie
Fosfor jest podstawowym i najdroższym składnikiem pokarmowym roślin. W nawozach występuje pod różnymi postaciami, jednak nawet przy 100% rozpuszczalności nawozu, jest przyswajany przez rośliny w około 30%. Stosowanie superfosfatu jest niezwykle ważne, ponieważ wpływa korzystnie na syntezę białek i tłuszczów, fotosyntezę oraz szybki rozwój systemu korzeniowego. Zwiększa odporność na nagłe zmiany temperatury, brak wody i choroby grzybowe.
Po czym poznać, że roślinie brakuje fosforu?
Najczęściej deficyty fosforu występują na glebach o niskiej zasobności i odczynie bardzo kwaśnym lub bardzo zasadowym. Przewapnowanie oraz nadmiar węglanów również wpływa znacząco na deficyt fosforu. Niedobór fosforu objawia się najczęściej ciemnozielonym zabarwieniem liści, które przechodzi w czerwone i fioletowe. Zazwyczaj jest to efektem nie tyle braku fosforu, ile niemożnością pobrania go z gleby przez roślinę, z powodu zbyt niskich temperatur.
Na czym polega problem z fosforem w glebie?
Dostępność fosforu w glebie jest uzależniona od wielu czynników glebowych oraz od konkretnej rośliny. Przyswajalność tego składnika zależy między innymi od:
- Odczynu gleby- aby roślina mogła pobierać fosfor w postaci jonu ortofosforowego, pH powinno mieścić się w przedziale 5,5- 7,0.
- Odpowiedniego oświetlenia.
- Ilości materii organicznej w glebie- im większa zawartość próchnicy, tym lepsza przyswajalność fosforu.
- Obecności jonów amonowych i magnezowych, które zwiększają przyswajalność fosforu. Jony glinu i żelaza przyczyniają się z kolei do niedostatecznej przyswajalności tego składnika.
Czym w takim razie nawozić glebę?
Jednym z najlepszych nawozów zawierających fosfor jest superfosfat. Zawiera on rozpuszczalny w wodzie diwodorofosforan wapnia Ca(H2PO4)2, który jest najlepiej przyswajalny pod postacią jonu H2PO4-. Może mieć formę pylistą lub granulowaną. Najlepiej jest stosować go przedsiewnie, czyli w fazie intensywnego wzrostu rośliny. Nie musimy bać się przenawożenia, ponieważ roślina zawsze pobierze tyle fosforu, ile potrzebuje.
Odmiany superfosfatu
Wyróżniamy 3 odmiany superfosfatu, różniące się sposobem jego otrzymywania oraz zawartością samego fosforu:
- superfosfat zwyczajny,
- superfosfat podwójny/potrójny,
- superfosfat amoniakalny.
Formy superfosfatu:
W zależności od swojego przeznaczenia wyróżniamy następujące rodzaje superfosfatu:
- Superfosfat prosty pylisty - jest nawozem przedsiewnym, który należy wymieszać z glebą. Przeznaczony jest do stosowania na użytkach zielonych. Łatwo się uwstecznia na glebach kwasowych i zasadowych, dlatego nie należy go na nich stosować.
- Superfosfat prosty granulowany - trudniej się uwstecznia niż nawóz pylisty. Stosowany przedsiewnie i tak jak superfosfat pylisty wymaga wymieszania z glebą.
- Superfosfat potrójny granulowany- jest bardzo łatwo przyswajalny. Stosuje się go przedsiewnie. Nadaje się do stosowania na wszystkich glebach i pod wszystkie rośliny.
- Superfosfat borowany - posiada podobne właściwości co superfosfat potrójny granulowany. Stosuje się go pod rośliny uprawne takie jak buraki czy lucerna.
Superfosfaty godne polecenia
Rolnicy w Polsce często lekceważą nawożenie fosforem. Wyniki badań przeprowadzonych przez stacje chemiczno- rolnicze wypadają bardzo słabo. Na tle Europy leżymy w strefie bardzo ubogiej pod względem zasobności gleb w fosfor. Nawożenie naturalne jest niewystarczające, dlatego glebę należy wspomagać nawożeniem mineralnym.
Na rynku mamy już superfosfaty bardzo dobrej jakości, które stosujemy pod rośliny uprawne (superfosfat granulowany: https://nawozy.pl/wszystkie-produkty/nawoz-granulowany-superfosfat/), czy pod łąki kośne (superfosfat pylisty). Oba rodzaje nadają się do stosowania na wszystkie gleby, zawierają formy fosforu bardzo dobrze rozpuszczalnego, posiadając przy tym bardzo plonotwórcze działanie.
artykuł sponsorowany