Tulipanowiec chiński – uprawa

Liriodendron chinense, z rodziny magnoliowatych, w swojej ojczyźnie dorasta do 40 m wysokości, natomiast uprawiany w Europie, osiąga około 15 -20 m wysokości. Drzewo zrzuca liście na zimę. Wspaniałe kwiaty, o długości około 4 cm, przypominające swoim kształtem tulipany, wybarwione są na zielonożółty kolor. Pojawiają się na pędach z początkiem lipca, a obsypane nimi drzewo stanowi niezwykłą ozdobę ogrodu. Duże młode liście na wiosnę zachwycają jasnozielonym kolorem, o wiśniowym odcieniu, z czasem stają się soczyście ciemnozielone. Jesienią przybierają kolory żółte i pomarańczowe. Zdjęcia sadzonek umożliwiają zakup on-line wybranego okazu tulipanowca – rośliny pożądanej przez ogrodników dla swoich walorów estetycznych. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź informacje o tulipanowcu amerykańskim w tym artykule. Uprawa tulipanowca amerykańskiego również jest warta rozważenia.

Uprawa drzewa polega na zapewnieniu roślinie odpowiednich warunków rozwoju. Najważniejsze wymagania uprawowe dotyczą stanowiska o próchnicznej, przepuszczalnej glebie, umiarkowanie wilgotnej, o lekko kwaśnym pH. Tulipanowiec chiński preferuje stanowiska słoneczne oraz lekko zacienione, osłonięte od wiatru, ze względu na zagrożenie złamania gałęzi w czasie silnych podmuchów. Posadzenie drzewa w cieniu spowoduje, że tulipanowiec będzie tracił liście. Szukasz więcej inspiracji? Sprawdź najpopularniejsze odmiany berberysów w tym artykule.

Kwiaty tulipanowca, drzewka o ładnym pokroju, wyglądają jak tulipany. Uprawa rosliny nie jest trudna, cięcie tulipanowca wykonuje się bardzo wczesną wiosną
Tulipanowiec chiński - wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, cięcie

Sadzonki przesadzamy wczesną wiosną, zanim pojawią się liście. Podobnie jak magnolia, tulipanowiec ma kruchy system korzeniowy, więc sadzonki należy delikatnie umieścić na docelowym siedlisku. Drzewo tulipanowca ma również wymagania pielęgnacyjne, dotyczące regularnego podlewania w okresie suszy. Na zimę musimy osłonić młode rośliny, a starsze drzewa zabezpieczyć przed niską temperaturą, owijając pień i konary, u ich nasady. Sprawdź także więcej inspiracji na drzewka ozdobne tutaj.

Drzewo tulipanowe – cięcie rośliny oraz niskie odmiany

Tulipanowiec chiński jest rośliną bardzo szybko rosnącą. W ciągu roku przyrasta około 50 cm. Utrzymanie ładnego pokroju drzewa zapewni cięcie nisko rosnących pędów. Jeśli w czasie mrozów młode drzewko przemarznie, mogą pojawić się nowe pędy wokół pnia. W takim wypadku pozostawiamy najsilniejszy pęd, a resztę usuwamy, zapewniając w ten sposób utrzymanie odpowiedniego pokroju. Zabieg przeprowadzamy jedynie na młodych roślinach. Grube gałęzie trudno goją się, więc najlepiej nie poddawać ich przycinaniu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj w tym artykule o klonie palmowym.

Tulipanowiec najpiękniej prezentuje się jako soliter. Duże drzewo potrzebuje sporo miejsca, a rosnące zbyt blisko inne drzewa będą przeszkodą w jego rozwoju. Zdjęcia tulipanowca chińskiego utrwalają obrazy wspaniałych kwiatów, które pojawiają się dopiero po kilku latach, w górnych partiach korony drzewa.

Wśród odmian tulipanowców polecane są rośliny, nadające się do nasadzeń w niewielkich ogrodach przydomowych. Drzewa dorastają od 2m do 7 m. Należą do nich odmiany ‘Ardis’ oraz ‘Edward Gursztyn’. Tulipanowiec chiński to dobry wybór do ogrodu, podobnie jak tulipanowca amerykańskiego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny