Lilie

Ilustracja lilie

Lilie to rodzaj, obejmujący liczne gatunki i odmiany wieloletnich cebulowych roślin. Byliny wywodzą się ze strefy umiarkowanej północnej półkuli, głównie z Japonii oraz z Chin. W Polsce dziko rosną dwa gatunki - lilia bulwkowata, tworząca okazałe pomarańczowe kwiaty oraz lilia złotogłów, o fioletowych kwiatach, z ciemniejszym nakrapianiem. Z rejonu Morza Śródziemnego pochodzi lilia biała, która nadaje się do uprawy w pojemnikach. Do popularnych gatunków uprawnych należą lilia królewska, lilia tygrysia, lilia pozłacana oraz lilia wspaniała.

Lilie - najpopularniejsze rośliny

Lilie - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Lilie - odmiany, opis, wymagania, sadzenie, pielęgnacja

Lilie (Lilium) - to rodzaj efektownych roślin cebulowych, z rodziny liliowatych. W Polsce można spotkać dziko rosnącą lilię bulwkowatą (Lilium martagon) oraz lilię złotogłów (Lilium bulbiferum). W ogrodzie, a także w pojemnikach chętnie uprawiana jest lilia biała (Lilium candidum), o białych, silnie pachnących kwiatach. Cenione ogrodowe gatunki to lilia królewska, lilia tygrysia, lilia wspaniała i lilia pozłacana. W gruncie sadzone są popularne odmiany. Przeczytaj,  jakie wymagania uprawowe mają atrakcyjne kwiaty. 

Lilie w ogrodzie - charakterystyka roślin

Rodzaj Lilium obejmuje liczne gatunki i uprawne odmiany, które w większości zdobią ogrodowe rabaty od maja do początku września. Rośliny wyróżniają się bogactwem kształtów, zróżnicowaną barwą kwiatów oraz wysokością - lilie mogą osiągać od 30 cm do 200 cm. Uprawa udaje się w zwięzłej  i przepuszczalnej glebie, bogatej w próchnicę. Dla większości  lilii odpowiedni jest lekko kwaśny odczyn pH gleby - 5,5 - 6,6. Rośliny nie tolerują nadmiaru wapnia w podłożu - jedynie lilia złotogłów i lilia biała preferują gleby z dużą zawartością wapnia. Lilie źle znoszą miejsca podmokłe, narażone na gromadzenie się wody, co grozi gniciem cebul i korzeni. Odpowiednie dla lilii stanowisko to ciepłe, osłonięte przed podmuchami wiatru rabatki, w lekkim półcieniu, co ochroni kwiaty i liście przed palącymi promieniami słońca, w czasie upalnego lata. Nieodpowiednie jest sadzenie roślin pod drzewami i krzewami, a także w zagłębieniach ternu, ze względu na niekorzystne gromadzenie się wody.

Rozmnażanie lilii odbywa się przez sadzenie cebul oraz cebulek przybyszowych, tworzonych przez niektóre gatunki na pędach. Jak sadzić lilie? Sadzenie odbywa się jesienią lub na wiosnę - pod koniec kwietnia. Cebule lilii białej sadzi się w sierpniu, kiedy skończy się kwitnienie rośliny. Właściwa rozstawa między okazami (oprócz odmiany lilii trąbkowej) mieści się w przedziale od 25 cm do 50 cm. Cebule pozostawiamy na rabatach przez kilka lat ( przez 3 - 4 lata). Niewskazane jest przesadzanie lilii złotogłów. Na zimę wykopuje się odmiany orientalne, wrażliwe na przemarzanie. Cebule pozostawione w gruncie okrywa się ściółką, co ochroni je przed mrozem. W czasie silnych mrozów cebule zabezpieczamy dodatkowo, okrywając rabaty liśćmi oraz gałęziami iglaków.

Wymagania uprawowe lilii to również właściwa pielęgnacja roślin:

  • podlewanie rozpoczyna się w maju, stosując około 10 l wody na 1 m kw. Lilie obficie  podlewamy co 7 - 10 dni,
  • zalecane jest naturalne zasilanie, np. cienko rozłożoną warstwą kompostu lub zastosowanie nawozów mineralnych,
  • po pojawieniu się pąków kwiatowych, lilie zasilamy nawozami azotowymi - o zawartości azotu około 10%, w dawce 10g/m kw.,
  • skończone kwitnienie oznacza także koniec zasilania,
  • rabatki, na których rosną kwiaty, regularnie odchwaszczamy, najlepiej ręcznie, by nie uszkodzić korzeni,
  • warto wyściółkować podłoże wokół roślin, np. skoszoną trawą lub torfem, dla utrzymania wilgotności gleby.

Najpiękniejsze gatunki lilii - uprawa i pielęgnacja kwiatów

  • Lilia biała, lilia św. Józefa - była ulubioną rośliną starożytnych Greków i Rzymian, a chrześcijanie składali białe pachnące kwiaty Matce Bożej. Roślina tworzy długie lejkowate kwiaty, o długości około 9 cm - na jednej łodydze może znajdować się nawet 20 kwiatów. Ozdobą roślin są także jasnozielone lancetowate liście.  Lilium candidum dorasta do około 150 cm wysokości. Jak sadzić kwiaty? Odpowiednie stanowisko to słoneczne miejsce, osłonięte od wiatru, zasobne w składniki pokarmowe, o obojętnym odczynie pH gleby - 6,8 - 7,2. Sadzenie cebul przeprowadza się w piaszczystej glebie, na głębokości około 3 cm. Rozmnażanie odbywa się z sadzonek łuskowych lub przez podział cebul matecznych.
  • Lilia królewska (Lilium regale) - tworzy białe kwiaty, które ujęte są w grona. Wydzielają bardzo przyjemny i mocny zapach. W jednym gronie może znajdować się 3 - 20 sztuk. Lilia dorasta do około 120 cm wysokości. Sadzenie cebul przeprowadza się w sierpniu. W polskich warunkach klimatycznych roślina jest mrozoodporna.
  • Lilia tygrysia (lilium tigrinum) - tworzy wspaniałe pomarańczowe kwiaty, z charakterystycznym brązowym nakrapianiem. W gronach może znajdować się około 10 - 30 kwiatów. Roślina osiąga do 150 cm wysokości.
  • Lilia wspaniała (Lilium speciosum) - na wysokiej, 150 cm łodydze, widnieją białe, różowe lub czerwone kwiaty, naznaczone ciemnymi plamami i brodawkami. W gronie znajduje się około 5 - 20 kwiatów. Wymaganie uprawowe dotyczy zabezpieczenia cebulek przed mrozem - na zimę należy zapewnić staranne okrycie rabaty.
  • Lilia pozłacana (Lilium auratum) - okazała roślina, osiągająca do 180 cm wysokości, tworzy oryginalne kwiaty, z żółtymi smugami na białych płatkach. Kwiaty ujęte są w grona, po 3 - 15 sztuk. Gatunek, ze względu na wrażliwość na mróz, uprawiany jest głównie w szklarniach. 

Efektowne grupy uprawne - opis roślin. Aranżacje

  • Lilie azjatyckie -  to grupa mieszańców, obejmująca liczne atrakcyjne odmiany. Lilie kwitną latem,tworząc od czerwca do sierpnia różnobarwne kwiaty, osiągające 25 cm (odmiany karłowe) do 150 cm. Rośliny dobrze zimują w polskim klimacie. Na rabatkach z liliami azjatyckimi pięknie prezentują się płomyki wiechowate lub ketmia syryjska. Ciekawe aranżacje tarasu, balkonu lub ogrodowej przestrzeni tworzą zestawienia lilii z grupy azjatyckiej z pelargonią bluszczolistną, z rozplenicą lub z penstemonem. Lilie wykorzystywane są na kwiat cięty.
  • Lilie orientalne - obejmują rośliny o najpiękniejszych kwiatach, wywodzące się z gatunków japońskich. Liczne odmiany tworzą różnobarwne kwiaty, o zróżnicowanej formie - trąbkowe, rozwarte czarkowate, rozwarte płaskie lub  o działkach wywiniętych do tyłu. Uprawa lilii jest dość trudna. Wzmaganie: wrażliwe na mróz odmiany należy na zimę wykopać i przechować cebule w torfie, w temperaturze około 2 stopni Celsjusza. Na wiosnę  przeprowadza się przesadzanie cebul na wybrane miejsce w ogrodzie.
  • Lilie trąbkowe - należą do popularnej grupy, w skład której wchodzą odmiany o pachnących kwiatach - lejkowatych, w kształcie kielicha, gwiazdy lub zwisających dzwonków. Mieszańce cenione za obfite kwitnienie i odporność na choroby. Możliwe jest rozmnażanie lilii z nasion. Wymaganie: odmiany są nieco wrażliwe na zimowe spadki temperatur, więc na zimę należy je zabezpieczyć.
  • Lilie longiflorum - to mieszańce o białych kwiatach, w kształcie długich i smukłych lejków. Kwitnienie odmian przypada na drugą połowę sierpnia. Lilie najczęściej są uprawiane w szklarniach - ze względu na częste przemarzanie, rośliny rzadko zimują w gruncie. 
  • Lilie martagon -  obejmują mieszańce, charakteryzujące się wysokimi łodygami, dorastającymi do 200 cm. Na pędach kwiatostanowych pojawiają się kwiaty, ujęte w grona, po około 50 sztuk. Wymaganie: sadzenie roślin w podłożu o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH gleby, w miejscu nieco ocienionym, osłaniającym kwiaty przed palącymi promieniami słońca. Odmiany dobrze rosną w polskim klimacie. Efektowne lilie mogą zdobić ogród, a cięte kwiaty stanowić niecodzienną dekorację pomieszczenia.
  • Lilie candidum - mieszańce tej grupywyróżniają się okazałymi kwiatami, pojawiającymi się w czerwcu. Rośliny dorastają do 50 cm - 150 cm. Wymaganie: lilie preferują gleby zasadowe. Rozmnażanie  roślin przeprowadza się w sierpniu, przez podział wykopanych dojrzałych cebul, a także z sadzonek liściowych.

Aranżacje:

 Wszystkie lilie odznaczają się wyjątkową dekoracyjnością.  Pięknie prezentują się w każdym ogrodzie, sadzone samodzielnie lub w towarzystwie innych ogrodowych roślin jednorocznych i wielobarwnych bylin.  Są również oryginalną ozdobą każdego wnętrza. Cięte kwiaty wyróżniają się  trwałością. Przed pozyskaniem lilii do wazonów lub na bukiety, należy je obficie podlać, aby zapewnić kwiatom żywotność. Łodygi ciętych kwiatów należy zanurzyć w wodzie. Ważnymi czynnikami, mającymi wpływ na trwałość roślin, jest cięcie lilii przed zachodem słońca lub rano, po obeschnięciu rosy oraz zbieranie kwiatów podczas ładnej pogody - nie zbiera się roślin mokrych. 

Lilie - odmiany, ceny cebulki lilii, sadzenie, uprawa, przesadzanie

Jeszcze do niedawna lilie były nieco zapomniane. Obecnie w chwale powracają do ogrodów. Występują w wielu ciekawych odmianach, oddają do dyspozycji pełną paletę kolorów. Cebulki lilii można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. To pozwoli na tworzenie zachwycających kompozycji w ogrodzie. Trzeba tylko wiedzieć jak wygląda sadzenie, uprawa i przesadzanie lilii.

Lilie ogrodowe – sadzenie, uprawa, przesadzanie

Lilie zwane też lilium to piękne byliny zaliczane do rodziny liliowatych. Wspomniana grupa jest dość liczna, w jej skład wchodzi około 115 gatunków. Naturalnym środowiskiem tych barwnych kwiatów są obszary Japonii i Chin. Stamtąd też przywędrowały do Europy. W naszym klimacie lilie są uprawiane, jako rośliny ozdobne. Wpłynęły na to dwa ważne czynniki. Pierwszym z nich jest charakterystyczny i zachwycający wygląd. Lilie występują w praktycznie wszystkich barwach. Drugą zaletą jest to, że hodowcy tworzą coraz to nowe odmiany. Dużą popularnością cieszą się lilie ogrodowe, które pogrupowano w kilka kategorii. Najpierw jednak kilka słów o uprawie.

Najbardziej mrozoodporne lilie ogrodowe sadzi się już w marcu. Wrażliwsze odmiany wysadza się do gruntu wiosną. Od drugiej połowy kwietnia do początku maja. Jest też drugi termin sadzenia, przypada na jesień, od września do października. Cebule lilii sadzi się na głębokość około 10-15 cm. Najlepsze stanowisko do tego celu jest nasłonecznione lub półcieniste. Trzeba też zadbać o to by było osłonięte od wiatru. Gleba musi być żyzna, próchniczna, z dużą ilością składników odżywczych. Lilie ogrodowe najlepiej rosną, gdy pH jest lekko kwaśne, obojętne lub lekko zasadowe. To w dużej mierze zależy od odmiany.

Lilia królewska i jej pokrewne gatunki dobrze reagują na przesadzanie. Jest ono wręcz wymagane i powinno się je przeprowadzać, co kilka lat. Pielęgnacja tych roślin przede wszystkim polega na dostarczaniu odpowiednich ilości wody. Lilie źle znoszą suszę, ale nie lubią też podmokłego podłoża. Najlepiej, więc uprawiać je na podwyższonych rabatach. Wtedy woda będzie naturalnie spływać. To ważne szczególnie w zimie, gdy cebulki lilii są narażone na trudne warunki atmosferyczne. Przesychaniu i rozwojowi chwastów zapobiegnie ściółkowanie. Najlepiej do tego celu wykorzystać kompost, korę, torf lub zwykłą skoszoną trawę.

Lilium – pielęgnacja

Pielęgnacja to również prawidłowe nawożenie. Gdy cebule lilii znajdą się w ziemi, roślina zaczyna intensywnie się rozwijać. Po wyrośnięciu bardzo obficie kwitnie. Wykazuje, więc ogromne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Zatem kwiaty lilie od wiosny do początku lipca muszą być zasilane nawozami wieloskładnikowymi. Zalecane są mieszanki o zmniejszonej zawartości azotu. Można znaleźć je w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym a ich ceny nie są wygórowane.

Pielęgnacja praktycznie każdej odmiany lilii wymaga usuwania przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu energia rośliny wspomoże cebulki lilii w dalszym rozwoju. Do tego w miejsce usuniętych kwiatów powstaną nowe. Oprócz tego opisywane kwiaty mogą być podatne na ataki szkodników. Najczęściej jest to stępka oraz poskrzypka liliowa. Zdarza się też, że kwiat zostanie zaatakowany przez choroby grzybowe. Zatem lilie ogrodowe wymagają specjalnej ochrony.

Wiadomo już jak wygląda uprawa, sadzenie i przesadzanie lilii. Teraz można przejść do innej ważnej kwestii. Kwiaty lilie i ich ogrodowe odmiany dzielą się na kilka kategorii. Pierwszą grupą są mieszańce azjatyckie. W jej skład wchodzi bardzo dużo ciekawych odmian, między innymi lilia tygrysia czy lilie azjatyckie pełne. Tymczasem najpiękniejsze okazy należą do grupy mieszańców orientalnych. Najbardziej zróżnicowane pod względem kształtów są natomiast mieszańce trąbkowe. Należy do nich lilia królewska. Kwiaty lilie to też grupy mieszańców amerykańskich, longiflorum, candium oraz martagon.

Odmiany lilium –lilie drzewiaste, lilia tygrysia

Dużą różnorodność opisywanych roślin potwierdzają różne ciekawe gatunki. Jednym z nich jest lilia tygrysia. Ma wzniesiony pokrój i dorasta do 60-150 cm wysokości. Jej liście są lancetowate, zielone i błyszczące o długości maksymalnie 10 cm. Do tego dochodzą pojedyncze, sześciopłatkowe kwiaty. Odznaczają się wywinięciem na zewnątrz i kolorem. Są intensywnie pomarańczowe i poznaczone ciemnymi plamkami. Lilia tygrysia wydziela bardzo przyjemny zapach, co jest jej dodatkowym atutem. Ważne jest też to, że cebulki lilii nie są drogie. Ceny sięgają maksymalnie kilkunastu złotych.

Równie ciekawe i polecane są lilie azjatyckie pełne. Ich kwiaty są zebrane w groniaste kwiatostany. Występują w bogatej gamie kolorystycznej. Co ciekawe posiadają więcej niż dwa okółki płatków korony. Lilie azjatyckie pełne wytwarzają liście w różnych kształtach. Często są szerokie lub lancetowate, niemal zawsze błyszczące. To nadal nie wszystkie ważne informacje na ich temat. Lilie azjatyckie pełne są stosunkowo duże, dorastają do 90-130 cm wysokości, stanowią, zatem wyśmienitą dekorację. Warto też dodać, że ich ceny nie są wygórowane, cebule lilii azjatyckich kosztują kilkanaście złotych.

W ogrodzie z powodzeniem mogą rozwijać się lilie drzewiaste. Powstały z krzyżówki odmian tygrysich i orientalnych. Odznaczają się przede wszystkim rozmiarem. Mogą dorastać do ponad 2 metrów wysokości. Lilie drzewiaste mają ponadto spore liście i kwiaty umieszczone na równie dużych łodygach. Najlepiej sprawdzają się w dużych ogrodach. Nie wolno też zapominać o tym, że lilie drzewiaste występują w wielu wariantach kolorystycznych. Mogą być żółte, kremowo-czerwone, żółto-różowe itp. Ceny sadzonek utrzymują się poniżej 10 zł.

Na koniec jeszcze jedna popularna odmiana, czyli lilia królewska. Dorasta do 80-150 cm wysokości i na każdym pędzie może związać aż 25 kwiatów. Roślina kwitnie od początku lipca do końca sierpnia i w tym czasie znakomicie ozdabia ogród. Lilia królewska wytwarza kwiatostany o białych płatkach, które mają żółte nasady. Do tego wytwarza niezwykle przyjemny zapach. Cebule lilii królewskich nie należą do drogich i też z tego powodu warto je kupić. Wszystkie opisane odmiany są dobrą inwestycją. Mają umiarkowane wymagania i nie są trudne w pielęgnacji. Kwiaty lilie to piękne i przyjazne rośliny.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto