Drzewa szybko rosnące

Ilustracja drzewa szybko rosnące

Drzewa szybko rosnące mogą być fantastycznym pomysłem na ozdobienie ogrodu. Dzięki nim można w błyskawiczny sposób stworzyć wymarzoną, zieloną oazę na terenie domu jednorodzinnego. Można również wyeksponować część wypoczynkową na działce za miastem. Jeśli chcesz szybko mieć rośliny w ogrodzie, postaw na szybko rosnące drzewa. To fundament, ponieważ dzięki rozmieszczeniu, ilości i gatunkom drzew będzie można zadbać o dalsze nasadzenia roślin.

Filtry0

Drzewa szybko rosnące

Drzewa szybko rosnące - pozostałe

Drzewa szybko rosnące – jakie rośliny szybko rosnące wybrać do ogrodu?

Chcesz mieć piękny ogród lub działkę za miastem? Warto posadzić w nim drzewa szybko rosnące. Doskonale sprawdzą się zarówno liściaste, jak i iglaste odmiany drzew. Które drzewka ozdobne najszybciej rozwijają się w Polsce? Jakie ogrodowe odmiany drzew pasują do domów jednorodzinnych? Sprawdź wysokie i niskie gatunki drzew szybko rosnących i dowiedz się więcej na ich temat.

Drzewa szybko rosnące – które odmiany najszybciej rosną w Polsce?

Dlaczego warto postawić na ozdobne drzewa szybko rosnące w ogrodzie?

Chcesz założyć ogród obok domu? A może pragniesz, aby na nowo zakupionej działce szybko pojawiły się jakieś rośliny? Jeśli marzysz o własnej zielonej oazie, warto zainteresować się drzewami szybko rosnącymi. Drzewa są jednymi z najbardziej ulubionych i jednocześnie pożądanych roślin ogrodowych. Dzięki nim można doskonale podkreślić aranżację dowolnego miejsca w ogrodzie. Drzewo to niesamowicie wyrazisty akcent, pozwalający udekorować działkę. Drzewa urozmaicają przestrzeń ogrodową jak żadne inne rośliny. Iglaste lub liściaste gatunki często są zmienne, co zależy oczywiście od pory roku. To świetny wyznacznik czasu, na podstawie którego rozpoznać można np. nadchodzące zmiany pogody. Sprawdzą się jako zmienne elementy aranżacyjne na działce lub mocne, stałe akcenty dowolnych kompozycji. Zielone drzewa, wysokie i niskie, będą urozmaiceniem kolorowych rabat i krzewów. Często stają się również centrum ogrodu, wokół którego skupia się oraz integruje życie ogrodowe. Jeśli postawisz na drzewa szybko rosnące liściaste, będzie można w pobliżu urządzać np. grilla, a także odpoczywać w cieniu roślin. Zanim posadzisz drzewa, zastanów się, na czym dokładnie ci zależy. Dopiero później zdecyduj się, jakie drzewa chcesz mieć w ogrodzie.

Jednymi z najczęściej polecanych drzew szybko rosnących są oczywiście iglaste. Warto zaznaczyć, że rosną jednak znacznie wolniej niż liściaste. Jeśli zależy ci na pięknie wyrośniętych drzewach w ogrodzie, wybór nie będzie powalający – wszystko przez powolny wzrost w stosunku do liściastych. Wśród drzew iglastych wyróżnia się jednak m.in. modrzew europejski. Drzewo rośnie maksymalnie do 50 m w środowisku naturalnym. W ogrodzie odpowiednio przystrzyżone będzie jednak znacznie mniejsze. Należy pamiętać, że drzewo rośnie wysoko, co czasami utrudnia jego przycięcie. Rocznie wzrasta przynajmniej o 1 m, dlatego należy systematycznie podcinać gałęzie. Na zimę modrzew europejski zrzuca miękkie, zielone igły. To wysoki i rozłożysty iglak, który pozwoli fantastycznie zmodyfikować przestrzeń w ogrodzie i na działce. Modrzew europejski zachwyca drobnymi szyszkami, które wiosną wybarwiają się na różowo. Również igły drzewa wprowadzają niesamowitą atmosferę do ogrodu, ponieważ są gęsto poukładane. Roślinę można niemal dowolnie formować i przycinać – doskonale to znosi. Roślina jest długowieczna. Może dożyć nawet do… 800 lat!

Drzewa liściaste, które szybko rosną – które warto mieć w ogrodzie?

W ogrodzie z pewnością pięknie prezentować się będą drzewa liściaste. Rosną znacznie szybciej niż iglaki, dlatego warto pomyśleć o posadzeniu tych drzew na działce. Jednymi z najciekawszych drzew liściastych są sumaki octowce. To bardzo ciekawe drzewa, które doskonale sprawdzą się w nowoczesnych, mniej klasycznych przestrzeniach ogrodowych. Sumak octowiec może urosnąć maksymalnie do 6 m wysokości. To jedno z najszybciej rosnących drzew w Polsce, ponieważ swoją pełną wysokość osiąga w zaledwie… trzy sezony wegetacyjne! Korona sumaka jest rozłożysta. Jesienią liście drzewa zmieniają się z zielonych na czerwone i złote. Roślina odporna jest na zanieczyszczone powietrze, suszę oraz glebę słabej jakości. Warto posadzić sumaki octowce w przydomowym ogrodzie – głównie ze względu na nietuzinkowy wygląd i szybki wzrost. Drzewa mają piękny, parasolowaty pokrój. Warto zaznaczyć, że gatunek jest mocno ekspansywny. Trzeba zatem często przycinać sumaki, gdyż wypuszczają odnóżki, tworząc liczne odrosty korzeniowe. Jeśli zaniedbasz ten proces pielęgnacyjny, sumaki octowce mogą zdominować cały ogród, uniemożliwiając zdrowy i prawidłowy rozwój innych roślinom.

Jesteś wielbicielem ładnie kwitnących drzew? Możesz postawić na okazy o nietypowych kwiatach, których w naszym kraju nie brakuje. Mniej popularnym drzewem tego typu jest tulipanowiec. Roślina może osiągnąć maksymalnie 20 m wysokości. Korona tulipanowca jest rozłożysta i przyozdobiona liśćmi zmieniającymi barwę w zależności od sezonu. Drzewo prezentuje się świetnie o każdej porze roku. Ma piękne, tulipanowate kwiaty, które pojawiają się wiosną. Kolor kwiatów jest kremowy oraz jasnożółty. Latem przyciągają pszczoły, co czyni drzewo nie tylko pięknym, ale i pożytecznym. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego stanowiska dla tulipanowca. Drzewo ma płaski system korzeniowy, dlatego podatne jest na wywrócenie (np. przez wiatr). Należy zapewnić tulipanowcowi słoneczne miejsce do rozwoju oraz żyzną, wilgotną i świeżą glebę – najlepiej piaszczysto-gliniastą.

Szybko rosnące drzewa na działkę – sprawdź najciekawsze okazy

Dzięki tym drzewom szybko rosnącym odmienisz wygląd swojego ogrodu!

Jedną z ciekawszych propozycji jest również rajska jabłoń. Drzewo rośnie do ok. 5 m, jednak robi to naprawdę szybko. Może sprawdzić się w przypadku, gdy chcesz zadrzewić niewielki ogródek. Rajskie jabłuszka przepięknie prezentują się jesienią. Najważniejsze jest kwitnienie drzewa, które zaczyna się w maju i kończy w lipcu. Właśnie wtedy pojawia się na jabłoni ogromna ilość kwiatów, a drzewo wspaniale pachnie i mieni się wieloma kolorami. Nierówne będą drzewu żadne inne ozdobne okazy! Zwróć też uwagę na morwę czarną. Ostatnio cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. Roczny przyrost morwy czarnej to ok. 1-1,5 m. Całkowicie może urosnąć do 15 m. Drzewo pięknie wygląda w ogrodzie. Latem obradza w smaczne i atrakcyjnie wyglądające owoce. Morwa czarna nie jest wymagająca w uprawie. Należy jedynie pamiętać, że drzewo nie lubi mokrych i zimnych miejsc. Preferuje słoneczne, przepuszczalne i ciepłe stanowiska uprawowe. Morwa czarna ma szerokie zastosowanie w kuchni – z jej owoców robi się np. dżemy, marmoladę oraz soki.

Zwróć również uwagę na inne niż morwa czarna drzewa owocowe. Mimo że wiele z nich nie rośnie równie szybko, wymagają częstego podcinania, aby zostać utrzymane w ładzie. Nie można jedynie przycinać ich przewodnika, aby drzewa szybciej mogły piąć się w górę. Ograniczyć niesforność rośnięcia drzew owocowych pomoże również plonowanie. Bardzo ciekawym drzewem szybko rosnącym jest surmia bignoniowa, nazywa katalpą. To piękne drzewo, które sprawdzi się w modernistycznych ogrodach. Rośnie maksymalnie do 10 m, które osiąga w zaledwie 3 lata od posadzenia. Zachwycająca jest korona drzewa składająca się z sercowatych, dużych liści. W przeciwieństwie do innych okazów drzew owocowych surmia bignoniowa nie wymaga strzyżenia lub formowania. Wiosną pojawiają się na niej białe pachnące kwiaty, a jesienią owoce w kształcie fasoli. Surmia bignoniowa nie tylko osłoni przed upalnym słońcem, ale i odstraszy natarczywe komary.

Drzewa szybko rosnące, których możesz nie znać – polecane odmiany

Wśród polecanych drzew szybko rosnących na pewno wyróżnia się wierzba wiciowa, zwana też energetyczną. Popularną informacją w sieci stało się, że gałęzie wierzby wiciowej stanowią świetne biopaliwo – zatem doskonale nadają się na opał. W dodatku są wysokokaloryczne i nie emitują niebezpiecznych związków podczas spalania. Okazuje się jednak, że niedobrym pomysłem jest przestawienie się na drzewo i używanie gałązek na opał. Używanie ich wychodzi bowiem znacznie drożej niż inne źródła paliwa. Warto jednak posadzić wierzbę wiciową jako ozdobę ogrodu, zwłaszcza że dość szybko rośnie. Oprócz niej mamy też wierzbę płaczącą, którą ludzie określają „wierzbą żałobną”. To jedno z najszybciej rosnących drzew świata, ponieważ rocznie przyrasta nawet do 2 m. Maksymalna wysokość wierzby to 25 m. Zwisające, cienkie pędy rośliny osiągają z kolei długość do 6 m. Wierzba płacząca to jedna z najciekawszych roślin do dużego ogrodu. Wygląda majestatycznie i malowniczo. Trzeba jednak pamiętać, że to wciąż naprawdę ogromne drzewo, które pasuje tylko do dużych ogrodów. Planujesz lub masz już oczko wodne? Doskonale! Wierzba płacząca najlepiej prezentuje się bowiem w pobliżu zbiorników wodnych.

Jedną z najciekawszych odmian drzew szybko rosnących jest paulownia omszona. To coraz częściej sadzone drzewo polskich ogrodach, które rośnie maksymalnie do 10 m wysokości. Okazy występujące na dziko osiągają nawet 25 m wysokości. W dobrych warunkach paulownie omszone mogą wzrosnąć o 3,5 m rocznie. Drzewo nie tylko ozdobi ogród, ale też skutecznie oczyści powietrze m.in. z dwutlenku siatki. Młode paulownie potrafią wytworzyć znacznie więcej tlenu niż inne odmiany. Roślina świetnie odnajduje się na jałowej glebie. Co ciekawe, po pożarze błyskawicznie… odrodzi się z własnych korzeni! Drewno paulowni jest doskonałe jakościowo – dlatego wykorzystuje się je m.in. do produkcji papieru lub mebli. Kolejną ciekawą rośliną jest kasztanowiec – drzewo liściaste, które rośnie do 30 m wysokości. Możesz hodować je w dużym ogrodzie, czyniąc kasztanowiec główną jego ozdobą. Korona drzewa często osiąga średnicę od 4 do nawet 5 m! W wieku 15 lat kasztanowce zaczynają owocować. Wiosną wytwarzają białe, duże kwiaty. Aby kasztanowiec szybko wyrósł na potężne drzewo, należy posadzić go w żyznym i przepuszczalnym podłożu. Drzewo rocznie wzrasta maksymalnie o 45 cm.

Zwróć też uwagę na brzozę pożyteczną, która zachwyca łuszczącą się korą w śnieżnobiałym kolorze. Zaczyna rosnąć w okolicy drugiego roku od posadzenia. Kulminacja przyrostu drzewa przypada na ok. 10-15 lat. Drzewo rośnie do 10 m wysokości. Brzoza pożyteczna nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Powinieneś jednak zapewnić jej stały dostęp do słońca, dzięki któremu będzie szybciej rosnąć. Drzewo często dożywa do 100 lat, dlatego określane jest jako długowieczne.

Co warto wiedzieć o pielęgnacji drzew szybko rosnących? Ważne informacje i wskazówki

Drzewa szybko rosnące wymagają starannej pielęgnacji. Jeśli sadzisz w ogrodzie młode okazy, musisz zadbać o prawidłową ilość składników odżywczych w podłożu, a także właściwy poziom pH. Przed posadzeniem drzew trzeba przygotować glebę, a więc wypełnić wykopany dołek torfem lub ziemią organiczną. Dzięki temu zakwasisz ziemię i stworzysz drzewom odpowiednie warunki do rozwoju – zwłaszcza iglakom. Co jeszcze trzeba wiedzieć o pielęgnacji drzew szybko rosnących? Oto najważniejsze wskazówki:

  • W kolejnych latach zastosuj wiosenne nawozy – najlepsze będą azotowe. W pełni sezonu (jesienią) możesz wzbogacić drzewa w potas i fosfor. Dzięki temu przyspieszysz wzrost roślin oraz przygotujesz je do nadejścia zimy.
  • Nie zapominaj o systematycznym i odpowiednim nawadnianiu. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w czasie letniej suszy i podczas okresu wegetatywnego, kiedy podlewa się je bardzo obficie. Aby ograniczać parowanie wody z podłoża, zastosuj agrowłókninę i specjale narzędzia do mocowania. W ten sposób ochronisz również młode rośliny, które wykazują wrażliwość na przymrozki. Zimozielone gatunki wymagają podlewania również zimą.
  • Niektóre gatunki drzew szybko rosnących nie wykazuje odporności na wiatr. Jeśli chcesz ochronić je przed podmuchami, wykorzystać możesz w tym celu m.in. siatki cieniujące.
  • Młode drzewa szybko rosnące powinno się sadzić jesienią – oczywiście poza gatunkami wrażliwymi na zimno. Mniej odporne na mróz drzewa lepiej sadzić wiosną.
  • Niektóre drzewa rosną bardzo szybko. Wymagać mogą wobec tego palikowania. Nie zapominaj o tym, zwłaszcza gdy drzewa w ogrodzie osiągną potężne rozmiary. Przed posadzeniem wybranej odmiany pomyśl, czy na pewno będzie to dobre miejsce.
  • Jeśli drzewa wyrosną duże i piękne, powinny poradzić sobie w ziemi. Przed posadzeniem drzewa powinieneś jednak dowiedzieć się, jakie są jego podstawowe wymagania glebowe. Nie zapominaj, że niektóre gatunki wrażliwe są na zimno, a w okresie zimy wymagają specjalnego okrywania.
  • Szybko rosnące drzewa są roślinami z reguły rosnącymi od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów. Warto zatem pamiętać, aby wymiary drzew dopasować do wymiarów działki lub ogrodu. Duże drzewa powinny znaleźć się w równie dużym ogrodzie. Możesz je posadzić jako solitery. Na mniejszej działce sprawdzą się maksymalnie kilkumetrowe odmiany. Pamiętaj, drzewa muszą mieć odpowiednią ilość miejsca do prawidłowego rozwoju.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto