Jak często podlewać storczyki? Ważne wskazówki dla hodowców
Odpowiednie podlewanie storczyków jest kluczowe, jeśli chodzi o utrzymanie zdrowia roślin. I chodzi tutaj zarówno o technikę podlewania, jak i o częstotliwość. Dowiedz się jak często podlewać storczyki i jak to robić, by rośliny pięknie się rozwijały i bujnie kwitły.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat podlewania.
Z tego artykułu dowiesz się:
Podlewanie storczyków
Storczyki to bardzo popularne rośliny doniczkowe. Grupa to obejmuje bardzo wiele różnych gatunków o różnych wymaganiach. Niektóre z nich są naprawdę kapryśne, potrzebują dużo wody i mnóstwo wilgoci w powietrzu, by się odpowiednio rozwijać. W zasadzie nie uprawia się ich w domu. W naszych mieszkaniach pojawiają się te łatwiejsze gatunki, na przykład Phalenopsis. To zdecydowanie najbardziej znany storczyk, jego piękne kwiaty w różnych kolorach przewieszają się na wzniesionej gałązce. To, że jest łatwiejszy w uprawie, nie oznacza, że to dobra roślina dla początkujących! Jak wszystkie storczyki, bywa kapryśny i wymagający, zwłaszcza jeśli chodzi o podlewanie.
Storczyki naturalnie występują w wilgotnych lasach tropikalnych i potrzebują podobnych warunków w domu. Nie rosną w ziemi, tylko na korze drzew, dlatego w doniczce znajduje się specyficzne podłoże do storczyków. Podlewając roślinę trzeba zwracać uwagę na jego kondycję, czy nie jest zbyt pokruszone lub nadgniłe.
Jak często podlewać storczyki
Nie ma chyba jednej odpowiedzi na pytanie, jak często podlewać storczyki. Robi się to wtedy, kiedy roślina potrzebuje wody, w lecie znacznie częściej niż zimą. Przed podlaniem należy dokładnie obejrzeć podłoże i korzenie. Jeśli kora jest jeszcze wilgotna, a korzenie zielone i sprężyste, należy wstrzymać się z podlewaniem. Jeśli natomiast podłoże jest suche, a korzenie białe i pomarszczone – trzeba je podlać jak najszybciej.
Co ile mniej więcej powinno się podlewać storczyki? W lecie robi się to mniej więcej co 7-10 dni. Zimą roślina ma okres spoczynku, więc podlewa się ją znacznie rzadziej. Nawadnianie robi się rankiem, kiedy jeszcze nie jest gorąco.
Jak podlewać storczyki prawidłowo?
To, jak podlewać aloes czy jak podlewać gwiazdę betlejemską, jest o wiele prostsze od tego, jak należy podlewać storczyki. Rośliny w doniczce nie lubią zraszania, podczas podlewania trzeba uważać, by nie zamoczyć ich liści, ponieważ może prowadzić to do rozwoju chorób grzybowych. Są bardzo niebezpieczne dla storczyka i szybko rozwijają się na kolejnych roślinach. Jak więc prawidłowo podlewać storczyki? Najlepiej… wcale.
W przypadku tych roślin najlepiej sprawdzi się nawadnianie metodą zanurzeniową lub przez przelewanie. Metoda zanurzeniowa polega na wstawieniu rośliny do miski z wodą na kilka do kilkunastu minut, a następnie ustawienia doniczki tak, by nadmiar wody mógł spłynąć. Dzięki temu korzenie i podłoże wchłoną odpowiednią ilość wody. W tym samym celu stosuje się przelewanie – strumień wody kieruje się na roślinę (między liście, by ich nie pomoczyć) stojącą na przykład w zlewie. Po kilku minutach kora i korzenie są dokładnie odmoczone i trzeba zostawić storczyk do obeschnięcia. Podlewanie do doniczki i zostawienie wody stojącej w osłonce to największy błąd. Delikatne korzenie storczyka lubią wilgoć, ale jej nadmiar może prowadzić do gnicia. Sprawdź także ten artykuł z inspiracjami: Storczyk w szkle krok po kroku - odmiany, uprawa, pielęgnacja.
Jak podlewać storczyki – inne wskazówki
Wiele osób podlewa storczyki wodą z kranu, najczęściej pozostawioną do odstania. Nie jest to zła metoda, ale jeśli chcesz odnieść sukces w pielęgnacji tych wyjątkowych roślin, raczej sięgnij po wodę destylowaną. Storczyki są wrażliwe na zanieczyszczenia i minerały. Do zbierania storczyków nadaje się deszczówka.
Storczyki mają różne wymagania, a do przygotowania ich harmonogramu podlewania trzeba wziąć pod uwagę uwarunkowania środowiskowe. Dlatego ustalenie, co ile trzeba podlewać storczyki jest takie trudne – rośliny stojące na parapecie mogą szybciej przesychać niż te w głębi pokoju. Warto je obserwować i podlewać, kiedy tego potrzebują.