Głóg pośredni i głóg dwuszyjkowy jako drzewko ozdobne

Głóg jako drzewo lub krzew ozdobny zdobywa sobie popularność dzięki dekoracyjnym, białym lub różowym kwiatom przypominającym różyczki oraz ozdobnym liściom. Efekt dekoracyjny wzbogacają również ozdobne, czerwone owoce. Głóg nadaje się do cięcia i formowania w postaci żywopłotu. Ponadto kolce głogu sprawiają, że znajduje on zastosowanie jako ozdobny żywopłot ochronny. Liście i kwiaty głogu mają właściwości lecznicze, obniżające ciśnienie tętnicze krwi.

Głóg stanowi rodzinę ponad 200 gatunków drzewek i krzewów, z których w naszym kraju szczególnie popularne w ogrodnictwie są odmiany:

  • głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata), którego kwiaty mają jeden słupek, lecz dwie szyjki. Głóg dwuszyjkowy to drzewo lub krzew o luźnym pokroju dorastające do około 5 m wysokości. Posiada długie ciernie. Zakwita w maju.
  • głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), którego kwiaty mają słupek z jedną szyjką. Crataegus monogyna ma większe liście, krótsze ciernie, za to dorasta do wysokości 6-10 m. 
  • głóg pośredni (Crataegus × media) to mieszanka wyżej wspomnianych odmian o kulistej koronie i kwiatach różowych lub białych. Sprawdź także ten artykuł o uprawie głogu jednoszyjkowego.

Głóg pośredni - sadzenie i uprawa w ogrodzie

Głóg pośredni zawdzięcza swoją popularność jako drzewko ozdobne temu, że jest rośliną długowieczną, niewymagającą i łatwą w uprawie. Głóg dobrze znosi mróz, suszę oraz miejski zanieczyszczenia, dlatego świetnie nadaje się do obsadzania ulic.

Głóg rośnie najlepiej na glebie próchniczej i żyznej, lecz jest w stanie rosnąć także na glebach słabszych. Głogu nie powinno się sadzić na glebach kwaśnych i podmokłych. Najlepsze dla głogu jest stanowisko słoneczne, lecz poradzi sobie także w półcieniu. Warto przy tym starannie wybrać miejsce posadzenia rośliny, aby go już nie zmieniać, gdyż ma ona głęboki system korzeniowy i nie lubi przesadzania.

Wadą głogu jest podatność na choroby grzybicze i bakteryjne oraz przyciąganie szkodników, jak mszyce, przędziorki czy gąsienice motyli. Najbardziej odporną odmianą jest głóg Scarlet.

Sadzonki głogu różowego odmiany Paul’s Scarlet dostępne są w postaci szczepionej nisko lub wysoko na podkładce. Ceny sadzonek głogu Scarlet wahają się w granicach 5 do 50 zł. Cena sadzonki zależy od jej wysokości oraz wieku. Najtańsze są sadzonki roczne o wysokości 30-50 cm, zaś najdroższe dwuletnie mają wysokość ok. 150 cm. A może zainteresuje cię także ten artykuł o głogu szkarłatnym?

Sadzonki w pojemniku głogu Scarlet można sadzić od marca do listopada. Jeśli chcemy uniknąć częstego podlewania nowej sadzonki, można sadzić głóg wczesną wiosną, gdy gleba jest już nawilgocona lub jeszcze lepiej jesienią.

Głóg pośredni - odmiany i zastosowanie

Głóg pośredni będący mieszanką Crataegus laevigata i Crataegus monogyna posiada wiele odmian. Najbardziej popularne do obsadzania ulic oraz jako drzewka ozdobne są odmiany głogu różowego o kulistej koronie jak Paul’s Scarlet, głóg różowy Rubena Plena, Candidoplena o białych kwiatach oraz Gireoudii o dekoracyjnych liściach.

Jedną z najbardziej popularnych odmian głogu pośredniego jest głóg Scarlet (Paul’s Scarlet), która tworzy drzewko o kulistej koronie. Od połowy maja do połowy sierpnia głóg Scarlet pokrywa się pięknymi, ciemnoróżowymi kwiatami przypominającymi różyczki. Odmiana ta nie zawiązuje owoców. Głóg Scarlet idealnie nadaje się do formowania jako żywopłot, jednak warto pamiętać że częste przycinanie ogranicza kwitnienie głogu. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na wino z głodu.

Głóg Scarlet to stara odmiana wyhodowana w Anglii w XIX wieku. Należy do roślin łatwych w uprawie i odpornych na czynniki niekorzystne. Z wyjątkiem podłoży skrajnie podmokłych i piaszczystych, poradzi sobie na każdej glebie. Głóg różowy odmiany Paul’s Scarlet świetnie sprawdza się w ogrodach przydomowych oraz w przestrzeni publicznej jak parki, cmentarze, parkingi oraz jako drzewko ozdobne do dekoracji budynków użyteczności publicznej.Głóg 'Paul's Scarlet' to wybór w ogrodzie wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej