Kostrzewa łąkowa - opis rośliny

Kostrzewa łąkowa - skąd pochodzi trawa

Kostrzewa łąkowa - Festuca pratensis, to gatunek rośliny, który zaliczany jest do rodziny wiechlinowatych - Poaceae. Do tej rodziny zaliczanych jest około 11 tysięcy gatunków. Rośliny z tej rodziny są głównym komponentem formacji trawiastych, pastwisk, a nawet i łąk. Do wiechlinowatych należą także bardzo ważne rośliny uprawne, w tym również i zboża. W samej Polsce możemy spotkać się z ponad 150 gatunkami traw.

Warto wiedzieć, że rośliny z rodziny wiechlinowatych łączy kilka cech morfologicznych. Otóż wiechlinowate wytwarzają łodygi, które znane są nam pod nazwą źdźbeł. Co więcej, liście roślin ułożone są dwurzędowo i naprzemianlegle. Są one żyłkowane, równowąskie i pochwiaste. Pojedyncze kwiatki zebrane są w kłoski, które zbierają się w jeden kłos lub wiechę złożoną. Owocem natomiast są ziarniaki, wewnątrz których znajduje się bielmowe nasienie.

Przejdźmy jednak do rośliny, jaką jest kostrzewa łąkowa - Festuca pratensis. Otóż roślina ta jest pospolitym w Polsce gatunkiem trawy, ale jest to również roślina uprawna. Warto wiedzieć, że roślina ta rośnie naturalnie na pastwiskach i łąkach. W górach możemy ją również spotkać, natomiast nie wyżej niż po piętro kosówki.

Festuca pratensis - charakterystyka rośliny

Jeśli interesujemy się uprawą goryczki żółtej, liliowca rdzawego, firletki chalcedońskiej, czy właśnie kostrzewy łąkowej, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, jak wygląda roślina i jakie są jej cechy charakterystyczne. Zacznijmy więc od tego, że kostrzewa łąkowa to wieloletnia, luźno kępowa i wysoka trawa, której łodygą jest słabo ulistnione źdźbło, mogące osiągnąć do około 1,2 m wysokości.

Liście kostrzewy są długie, ponieważ dorastają do około 10-30 cm wysokości. Mają one wiotką blaszkę liściową i otwartą pochwę liściową. Co więcej, bardzo dobrze widoczne są nagie uszka. Warto wiedzieć, że charakterystyczna jest odziomkowa część pochwy liścia, ponieważ jest ona postrzępiona i brązowa. Górna część blaszki liściowej jest błyszcząca i ciemnozielona.

Warto wspomnieć także o kwiatach rośliny. Kwiaty zebrane są w luźne i słabo rozgałęzione wiechy, które dorastają do 10-20 cm długości. W okresie kwitnienia wiecha staje się rozpierzchła, natomiast po przekwitnięciu wraca do pierwotnej i bardziej ścieśnionej formy. Roślina kwitnie w V i w VI. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie kostrzewy owczej.

Festuca pratensis - jak przebiega uprawa

Kostrzewa łąkowa - co powinniśmy wiedzieć o wymaganiach trawy

Jeśli w naszym ogrodzie ma znaleźć się goryczka żółta, firletka chalcedońska, liliowiec rdzawy, czy też kostrzewa łąkowa, powinniśmy w pierwszej kolejności zainteresować się, jakie wymagania ma ta roślina. Pamiętajmy o tym, że wymagania glebowe są bardzo ważne i to właśnie od tego, czy je zachowamy, zależy cały rozwój roślin.

Jeśli jednak nie zapewnimy kostrzewie łąkowej odpowiedniego stanowiska i podłoża, możemy spowodować, że nasza roślina będzie zarażona przez choroby i szkodniki, które wywołane są właśnie przez nieprawidłowo dobraną glebę i stanowisko. Dlatego zobaczmy, jakie wymagania ma kostrzewa łąkowa - Festuca pratensis.

Trawa kostrzewa łąkowa, Festuca pratensis i zbliżenie na źdźbło, a także jej uprawa w ogrodzie
Jakie wymagania ma trawa ozdobna kostrzewa łąkowa, Festuca pratensis, a także jej uprawa

Kostrzewa łąkowa to trawa, która najlepiej radzi sobie na żyznych i średniozwięzłych glebach, które są umiarkowanie wilgotne. Taka gleba jest ważna przy uprawie nasiennej, jednak jeśli wykorzystujemy inny sposób sadzenia roślin, wtedy możemy wykorzystać każdą glebę ogrodową. Jednak pamiętajmy o tym, że kostrzewa nie znosi dobrze długich okresów suszy.

Festuca pratensis - uprawa i pielęgnacja rośliny

Kiedy interesuje nas uprawa kostrzewy łąkowej, powinniśmy zaraz po zapoznaniu się z jej wymaganiami, zapoznać się jeszcze z tym, jak przebiega jej uprawa i pielęgnacja. Tylko w ten sposób będziemy mogli zapewnić odpowiedni rozwój rośliny. W przeciwnym razie może one rozwijać się nieprawidłowo.

Zacznijmy więc od tego, że zakładanie plantacji kostrzewy łąkowej z nasion przeprowadza się jesienią. Wtedy siejemy ją jako wysiewkę w zboża ozime. Natomiast możemy wysiać jej nasiona również wiosną jako wysiewkę w zboża jare. Warto wiedzieć, że zaleca się zastosowanie około 10 kg/ha nasion.

Pamiętajmy o tym, że trawa ta wymaga nawożenia. Ten zabieg pielęgnacyjny przeprowadza się przedsiewnie. Wtedy stosujemy około 80-100 kg P2O5 i 100-1200 kg K2O na 1 ha upraw. Co więcej, wiosną w pierwszym i drugim roku powinno się zastosować nawożenie fosforowo-potasowe w ilości 60 kg K2O i 90 kg P2O5. Nie zapominajmy również o nawożeniu azotowym, które zależy od roku uprawy, stanowiska oraz żyzności gleby. Dlatego też w pierwszym roku powinno się zastosować 50 kg N/ha, natomiast w drugim roku stosujemy już 60 kg N/ha.

Kostrzewa łąkowa - zastosowanie i popularne odmiany trawy

Kostrzewa łąkowa to popularna roślina, która jest uznawana za jedną z najlepszych traw pastewnych, jakie są dostępne na naszym rynku. Bardzo często bywa ona wykorzystywana na pastwiskach, ponieważ cechuje ją to, że nie traci ona wartości odżywczych nawet w sianie.

Z reguły jednak bywa ona uprawiana razem z mieszankami innych gatunków traw. Warto też wiedzieć, że kostrzewa łąkowa - Festuca pratensis, znajduje się także w rejestrze roślin rolniczych Unii Europejskiej. Jeśli znamy podstawowe wymagania rośliny i to, w jaki sposób powinno się uprawiać i pielęgnować tę trawę, możemy przystąpić do jej uprawy.

Warto jednak zaznaczyć, że kostrzewa łąkowa występuje w różnych odmianach, z którymi warto się zapoznać. Do bardziej popularnych odmian zalicza się między innymi odmianę 'Amelka', która jest bardzo wczesną i dobrze odrastającą po koszeniu odmianą pastewną. Na uwagę zasługuje również odmiana 'Artema', będąca średnio wczesną odmianą pastewną, która wykazuje odporność na mróz i suszę, a dodatkowo jest ona plenna i dobrze odrasta po koszeniu, natomiast ma tendencję do wylegania się. Poza tymi dwoma odmianami popularne są też takie odmian 'Barvital', 'Cykada', 'Dagra', 'Damara', 'Fantazja', 'Gerda', 'Justa', 'Mewa', 'Pasja', 'Skiba', czy 'Wanda'.

ikona podziel się Przekaż dalej