Skąd pochodzi lotos tygrysi?

Lotos tygrysi, znany także jako lotos czerwony, lotos egipski i grzybień egipski, jest rośliną należącą do rodziny grzybieniowatych - Nymphaceae. Nazwa łacińska lotosu egipskiego to Nymphaea lotus. Roślina ta cieszy się bardzo dużą popularnością w uprawie. Dlaczego? Zobaczmy.

Rodzaj grzybień - Nymphaea obejmuje około 50 gatunków roślin, które pochodzą z Europy oraz Ameryki Północnej. Do tego rodzaju zaliczane są największe byliny wodne, które charakteryzują się pływającymi, dużymi liśćmi o okrągłosercowatym kształcie i z wierzchu zielonym kolorze. Kwiaty roślin tego rodzaju są duże i mogą osiągać nawet 6-20 cm średnicy. Ich barwy są zróżnicowane, zazwyczaj od białej przez żółtą do czerwonej.

Rośliny akwariowe, którymi są grzybienie egipskie, naturalnie w stanie dzikim występują na obszarach Afryki i Rumunii. Obecnie są dość rozpowszechnione na Florydzie w USA, ale również w kilku krajach Ameryki Środkowej i Południowej, między innymi w Salwadorze, Kostaryce, Gujanie, Panamie, Brazylii, Kolumbii i Wenezueli. Naturalnymi warunkami są dla tych roślin wodnych czyste, ciepłe i lekko kwaśne wody. W bardzo wielu krajach lotos egipski uprawiany jest jako roślina ozdobna do akwarium. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lobelii cardinalis do akwarium?

Grzybień egipski - cechy charakterystyczne rośliny

Nymphaea lotus to bylina wodna, z której bulwy wyrastają liście. Bulwa znajduje się na samym dnie zbiornika, a z niej wyrastają wszystkie części rośliny, w tym nawet i kwiaty. Interesujące jest to, że lotos zielony i czerwony zakwita nad powierzchnią wody i może osiągać około 20-80 cm wysokości. Warto wiedzieć, że lotosy czerwone i lotosy zielone to rośliny samopylne, których zapylony kwiat zanurza się w wodzie i tam rozwijają się owoce.

Zdecydowanie najważniejszym elementem tej rośliny są jej liście. Liście lotosu czerwonego są inne niż te, które ma lotos zielony. Te rośliny akwariowe mają 2 rodzaje liści: podwodne i pływające na powierzchni wody. Liście pływające są zdecydowanie większe niż podwodne, lecz bardzo rzadko wyrastają w uprawie akwariowej. Kolor liści zależy od odmiany. Można zakupić lotos o czerwonych, czerwono-fioletowych lub zielonych liściach.

Bulwa Nymphaea lotus wypuszcza na długich szypułkach kwiaty, które wychodzą nad powierzchnię wody. Ciekawym zjawiskiem jest to, że kwiaty te otwierają się w nocy, a już nad ranem zamykają. Ich zapach jest bardzo przyjemny. Owocami z kolei są torebki, w których znajduje się wiele drobnych nasion. Po opadnięciu na dno zbiornika kiełkują praktycznie natychmiastowo. Sprawdź także ten artykuł o utricularii do hodowli w akwarium.

Lotos czerwony - jak wygląda uprawa i do jakich aranżacji jest stosowany

Chcąc, aby lotos tygrysi dobrze prezentował się w naszym akwarium, powinniśmy wiedzieć, jakie warunki musimy utrzymać do jego prawidłowego wzrostu. Te rośliny akwariowe wymagają ciepłych wód między 24-28oC, które będą miękkie lub średnie około 6-8on i pH 6,5-7. Pamiętajmy, że rośliny nie lubią cienia, bo ich liście nie wybarwiają się właściwie. Dodatkowo podłoże powinno być przepuszczalne i lekkie.

Lotos tygrysi może być rozmnażany przez rozłogi, które można rozdzielić od rośliny matecznej dopiero po bardzo dobrym ukorzenieniu się nowej rośliny. Warto wiedzieć, że grzybień egipski musi być regularnie, ale umiarkowanie nawożony. Sprzyja mu również przycinanie jego liści nawodnych i zbyt rozrośniętych liści podwodnych.

Grzybień egipski to bardzo atrakcyjna roślina ogrodowa, która w Polsce może być doskonała do akwarium lub sezonowo do oczek wodnych. Przenoszenie jej jednak do oczek wodnych jest dość niebezpieczne. W klimatach cieplejszych popularna jest jej uprawa w zbiornikach wodnych. Lotosy tygrysie to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie lobelii szkarłatnej?

ikona podziel się Przekaż dalej