Nawożenie trawnika. Jak i czym nawozić trawnik?
Nawożenie trawnika to kluczowy zabieg pielęgnacyjny. Pominięcie tego kroku w krótkim czasie przyniesie zauważalne efekty – trawnik straci swoją soczysto zieloną barwę, trawa przestanie rosnąć, mogą również pojawić się nieestetyczne prześwity i miejscowe wysuszenia. Jak i czym nawozić trawnik, by zachował piękny wygląd przez cały okres wegetacyjny? Przedstawiamy popularne nawozy do trawnika oraz właściwe terminy ich zastosowania.
Uniwersalne zasady nawożenia trawnika
Oprócz koszenia i regularnego nawadniania, to właśnie nawożenie jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Stosujemy je na każdym etapie wzrostu murawy, a nawet jeszcze przed jej wysianiem. Niestety, mnóstwo osób popełnia błędy, które skutkują brakiem pożądanych efektów. Trawa uporczywie nie chce rosnąć, a w trakcie wzrostu staje się pożółkła lub z licznymi prześwitami.
Jeśli chcemy, by nasz trawnik był bujny i zielony, warto poznać podstawowe zasady, którymi należy kierować się w momencie nawożenia. Pomogą w tym uniwersalne zasady nawożenia trawnika:
- Preparat zawsze powinien być dostosowany do pory roku oraz fazy rozwoju trawy.
- Warto stosować zróżnicowane mieszanki nawozów, by trawa mogła czerpać niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich dawkach. Zarówno niedobór konkretnych mikroelementów, jak i zbyt obfite nawożenie jednym składnikiem, może wpłynąć na prawidłowy wzrost trawy.
- Nawożenie najlepiej jest wykonywać w pochmurny dzień, po koszeniu. Podłoże powinno być wilgotne, ale trawa musi być sucha. Mokre źdźbła trawy spowodują przyklejanie się do nich nawozu, zwłaszcza w formie granulatu, co może być przyczyną poparzenia.
- Nawóz należy rozprowadzać równomiernie. Jeśli nie mamy wprawy w ręcznym rozsypywaniu nawozu, dobrze jest użyć siewnika, który ułatwi czynność.
- Murawa, która jest intensywnie użytkowana, powinna być nawożona odpowiednio częściej.
Wybierając preparat do nawożenia trawnika, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego skład, w którym umieszczono proporcje poszczególnych składników odżywczych. Jeśli jesteśmy początkującymi ogrodnikami, dobrze jest zasięgnąć rady osób bardziej doświadczonych, jednak podstawowa wiedza z zakresu działania mikroelementów, pozwoli lepiej poruszać się wśród specjalistycznych środków ochrony roślin.
Jaki wpływ na trawę mają poszczególne pierwiastki?
- Fosfor P przyspiesza rozwój korzeni.
- Azot NPowoduje szybszy wzrost i regenerację oraz wpływa na poprawę wybarwienia.
- Wapń Ca w połączeniu z innymi pierwiastkami zwiększa ich przyswajalność.
- Potas K reguluje gospodarkę wodną, wzmacnia ich odporność na niekorzystne czynniki atmosferyczne.
- Magnez Mg poprawia ogólną kondycję i witalność trawy.
Jaki nawóz do trawnika wybrać? Rodzaje nawozów do trawnika
Nawożenie powinno być przeprowadzane 3 do 4 razy w ciągu sezony wegetacyjnego trawy. Za każdym razem warto korzystać z różnych nawozów, by zapewnić murawie odpowiednią ilość potrzebnych substancji odżywczych.
Nawozy do trawników dzielimy na mineralne i organiczne.
Preparaty mineralne dostępne w sklepach ogrodniczych różnią się pod względem formuły. Możemy kupić nawozy w formie płynu, proszku lub granulatu. Gotowe mieszanki zawierają idealnie zbilansowane składy, które pomogą odżywić trawnik, jednak najbardziej istotną kwestią jest stosowanie zgodnie z zaleceniami producenta, które zawsze znajdują się na opakowaniu wybranego preparatu.
Nawozy organiczne bogate są w naturalne substancje odżywcze, których może brakować w gotowych mieszankach, dlatego właśnie zaleca się stosowanie naprzemienne, które zapewni najlepszą kondycję naszej murawy. Nawozy organiczne to np. obornik ogrodniczy, torf oraz kompost.
Wśród preparatów mineralnych znaleźć można standardowe nawozy do jednorazowego zastosowania lub nawozy długo działające. Zasadniczą różnicą jest to, że nawożenie tradycyjnym preparatem musimy przeprowadzać niemal dwa razy częściej, niż nawozami o wydłużonym działaniu. Przykładem nawozu długo działającego jest Nawóz Do Trawników 100 Dni firmy Target, wyróżniający się skutecznością oraz niezwykłą wydajnością. Ponieważ nawóz działa aż do 100 dni, wystarczy 1 lub 2 nawożenia w ciągu całego sezonu wegetacyjnego, co w znacznym stopniu przekłada się na oszczędność czasu oraz pieniędzy. Nawóz ten można kupić w internetowym sklepie ogrodniczym Gardenowo.
Wiosenne nawożenie trawnika
Wczesna wiosna to pierwszy termin nawożenia trawnika. Wiosenne nawożenie jest kluczowe dla późniejszego wzrostu murawy, dlatego nie można tego kroku pomijać. Do pierwszego nawożenia poleca się preparaty zawierające zwiększoną ilość azotu i potasu, które wpłyną na stymulację wzrostu trawy. Średnia dawka nawozu azotowego to ok. 2 kg na 100 m² trawnika. Zamiennie można zastosować saletrę amonową lub mocznik. Z gotowych nawozów polecany jest Nawóz zagęszczający i wypierający chwasty Target, który za pomocą specjalnie dobranego składu nie tylko sprawi, że trawnik będzie gęsty i pięknie wybarwiony, ale także wyprze z niego chwasty.
Kolejne nawożenie powinno być zaplanowane w maju, a następnie w czerwcu. Nawozy zawsze muszą być dopasowane do aktualnie pojawiających się problemów z trawnikiem. Jednym z najczęściej pojawiających się jest mech, który niszczy murawę. Aby zahamować jego rozwój można użyć Nawóz do trawnika z mchem firmy Target, który przeciwdziała rozwojowi mchu i porastaniu przez niego murawy.
Należy pamiętać, że nawożenie zawsze stosujemy po koszeniu, w bezdeszczowy i bezchmurny dzień, a bezpośrednio po użyciu preparatu obficie podlewamy trawnik, by ułatwić wnikanie substancji odżywczych.
Ostatnie nawożenie wykonujemy na przełomie sierpnia i września. Preparaty, które do niego wybieramy, powinny zawierać zwiększone dawki fosforu i potasu, co ułatwi trawie przejście w fazę zimowego spoczynku. Ograniczamy nawożenie substancjami, które mają w składzie azot.
Duży wybór nawozów do trawników oraz innych preparatów pielęgnacyjnych firmy Target i nie tylko, znaleźć można w sklepie ogrodniczym Gardenowo.
artykuł sponsorowany