Budowa wędzarni ogrodowej – projekt i konstrukcja wędzarni

Projekty wędzarni ogrodowych

Wędzarnie przydomowe umożliwiają otrzymanie smacznych wyrobów, o charakterystycznym smaku i zapachu, zdatnych do spożycia przez długi czas. Samodzielne wędzenie mięsa i wędlin oznacza zdrowszą żywność – bez konserwantów, polepszaczy smaku i sztucznych barwników. Do wędzenia wykorzystujemy przydomowe wędzarnie. W tej roli sprawdzi się także odpowiednio dostosowany murowany grill oraz grill gazowy, który wyposażony jest w specjalne naczynie do wędzenia. Urządzenie miejsca rekreacyjnego w ogrodzie, w pobliżu miejsca do grillowania i wędzarni, w którym znajdą się wygodne meble ogrodowe, pozwoli nam spożywać smaczne potrawy, w towarzystwie przyjaciół i rodziny.

Zanim zdecydujemy się na budowę własnej wędzarni, wybierzmy dla niej odpowiednie miejsce:

  • wędzarnia na działce nie powinna przeszkadzać naszym sąsiadom, dlatego wybierzmy ustronne miejsce, by dym wędzarniczy nie stanowił sąsiedzkiego problemu.
  • Wędzarnia ogrodowa nie powinna powstać w miejscach mokrych – budowa na suchym podłożu przyczyni się do uzyskania wyższej temperatury paleniska.
  • Budowa na stabilnym podłożu zapewni wędzarni trwałość. Niestabilny grunt jest przyczyną przechylania się ogrodowych konstrukcji.
  • Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa pożarowego, poprzez wybór odpowiedniego miejsca pod budowę, z dala od konstrukcji drewnianych, drzew i krzewów.

Wędzarnia ogrodowa może powstać na niewielkiej przestrzeni. Dostępne są gotowe projekty wędzarni ogrodowych. Dzięki opisowi technicznemu oraz rysunkom, możemy wybrać najlepsze rozwiązania budowlane. Można również pokusić się o własny projekt, uwzględniający ukształtowanie terenu oraz dopasowanie stylistyczne budowli do innych zabudowań, np. altan, garażu, budynków gospodarczych lub wiat rekreacyjnych. Nasze pragnienia może także spełnić gotowa wędzarnia. Na rynku dostępne są wędzarnie drewniane, metalowe i betonowe - opalane drewnem oraz elektryczne. Czy wiesz, że wędzarnia może być jednocześnie grillem i służyć także podczas biesiad na świeżym powietrzu? Sprawdź ten artykuł o grillo-wędzarni w ogrodzie.

Wędzarnia – budowa wędzarni ogrodowej

Do wybudowania murowanej wędzarni potrzebne są odpowiednie materiały. Wznosi się ją tradycyjnie, z cegieł klinkierowych, betonowych bloczków lub z polnych kamieni, gdy zależy nam na uzyskanie naturalistycznego efektu. Cegła klinkierowa wyróżnia się atrakcyjnym wyglądem i dużą trwałością. Jest również odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wszystkie materiały łączymy ze sobą za pomocą zaprawy murarskiej.

Wędzarnie przydomowe często wykonywane są z podręcznych, łatwo dostępnych materiałów. Do najpopularniejszych rodzajów wędzarni należą wędzarnie skrzynkowe – drewniane i metalowe oraz murowane wędzarnie, wykonane z cegieł, betonu lub kamienia. Gotowa wędzarnia może być częścią przybudówki albo stanowić obiekt wolnostojący. Murowana wędzarnia jest odporna na uszkodzenia i nie wymaga dodatkowych zabiegów konserwacyjnych. Stanowi również efektowny element wystroju naszego ogrodu. Na jej wykonanie musimy jednak przeznaczyć więcej środków finansowych oraz poświęcić więcej czasu na budowę. Warto zaznaczyć, że murowane wędzarnie, podobnie jak murowane grille ogrodowe, należą do małej architektury ogrodowej i nie wymagają pozwolenia na budowę.

Najważniejszymi częściami przydomowych wędzarni są:

  • palenisko – wykonane z kamienia lub czerwonej cegły. W palenisku, po rozpaleniu drewna z drzew liściastych, powstaje dym wędzarniczy. Projekt wędzarni powinien uwzględnić właściwe rozmiary paleniska, które powinny być zbliżone do rozmiarów komory wędzarniczej.
  • Komora wędzarnicza – im większa, tym więcej pomieści produktów, przeznaczonych do wędzenia. Zwykle komora wędzarnicza ma około 1 m – 1,5 m wysokości. Na drzwiach komory warto umieścić termometr, dzięki czemu będziemy kontrolować temperaturę, panującą w jej wnętrzu. Wędliny i mięso umieszcza się zwykle na hakach.
  • Kanał dymny – krótki, odpowiedni przy wędzeniu na ciepło i gorąco lub długi – wykorzystywany do wędzenia na zimno. Długość kanału dymnego od paleniska do komory wędzarniczej powinna wynosić od 1m do 1,5 m, przy nachyleniu do 3 stopni.
  • Komin – odprowadzający na zewnątrz dym. Większa odległość wylotu kominowego od paleniska, gwarantuje dobry ciąg i wysoką temperaturę w komorze wędzarniczej. Zainstalowany w nim szyber, chociaż nie jest obowiązkowym elementem, pozwala na kontrolę dymu wędzarniczego.
  • Szczelne drzwiczki - do paleniska i komory wędzarniczej, o odpowiedniej wielkości, ułatwiającej wkładanie drewna do paleniska i obsługę komory wędzarniczej.

 

Do częstych wad konstrukcyjnych przydomowych wędzarni należą zimne ścianki kanału dymnego i komory wędzarniczej, co ma miejsce, gdy buduje się je bez właściwego ocieplenia i wentylacji. Nasza wędzarnia może okazać się także zbyt szczelna. W efekcie dochodzi do skraplania się na ścianach pary wodnej. Utrzymywanie wysokiej temperatury, w celu wyeliminowania wady konstrukcyjnej, może doprowadzić do wydzielania się szkodliwych dla zdrowia substancji.

Murowane wędzarnie – budowa krok po kroku

Samodzielną budowę własnej wędzarni warto poprzedzić zebraniem potrzebnych wiadomości, bądź to korzystając z porad posiadaczy podobnych wędzarni, bądź to kierując się wskazówkami budowlanymi, zamieszczonymi w fachowych książkach, specjalistycznych portalach internetowych i filmach, ukazujących kolejne etapy pracy. Postawienie wędzarni nie wydaje się trudnym zamierzeniem, jednak ewentualne wady konstrukcyjne wpłyną na jakość wędzonek oraz nasze zdrowie.

Wędzenie mięsa, a także wędzarnia ogrodowa, w tym gotowa wędzarnia i samodzielna budowa wędzarni ogrodowej
Wędzarnia ogrodowa - budowa krok po kroku - praktyczna instrukcja

Wędzarnia ogrodowa może zostać połączona z grillem, a nawet z kominkiem, tworząc w ten sposób praktyczny kompleks. Nasza wędzarnia przydomowa może mieścić się w budowli murowanej z cegieł, kamieni, betonowej, drewnianej lub metalowej. Jeśli zamierzamy postawić wędzarnię murowaną, będą nam potrzebne odpowiednie materiały, w ilości przewidzianej w projekcie:

  • cegły – klinkierowe i szamotowe,
  • płytki szamotowe – do wyłożenia stropów,
  • drut stalowy, o średnicy 10 cm,
  • rura kominowa, jeśli planujemy budowę wędzarni z przewodem dymowym. Budowa tego typu wędzarni jest trudniejsza.
  • wełna izolacyjna,
  • zaprawa murarska klinkierowa,
  • cement i piasek,
  • materiały konstrukcyjne podpór na wędzonki, np. kątowniki oraz drzwiczki.

Prosta budowa wędzarni pionowej - z paleniskiem pośrednim lub bezpośrednim

  • FUNDAMENT - ważną sprawą jest wykonanie solidnego fundamentu. Wybieramy ziemię, na głębokość przynajmniej 30 cm. Wyznaczamy części naziemne wędzarni przy pomocy szalunku z desek. Wykop należy uzbroić przy pomocy stalowego drutu, po czym na całość wylać beton. Tak wykonana ława fundamentowa dobrze zniesie ciężar wędzarni i zabezpieczy konstrukcję przed zawilgoceniem.
  • PALENISKO – możemy zastosować:
    • palenisko bezpośrednie – bez budowania stropu, który będzie oddzielał palenisko od komory wędzarniczej, którą w dolnej części zabezpieczamy od ognia, obijając ją blachą
    • palenisko pośrednie – wymagające zastosowania stropu oraz deflektora – urządzenia rozpraszającego równomiernie dym. Ten typ wędzarni ułatwia wędzenie na zimno.

Wielkość paleniska powinna być mniej więcej taka, jak komory wędzarniczej. Zbyt małe palenisko stwarza zagrożenie zbytniego nagrzania ścian. Przy zbyt dużym palenisku, ściany szybko się wychładzają. Optymalna wysokość paleniska wynosi około 60 cm. Najlepszymi materiałami do jego budowy są cegły i kamienie. Drzwi do paleniska musza pozwolić na bezproblemowe wkładanie drewna i wymiatanie popiołu. Nad paleniskiem, w otworze stropowym, umieszczamy deflektor.

  • KOMORA WĘDZARNICZA – nad paleniskiem. Jej rozmiar powinniśmy tak dobrać, by swobodnie rozwiesić produkty spożywcze. Swoje zadanie spełni średnia komora 60 x 60 cm, o wysokości 150 cm. Komorę wędzarniczą ocieplamy wełną mineralną, a jej środek wykładamy drewnem. Komora wędzarnicza powinna zostać zaopatrzona w wygodne drzwi, przez które można będzie wygodnie umieszczać i wyciągać z niej produkty spożywcze.
  • DACH WĘDZARNI – skośny, jest praktyczny i estetyczny. Dzięki lekkiemu spadkowi, pojawiające się skropliny trafią na ściany wędzarni, a nie na produkty spożywcze.

Trud włożony w budowę wędzarni z pewnością będzie opłacalny, bowiem domowe wędzonki, smaczne i pozbawione sztucznych barwników i konserwantów są zdrowsze od gotowych sklepowych wyrobów. Letnia kuchnia, wyposażona w estetyczną wędzarnię, grill murowany lub przenośny grill gazowy lub grill elektryczny oraz wygodne meble ogrodowe, stanie się przyjaznym miejscem spotkań najbliższych nam osób.

Więcej na informacji o wędzarniach ogrodowych znajdziesz tutaj.

ikona podziel się Przekaż dalej