Kwiatowe kompozycje na balkon

Pelargonie to piękne kwiaty. Wyróżniają się wspaniałymi, gęstymi liśćmi udekorowanymi czasami ciemniejszą plamą i niezwykłymi kwiatostanami, które wyglądają jak kolorowe, bogate bukiety. Pelargonie w skrzynkach i doniczkach wyglądają przepięknie, nic więc dziwnego, że są tak popularnym wyborem na balkon.

Jednak same pelargonie w skrzynkach wyglądają nieco pusto. Niektóre odmiany malowniczo opadają, inne mają tendencję do wylegania z powodu ciężkich, dużych kwiatostanów. Dlatego warto zasadzić w skrzynkach coś, co będzie stanowiło ładne tło dla pelargonii. Najlepiej sprawdzają się gatunki, które współgrają z nimi kolorystycznie. Trzeba tylko pamiętać, że wypełniacze do pelargonii powinny mieć takie same preferencje co do stanowiska i pielęgnacji.

Wypełniacze do pelargonii w donicach – wymagania

Pelargonie świetnie sprawdzają się do tworzenia kompozycji kwiatowych na balkon. Te kwiaty można łączyć z roślinami o podobnych upodobaniach. Najbardziej kochają mocne nasłonecznienie, dlatego kwiaty balkonowe do cienia, jak begonie, nie będą dla nich dobrym towarzystwem. Pelargonie lubią mieć żyzne i próchnicze podłoże, najlepiej umiarkowanie wilgotne. To dość uniwersalne wymagania, więc wiele kwiatów można z nimi połączyć w jednej skrzynce.

Wykluczone są w zasadzie tylko kwiaty balkonowe do cienia, czyli wspomniane begonie bulwiaste i niecierpki. Nie można łączyć ich także z roślinami o bardzo wysokich wymaganiach wodnych, jak fuksje czy sundeville, ponieważ zbyt mocno podlewane pelargonie mogą gnić. Złym towarzystwem dla pelargonii są także wrzosy i wrzośce. Chociaż to idealne rośliny do doniczek, potrzebują kwaśnego podłoża, podczas gdy pelargonie wolą bardziej neutralne. Dowiedz się, z czym łączyć wrzosy w doniczce – jest kilka gatunków, które mają podobne wymagania.

Wypełniacze do pelargonii – najlepsze rośliny do doniczek na balkonie

Kwiatowe kompozycje z pelargoniami w roli głównej można zrobić z kilkoma różnymi gatunkami. Warto zastosować różne kolory w kompozycjach, żeby dekoracja była ciekawsza i bardziej urozmaicona. Jakie gatunki można łączyć z pelargoniami w donicach?

  • Uczep rózgowaty – roślina ma drobne kwiaty w żółtym kolorze, które bardzo gęsto obsypują całą roślinę. Pojawiają się na cienkich pędach, które układają się w zwarty sposób w niewielki krzaczek. Uczep ma tę zaletę, że jego kwiaty pojawiają się aż do pierwszych przymrozków.
  • Lobelia przylądkowa – to jedna z najpiękniejszych roślin balkonowych. Ma drobne kwiatuszki, które są bardzo gęsto rozsiane po całej roślinie, delikatne i zachwycające. Są fioletowe i niebieskie, chociaż najnowsze odmiany często mają kolor różowy lub biały. Niektóre odmiany mają wzniesiony pokrój i to one najlepiej sprawdzą się jako towarzystwo dla pelargonii.
  • Bluszczyk kurdybanek – jego wiotkie i długie pędy wspaniale skomponują się z pelargonią wiszącą. Bluszczyk ma ciekawe, postrzępione na brzegach liście, a do tego jest bardzo wytrzymały i znosi każde stanowisko i wszystkie warunki. Jego kwiaty mają mniejsze znaczenie ozdobne, więc sprawdzi się przy każdej odmianie pelargonii.
  • Portulaka wielokwiatowa to także zwisająca roślina, która ładnie się prezentuje pośród pelargonii. Ma gęste pędy, które są ozdobione pojedynczymi albo pełnymi kwiatami o różnym kolorze. Kwiaty kwitnące na biało, żółto, pomarańczowo, różowo czy czerwono mogą być pojedyncze lub pełne.
  • Kocanka włochata to roślina, która świetnie sprawdzi się do kompozycji z pelargoniami, zwłaszcza tymi o dużych kwiatach. Ma bardzo ozdobne liście, które zajmą całą wolną przestrzeń. Kocanka nie do końca znosi warunki typowe dla uprawy pelargonii, dlatego trzeba jej zapewnić odpowiednio dużo wody, by poradziła sobie w pełnym słońcu.

Nieco mniej popularnym rozwiązaniem jest sadzenie razem z pelargonią drugiej pod względem popularności rośliny balkonowej – surfinii. Jest to przepiękna roślina o wspaniałych, dzwonkowatych kwiatach, które pojawiają się wzniesionych lub opadających pędach. Taka kompozycja może pięknie wyglądać, ale niestety jest dość kłopotliwa, ponieważ surfinie potrzebują więcej wody i są bardziej podatne na uszkodzenia przez wiatr. Sprawdź także ten artykuł: Zimowanie pelargonii - praktyczny poradnik.

Kompozycje kwiatowe w donicach z pelargonii – odmiany

Wybór różnych gatunków nie jest konieczny. Tak naprawdę pięknie będą wyglądały zestawienia z różnych odmian i gatunków pelargonii. Kwiaty mają różne kolory, co już ładnie ze sobą współgra, do tego liście często są ozdobione plamkami i tego rodzaju dekoracjami. Kompozycje z samych pelargonii mogą być istną feerią barw, warto więc się tym zainteresować.

Na pierwszy ogień niech idą odmiany zwisające. Często wybiera się je na balkon, ponieważ nieco przypominają pnącze i ładnie wyglądają kaskadowo układając się na barierce. Warto wybrać najbardziej gęste pelargonie, na przykład z grupy odmianowej Calliope. Na uwagę zasługują odmiany ‘Rose Splash’ o dwubarwnych, różowo-czerwonych kwiatach, a także biała odmiana ‘White’. Z bardziej oryginalnych kolorów warto wybrać ‘Dark Red’ o bordowych kwiatach i delikatniejszą ‘Lavender Rose’ o subtelnym zabarwieniu.

Warto wymieszać je z bardziej wzniesionymi odmianami, jak ‘Mexica Ruby’ o pełnych, sporych kwiatach w białym kolorze z pomarańczową obwódką. Kompozycję należy trochę urozmaicić wybierając odmiany o ciemnozielonych liściach, jak na przykład ‘Flower Faity Violet’, której bardzo ciemne liście stanowią fantastyczne tło dla kwiatów w odcieniu fuksji. Prawdziwą perełką jest odmiana ‘Fireworks Bicolor’, która ma wyjątkowe, postrzępione końce płatków w białym kolorze z różową obwódką.


Bibliografia:

  1. Poradnik ogrodnika. Kwiaty balkonowe i tarasowe, praca zbiorowa, 2015 r.
  2. https://naszogrodniczy.pl/wypelniacze-do-pelargonii dostęp 18.10.2023 r.
  3. https://e-ogrodek.pl/kompozycje-z-pelargoniami-z-czym-laczyc-pelargonie-w-doniczkach/ar/c9-1641106 dostęp 18.10.2023 r.
ikona podziel się Przekaż dalej